Home - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Cadet USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (15 and 16)

Medal Distribution

  • 1st Vandit (12 Medalists, 3 Champions, 1 Outstanding Wrestler)
  • 2nd Elite (12 Medalists, 3 Champions)
  • 3rd Stingers (9 Medalists, 3 Champions)
  • 4th Pony Express (4 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Wasatch (4 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Diamondbacks (3 Medalists)
  • 7th Grapplers West (2 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Cedar Redmen (2 Medalists)
  • 8th Morgan Freestyle Wrestling Club (2 Medalists)
  • 8th North Summit (2 Medalists)
  • 8th Scots Freestyle Wrestling Club (2 Medalists)
  • 8th Team Extreme (2 Medalists)
  • 8th Team Tooele (2 Medalists)
  • 14th Champions (1 Medalist, 1 Champion)
  • 14th Northside (1 Medalist, 1 Champion)
  • 14th South Summit (1 Medalist, 1 Champion)
  • 17th Black Hole Wrestling Club (1 Medalist)
  • 17th Catz Freestyle (1 Medalist)
  • 17th Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 17th Pioneers of Wrestling (1 Medalist)
  • 17th TUG (1 Medalist)

Individual Results

  • 91

    • 1st Brenden Turner, Elite

    • 2nd Braxton Vandertoolen, Vandit

    • 3rd Shawn Francis, Morgan Freestyle Wrestling Club

  • 98

    • 1st Mitch Brown, Elite

    • 2nd Austin Frazier, Diamondbacks

  • 105

    • 1st Jacob Falk, Vandit

    • 2nd Brayden Humpherys, Elite

    • 3rd Taylor Jackson, Vandit

    • 4th Kenneth Holmes, Stingers

    • 5th Dante Winward, Stingers

    • 6th Thatcher Smoot, Stingers

  • 112

    • 1st Alex Drent, Vandit

    • 2nd Adam Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

    • 3rd Easton Whitaker, Diamondbacks

    • 4th Dalton Anderson, Vandit

    • 5th Braxton Bagley, Vandit

    • 6th Troy Whitehead, Team Extreme

  • 119

    • 1st Mark Michels, Vandit

    • 2nd Jace Abbott, Diamondbacks

    • 3rd Dixon Richins, North Summit

    • 4th Derek Jessee, Elite

    • 5th Cody Hone, Cedar Redmen

    • 6th Dallin Rice, Pioneers of Wrestling

  • 125

    • 1st Cody Bunderson, Stingers

    • 2nd Bret Clapier, Elite

    • 3rd Chaz Lovato, Grapplers West

    • 4th Robert Dodson, Wasatch

    • 5th Deric Searle, Diamondbacks

    • 6th Nathan Lamb, Vandit

  • 130

    • 1st Koleton Hardy, Stingers

    • 2nd Brock Brown, Elite

    • 3rd Wyatt Martinez, Elite

    • 4th Jace Kelly, Elite

    • 5th Matthew Tuttle, Elite

    • 6th Zachary Staheli, Elite

  • 135

    • 1st Corrick Knight, Pony Express

    • 2nd Clint Jacob, Elite

    • 3rd Courtney Orgill, North Summit

    • 4th Nicholas Runyan, Vandit

    • 5th Connor Fredrickson, Vandit

    • 6th Zach Taylor, Vandit

  • 140

    • 1st Kaleb Ashworth, Elite

    • 2nd Alexander Riddle, Cedar Redmen

    • 3rd Dillon McVicker, Vandit

    • 4th Tanner Smoot, Stingers

    • 5th Randon Prochnow, Morgan Freestyle Wrestling Club

    • 6th Chase Smoot, Stingers

  • 145

    • 1st Mitchell Rasmussen, Northside

    • 2nd Matthew Gallen, Wasatch

    • 3rd Sam Harmon, Pony Express

    • 4th Spencer Schwab, Pony Express

    • 5th Thomas Manning, Team Tooele

    • 6th Riley Robins, Independent

  • 152

    • 1st Dustin Jenkins, Champions

    • 2nd Jalen Weaver, Team Extreme

    • 3rd Chris Hortin, Wasatch

    • 4th Mitchell Welch, Scots Freestyle Wrestling

    • 5th Moses Herrera, Catz Freestyle

  • 160

    • 1st Niko Klus, South Summit

    • 2nd Zach Boden, Scots Freestyle Wrestling

    • 3rd Tanner Prestwich, TUG

    • 4th Christian Decker, Black Hole Wrestling Club

    • 5th Kolten Kroeger, Team Tooele

  • 189

    • 1st Kaleb Moritz, Wasatch

    • 2nd Robbie Goaziou, Pony Express

  • 215

    • 1st Daniel Crook, Stingers

  • 275

    • 1st Gustaf Lavaka, Grapplers West

Outstanding Wrestler: Jacob Falk, Vandit, 105

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail