Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Cadet USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 15 and 16)

Medal Distribution

  • 1st Elite (11 Medalists, 4 Champions, 1 Outstanding Wrestler)
  • 2nd Vandit (4 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Diamondbacks (4 Medalists)
  • 4th Mountain Top Wrestling Club  (3 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Stingers (3 Medalists)
  • 6th Delta (2 Medalists, 1 Champion)
  • 6th TAC (2 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Champions (2 Medalists)
  • 8th Wasatch (2 Medalists)
  • 10th Logan Champs (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Warriors (1 Medalist, 1 Champion)
  • 12th Catz Freestyle (1 Medalist)
  • 12th Pioneers of Wrestling (1 Medalist)
  • 12th Payson (1 Medalist)
  • 12th Pony Express (1 Medalist)
  • 12th Scots Wrestling (1 Medalist)
  • 12th Team Tooele (1 Medalist)

Individual Results

  • 91

    • 1st Braxton Bagley, Vandit (West Jordan)

    • 2nd Gavin Robbins, Pioneers of Wrestling (Lehi)

  • 98

    • 1st Chasen Tolbert, Delta (Delta)

    • 2nd Ben Ferry, Stingers (Brigham City)

    • 3rd Adam Maxwell, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 105

    • 1st Tucker Ray, Elite (Kaysville)

    • 2nd Conner Meadows, Vandit (West Jordan)

    • 3rd Bret Clapier, Elite (Kaysville)

    • 4th Cody Bunderson, Stingers (Brigham City)

    • 5th Robert Dodson, Wasatch (Heber City)

    • 6th Kody Smith, Delta (Delta)

  • 112

    • 1st Raider Lofthouse, Elite (Kaysville)

    • 2nd Matt Finger, Elite (Kaysville)

    • 3rd Jake Fredrickson, Elite (Kaysville)

    • 4th Mike Winger, Elite (Kaysville)

    • 5th Kamron Day, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 6th Deric Searle, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 119

    • 1st Trae Bennett, Elite (Kaysville)

    • 2nd Koleton Hardy, Stingers (Brigham City)

    • 3rd Bryan Anderson, Vandit (West Jordan)

    • 4th Devon Paraso, Vandit (West Jordan)

    • 5th Brent Winterton, Elite (Kaysville)

  • 125

    • 1st Spencer Brown, TAC (Salt Lake City)

    • 2nd Matthew Gallen, TAC (Salt Lake City)

    • 3rd Brock Brown, Elite (Kaysville)

    • 4th Corrick Knight, Pony Express (Hyrum)

    • 5th Jace Kelly, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 130

    • 1st Derek Malan, Warriors (North Ogden)

    • 2nd Nolan Haycock, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 3rd Clint Jacob, Elite (Kaysville)

    • 4th Christopher Heaps, Team Tooele (Tooele) 

  • 140

    • 1st Brayden Anderson, Catz Freestyle (Richmond)

    • 2nd Dustin Jenkins, Champions (Springville)

    • 3rd Zachary Boden, Scots Wrestling (Ogden)

  • 145

    • 1st Travis McRae, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Chris Hortin, Wasatch (Heber City)

  • 160

    • 1st Jordan Ballam, Logan Champs (Logan)

    • 2nd Devin Sayers, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 171

    • 1st Ethen Lofthouse, Elite (Kaysville)

    • 2nd Sebastian Lucio, Champions (Springville)

    • 3rd Jacob Atkinson, Payson (Payson)

Outstanding Wrestler: Tucker Ray, Elite, 105 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail