Home - News - Calendars - Forms - Records- Links - Contact Us
High School
Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Tournament Results
State Results
Club Sites

Greco-Roman

Rankings
Tournament Results
State Results
Club Sites

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites

 

 

 

 
 
 
 

 

 

Cadet Freestyle State Championships (Ages 15 and 16)

Team Results

  • 1st Elite (10 Medalists, 1 Champions)
  • 2nd Specialized Wrestling Club (8 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Wasatch (5 Medalists, 4 Champions)
  • 4th Tiger Den (4 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Lehi (4 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Weber Freestyle Wrestling Club (4 Medalists, 1 Champion)
  • 6th TUG (4 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Pony Express (4 Medalists)
  • 9th Digger Freestyle Wrestling (4 Medalists)
  • 10th Stingers (3 Medalists, 2 Champions)
  • 11th Fremont (2 Medalists, 1 Champion)
  • 12th Roosevelt (2 Medalists, 1 Champion)
  • 13th Diamondbacks (2 Medalists, 1 Champion)
  • 14th North Sanpete (2 Medalists)
  • 15th Champions (2 Medalists)
  • 16th Team Extreme (2 Medalists)
  • 17th Grantsville (2 Medalists)
  • 18th Skyview (2 Medalists)
  • 19th Bingham (1 Medalist)
  • 19th Timpanogos (1 Medalist)
  • 19th Cappy Cats (1 Medalist)
  • 22nd Raptors (1 Medalist)

Individual Results

  • 91

    • 1st Rhett Hewitt, Lehi

    • 2nd Sterling Kimber, Elite (Kaysville)

    • 3rd Riley Wardle, Digger Freestyle Wrestling (Sandy)

  • 98

    • 1st Mason Stott, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 2nd Mitch Moss, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 3rd Josh Gunther, Elite (Kaysville)

  • 105

    • 1st Casey Smith, Wasatch (Heber City)

    • 2nd Bo Beckman, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 3rd Logan Wilson, Champions (Springville)

    • 4th Chance Rowley, Grantsville

    • 5th Ryan Jessop, Digger Freestyle Wrestling (Sandy)

    • 6th Carlin Kennelly, Digger Freestyle Wrestling (Sandy)

  • 112

    • 1st Shay Warren, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

    • 2nd Chris Julkunen, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 3rd Cody Tolman, Stingers (Brigham City)

    • 4th Scott Smith, Skyview (Hyrum)

    • 5th Torree Powell, Grantsville

  • 119

    • 1st Shayne Bonner, Wasatch (Heber City)

    • 2nd Jeren Day, Lehi

    • 3rd Delin Hansen, TUG (Pleasant Grove)

    • 4th Rene O'Driscell, Roosevelt

    • 5th Josh Baker, Elite (Kaysville)

    • 6th Rayce Christensen, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 125

    • 1st Jake Salazar, Wasatch (Heber City)

    • 2nd KC Nate, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 3rd Aaron Ross, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

    • 4th Luke Rasmussen, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 5th Courtney Bair, Skyview (Heber City)

    • 6th Zekiele Smethhurst, Elite (Kaysville)

  • 130

    • 1st Ethan Smith, Wasatch (Heber City)

    • 2nd Alex Knight, Elite (Kaysville)

    • 3rd Shawn Wengreen, Pony Express (Hyrum)

  • 135

    • 1st Riley Yeates, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Sean Porter, Elite (Kaysville)

    • 3rd Chris Moat, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

    • 4th Seth Jenkins, Champions (Springville)

    • 5th Cole Shafer, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 6th Holden Brown, Elite (Kaysville)

  • 140

    • 1st Cale Cook, Roosevelt

    • 2nd Cody Bradley, North Sanpete

    • 3rd Dennis Mecham, Fremont

    • 4th Adam Schenk, Pony Express (Hyrum)

  • 145

    • 1st Casey Mau, Tiger Den (Orem)

    • 2nd Deven Grange, Pony Express (Hyrum)

    • 3rd Jeremy James, Lehi

    • 4th Michael Baker, Elite (Kaysville)

    • 5th Jon Neal, Tiger Den (Orem)

    • 6th Michael J. Tryon, Raptors (Price)

  • 152

    • 1st Talan Knox, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 2nd Mitch Sanderson, Timpanogos (Orem)

    • 3rd Chris Kennedy

    • 4th Justin Stansfield, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

    • 5th Travis Gull, Tiger Den (Orem)

    • 6th Graham Butterfield, Digger Freestyle Wrestling (Sandy)

  • 160

    • 1st Ryan Kirk, Elite (Kaysville)

    • 2nd Zane Nielsen, TUG (Pleasant Grove)

    • 3rd Kevin Taylor, Stingers (Brigham City)

    • 4th Sean Mclean, TUG (Pleasant Grove)

    • 5th Nate Carter, Team Extreme

    • 6th Brody Wilcock

  • 171

    • 1st Bryan Griffith, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 2nd Clint Lawing, Bingham (South Jordan)

    • 3rd Skyler Marti, Team Extreme

    • 4th Beau Bethers, Wasatch (Heber City)

  • 189

    • 1st McCoy Johnson, TUG (Pleasant Grove)

    • 2nd Wesley Furguson, Lehi

    • 3rd Kevin Swenson, Pony Express (Hyrum)

  • 215

    • 1st J.C. Oram, Fremont

    • 2nd Stephan Authement, Cappy Cats

  • 275

    • 1st Mike Ramboz, Tiger Den (Orem)

    • 2nd Tom Amone, Elite (Kaysville)

    • 3rd Mike Moroney, North Sanpete

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Pages - Tournament Feedback Pages

 

UtahWrestling.org 11342 South Woodhill Drive Sandy, Utah 84092 (801) 641-9832