Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Junior USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 17 and 18)

Medal Distribution

  • 1st Champions (10 Medalists, 5 Champions)
  • 2nd Syracuse (5 Medalists)
  • 3rd South Side (4 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Stingers (4 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Tech Wrestling (4 Medalists)
  • 6th Team Prestige (3 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Hurricane (3 Medalists)
  • 7th Uintah (3 Medalists)
  • 7th Westlake (3 Medalists)
  • 10th Crusher Wrestling (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th North Summit (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Stallions Wrestling (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Tactik 3-Style (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Wasatch (2 Medalists, 1 Champion)
  • 15th Ironmen (2 Medalists)
  • 15th Juab (2 Medalists)
  • 15th King of the Mountain (2 Medalists)
  • 15th Mettle Wrestling (2 Medalists)
  • 15th Red Storm (2 Medalists)
  • 15th Ruiz Combat Grappling (2 Medalists)
  • 15th Top of Utah (2 Medalists)
  • 22nd Morgan Wrestling (1 Medalist, 1 Champion)
  • 23rd Atlas Wrestling (1 Medalist)
  • 23rd Bear River (1 Medalist)
  • 23rd Charger Wrestling (1 Medalist)
  • 23rd Fremont (1 Medalist)
  • 23rd Logan (1 Medalist)
  • 23rd Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 23rd Orem Tiger (1 Medalist)
  • 23rd Payson (1 Medalist)
  • 23rd South Summit (1 Medalist)
  • 23rd TUG (1 Medalist)
  • 23rd Utah United (1 Medalist)

Individual Results

  • 100
    • 1st Thomas Gordy, South Side
  • 106
    • 1st Dalton Stutzman, Crusher Wrestling
    • 2nd Jaden Nelson, Syracuse
    • 3rd Jayden Williams, South Summit
    • 4th Weston Fowers, Mountain Top Wrestling Club
  • 113
    • 1st Brandon Meikel, Stallions Wrestling
    • 2nd Cole Zorn, Mettle Wrestling
    • 3rd Garrett Ricks, Stingers
    • 4th TJ Wilson, Atlas Wrestling
    • 5th Jonathon Hansen, Tech Wrestling
    • 6th Jordan Taylor, Westlake
  • 120
    • 1st Jaxon Cole, North Summit
    • 2nd Josh Larsen, Stallions Wrestling
    • 3rd William Jeppson, Syracuse
  • 126
    • 1st Tanner Cox, Champions
    • 2nd Carson Halls, South Side
    • 3rd Jayden Griffin, Hurricane
    • 4th Tanner Benedict, Crusher Wrestling
    • 5th Wyatt Sharp, Uintah
  • 132
    • 1st Taylor LaMont, Champions
    • 2nd Raynger Keckler, Logan
    • 3rd Kaden Zorn, Mettle Wrestling
    • 4th Daniel Waddoups, Tech Wrestling
    • 5th Schafer Heiner, Champions
    • 6th Austine Martinez, Syracuse
  • 138
    • 1st Brock Hardy, Stingers
    • 2nd Kyle Evans, King of the Mountain
    • 3rd Dylan Gregerson, Tactik 3-Style
    • 4th Benjamin Harden, South Side
    • 5th Chance Bundy, Red Storm
    • 6th Taylor Heath, Team Prestige
  • 145
    • 1st Jaron Jensen, Team Prestige
    • 2nd Steven Quintana, Crusher Wrestling
    • 3rd Cole Clark, Utah United
    • 4th Shion Abe, Tech Wrestling
    • 5th Colby Peterson, Westlake
    • 6th Dylan Ruedas, Top of Utah
  • 152
    • 1st Jakob Discher, Wasatch
    • 2nd Carson Bowdren, Team Prestige
    • 3rd Ryan Winger, Tech Wrestling
    • 4th Taten Ringel, North Summit
    • 5th Brayden Stevens, Champions
    • 6th Gatlin Peterson, Champions
  • 160
    • 1st Cole Moody, Team Legacy
    • 2nd Seth Gardner, Wasatch
    • 3rd Tucker Tomlinson, Uintah
    • 4th RJ Bingham, Top of Utah
    • 5th Zac Miller, Bear River
    • 6th Tyler Evans, Stallions Wrestling
  • 170
    • 1st Owen Pentz, Morgan Wrestling
    • 2nd Tristan Hellstrom, Champions
    • 3rd Tyler Manookin, Payson
    • 4th Tanner Moon, Uintah
    • 5th Byron Anderson, Red Storm
    • 6th Parker Kay, Champions
  • 182
    • 1st Cory Rokovitz, Champions
    • 2nd Michael Milliner, Fremont
    • 3rd Tyler Haley, Ironmen
    • 4th Nicholas Alder, Ruiz Combat Grappling
    • 5th Carsen Potter, Ironmen
    • 6th Austin Winterton, Orem Tigers
  • 195
    • 1st Wyatt Koelling, Champions
    • 2nd Ashton J. Seely, Juab
    • 3rd Jackson Roubidoux, Stingers
    • 4th Wyatt Peterson, King of the Mountain
    • 5th Ian Clifford, Ruiz Combat Grappling
    • 6th Stone Johnson, Tactik 3-Style
  • 220
    • 1st Wade French, Tactik 3-Style
    • 2nd Brandon Closson, TUG
    • 3rd Matthew Lemmon, Hurricane
    • 4th Cameron Earnest, Stingers
    • 5th Kaleb Barton, Syracuse
    • 6th Max Matthews, Hurricane
  • 285
    • 1st Gerardo Moreno, Champions
    • 2nd Shaun Stockwell, Charger Wrestling
    • 3rd Dylan White, Juab
    • 4th Robert George, Syracuse
    • 5th Noah Smith, Westlake
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail