Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Bantam USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (7 and 8)

Medal Distribution

  • 1st North Summit (3 Medalists, 3 Champions)
  • 2nd Team Legacy (3 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Attack (2 Medalists)
  • 3rd Peak Wrestling (2 Medalists)
  • 3rd Phoenix (2 Medalists)
  • 3rd South Summit (2 Medalists)
  • 3rd Team Rulon (2 Medalists)
  • 3rd Wasatch (2 Medalists)
  • 9th Crusher Wrestling Club (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Bear Den (1 Medalist)
  • 10th Breakdown (1 Medalist)
  • 10th Elite (1 Medalist)
  • 10th Grapplers West (1 Medalist)
  • 10th Logan Wrestling (1 Medalist)
  • 10th Mettle Wrestling (1 Medalist)
  • 10th Pioneers of Wrestling (1 Medalist)
  • 10th Pony Express (1 Medalist)
  • 10th Pride Wrestling (1 Medalist)
  • 10th Team Tooele (1 Medalist)
  • 10th Uintah (1 Medalist)
  • 10th Wrestling Thunder (1 Medalist)

Individual Results

  • 45 lbs.
    • 1st Tristan Smith, North Summit Youth Wrestling
    • 2nd Dallan Hunsaker, Mettle Wrestling
    • 3rd Canyon Cunningham, Grapplers West
    • 4th Carter Nelson, Team Rulon
    • 5th Bane Briggs, Attack
    • 6th David Edwards, Uintah
    • 7th Sutton Brown, Attack
    • 8th Christian Dunyon, Phoenix
  • 50 lbs.
    • 1st Bronson Richins, North Summit Youth Wrestling
    • 2nd Taigon Bushell, South Summit
    • 3rd Cole Eldredge, Pioneers of Wrestling
    • 4th Micah Douglas, Pride Wrestling
    • 5th Jace Engberg, Phoenix
    • 6th Elijah Larsen, Logan Wrestling Club
    • 7th Ridgerton Martinez, Breakdown
  • 55 lbs.
    • 1st Jackson Prescott, North Summit Youth Wrestling
    • 2nd Joshua Millward, Team Legacy
    • 3rd Jaden Stange, Team Legacy
    • 4th Cannon Manning, Team Tooele
    • 5th Waylen Pentz, Elite
    • 6th Easton Potter, Bear Den
    • 7th Christian Slack, Wasatch
    • 8th Paxton Frasure, Wrestling Thunder
  • 60 lbs.
    • 1st Talon Yates, Crusher Wrestling Club
    • 2nd Nate Provost, Wasatch
    • 3rd Brady Phillips, Peak Wrestling
    • 4th Chase Swensen, Pony Express
    • 5th Stanley Kerr, Peak Wrestling
  • 65 lbs.
    • 1st Jack White, Team Legacy
    • 2nd Cael Smith, Team Rulon
    • 3rd Brice Clegg, South Summit
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail