Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2A State Championships
2014

Team Results

  • 1st Delta High School 260
  • 2nd Millard High School 218
  • 3rd North Sevier High School 187
  • 4th Beaver High School 137
  • 5th South Summit High School 126
  • 6th North Summit High School 110
  • 7th Emery High School 100
  • 8th South Sevier High School 93
  • 9th Manti High School 90
  • 10th Enterprise High School 60.5
  • 11th San Juan High School 53
  • 12th Grand High School 47
  • 13th Gunnison High School 40
  • 14th Summit Academy 22
  • 15th Kanab High School 15
  • 16th Parowan High School 10
  • 17th American Leadership Academy 3
  • 18th Layton Christian High School 0

Individual Results

Brackets

  • 106
    • 1st Jaxon Cole, North Summit High School
    • 2nd Trevor Poulsen, Delta High School
    • 3rd Calab Rasmussen, Millard High School
    • 4th Tate Black, Beaver High School
    • 5th Brady Poulsen, Delta High School
    • 6th Dillon Torgerson, North Sevier High School
  • 113
    • 1st Paden Woolstenhulme, South Summit High School
    • 2nd Josh Allen, Delta High School
    • 3rd Braxton Maxwell, North Sevier High School
    • 4th Aldair Moran, Delta High School
    • 5th Jaden Peterson, South Sevier High School
    • 6th Hunter Anderson, Millard High School
  • 120
    • 1st Matt Lee, South Summit High School
    • 2nd Kyle Evans, Beaver High School
    • 3rd Payton Stott, Millard High School
    • 4th Kenyon Green, Beaver High School
    • 5th McKoy Christiansen, Emery High School
    • 6th Casen Burgess, North Sevier High School
  • 126
    • 1st Bracken Lovell, Delta High School
    • 2nd Weston Larson, Manti High School
    • 3rd Dakota Carlson, Millard High School
    • 4th David Bird, Emery High School
    • 5th Brody Clark, Delta High School
    • 6th Thomas Beenfield, North Summit High School
  • 132
    • 1st McCrae Thatcher, Millard High School
    • 2nd Trace Willoughby, Delta High School
    • 3rd Caleb Jones, South Sevier High School
    • 4th Colt Evans, Beaver High School
    • 5th Tyson Roberts, Manti High School
    • 6th Ty Thornton, South Summit High School
  • 138
    • 1st Victor Almanza, Delta High School
    • 2nd Dillon Thurston, North Sevier High School
    • 3rd Justin Sorenson, Millard High School
    • 4th Jacob Francis, Grand High School
    • 5th Logan Johnson, Millard High School
    • 6th Clayland Curtis, North Sevier High School
  • 145
    • 1st Morgan Bogue, Delta High School
    • 2nd Ryan Cox, Emery High School
    • 3rd Rudy Alcala, Millard High School
    • 4th Jason Hatch, Delta High School
    • 5th Jesse Williams, Enterprise High School
    • 6th Brett Miller, North Sevier High School
  • 152
    • 1st McQuae Anderson, Delta High School
    • 2nd Chase Kelly, Millard High School
    • 3rd Braxton Baker, North Sevier High School
    • 4th Randin Pentz, North Summit High School
    • 5th David Koller, Enterprise High School
    • 6th Braxton Wilson, Beaver High School
  • 160
    • 1st Brendon Sorenson, North Sevier High School
    • 2nd Matt Mecham, Emery High School
    • 3rd Tyler Gamble, Millard High School
    • 4th Jens Grover, San Juan High School
    • 5th JJ Dougherty, Enterprise High School
    • 6th Daniel Orgill, North Summit High School
  • 170
    • 1st Travis Gilman, Beaver High School
    • 2nd McKade Cox, Gunnison High School
    • 3rd Brock Bastian, South Sevier High School
    • 4th Riley Nielson, Delta High School
    • 5th Marshall Roundy, North Sevier High School
    • 6th James Scow, South Summit High School
  • 182
    • 1st Dylan Brown, Manti High School
    • 2nd Kale Leavitt, Delta High School
    • 3rd Ty Clegg, South Summit High School
    • 4th Nate Bowman, Kanab High School
    • 5th Deric Carter, Millard High School
    • 6th Kadan Beacham, Beaver High School
  • 195
    • 1st Quigley Whitaker, Millard High School
    • 2nd David Schena, Delta High School
    • 3rd Bailey Bradshaw, Beaver High School
    • 4th Britton Porter, Delta High School
    • 5th Taylor Oldroyd, South Sevier High School
    • 6th Mason Lyman, North Sevier High School
  • 220
    • 1st Zach West, Emery High School
    • 2nd Brett Walker, Delta High School
    • 3rd Chase Richmond, San Juan High School
    • 4th Tyler Lancaster, Summit Academy
    • 5th Jesse Durrant, North Sevier High School
    • 6th Michael Yost, South Summit High School
  • 285
    • 1st Brenz Staples, North Summit High School
    • 2nd Edgar Gomez, Grand High School
    • 3rd Trent Christensen, South Sevier High School
    • 4th Brandon Davis, Manti High School
    • 5th Brayden Dixon, Millard High School
    • 6th Bo Owen, North Sevier High School
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail