Home - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Bantam USA Wrestling-Utah Folkstyle State Championships (7 and 8)

Medal Distribution

  • 1st North Summit (5 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Wasatch (4 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Champions (3 Medalists)
  • 4th Team Extreme (2 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Mountain Top Wrestling Club (2 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Attack Wrestling (2 Medalists)
  • 6th Basin Wrestling Club (2 Medalists)
  • 6th Northside (2 Medalists)
  • 6th Pride Wrestling (2 Medalists)
  • 10th Logan Champs (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Vandit (1 Medalist, 1 Champion)
  • 12th Diamondbacks (1 Medalist)
  • 12th Grapplers West (1 Medalist)
  • 12th Uintah (1 Medalist)
  • 12th Vernal Wrestling (1 Medalist)

Individual Results

  • 40

    • 1st Tanner Orton, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd Robert Edwards, Vernal Wrestling

    • 3rd Cameron Dickson, Uintah

    • 4th Gunnar Brown, Attack Wrestling

  • 45

    • 1st Taylor Gower, Team Extreme

    • 2nd Brock Lloyd, Wasatch

    • 3rd Tyson Martinez, Grapplers West

    • 4th Carson Kofford, Attack Wrestling

    • 5th Stewart Ballif, Wasatch

  • 50

    • 1st Zak Kohler, Wasatch

    • 2nd McKay Foy, Basin Wrestling Club

    • 3rd Braden Henson, Pride Wrestling

    • 4th Randon Deets, Basin Wrestling Club

    • 5th Jed Lee, Pride Wrestling

    • 6th Calvin Taylor, Northside

  • 55

    • 1st Chandler Welch, Team Extreme

    • 2nd Keyan Staples, North Summit

    • 3rd Keller Rock, Champions

    • 4th Tayte Staples, North Summit

    • 5th Zachary Johnson, Champions

    • 6th Spencer Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

  • 60

    • 1st Isaac Semadeni, Logan Champs

    • 2nd Brigham Watt, Wasatch

    • 3rd Braxton Edson, Morgan Freestyle Wrestling Club

    • 4th Hayden Downard, North Summit

    • 5th Cordon Nuttall, Champions

    • 6th Terrell Barraclough, Northside

  • 65

    • 1st Justyn Ribald, Vandit

    • 2nd Wyatt Jessen, Basin Wrestling Club

    • 3rd Gabe Hunter, Morgan Freestyle Wrestling Club

    • 4th Dylan Kruger, North Summit

  • 7075

    • 1st Jace Anderson, North Summit

    • 2nd Joseph Biesinger, Diamondbacks

Outstanding Wrestler:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail