Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

20142015 Youth Rankings: Overall Kids Division
7/30/15

Following are Overall Kids Division Top 25 rankings compiled by UtahWrestling.org using this criteria.
 
Ranking Athlete Team City Division Weight Points
1st Lukus Carrillo Champions Mapleton Novice 75 135
2nd Stockton O'Brien Mettle Wrestling American Fork Schoolboy 105 100
3rd Riggin Boger Champions Mapleton Intermediate 70 92
4th Gavin Ayotte Extreme Wrestling Vernal Schoolboy 84 88
5th Ladd Holman Juab Nephi Bantam 60 87
5th Cayaen Smith Mettle Wrestling American Fork Intermediate 80 87
7th Landon Shurtleff Pride Wrestling Payson Intermediate 87 86
8th Travyn Boger Champions Mapleton Bantam 70 83
8th Garrick Kilpack Mountain Top Wrestling Club West Jordan Schoolboy 120 83
10th Ty Carman Team Prestige Herriman Bantam 80 80
11th Geronimo Rivera Crusher Wrestling Layton Bantam 50 79
12th Layne Kleimann Team Prestige Herriman Intermediate 55 77
13th Will Korth Morgan Wrestling Morgan Novice 70 76
14th RJ Hervias Mettle Wrestling American Fork Bantam 55 73
15th Sage Mortimer Champions Mapleton Novice 70 71
16th Carson Sheets Junior Devils Moab Schoolboy 112 70
17th Jonah Mandleco Fremont Plain City Bantam 75 69
17th Talmage Mortimer Champions Mapleton Bantam 45 69
17th Mason Denton Fremont Plain City Schoolboy 84 69
17th Jeremy Evans Tech Wrestling Bountiful Schoolboy 91 69
21st Talmage Carman Team Prestige Herriman Schoolboy 105 67
21st Kade Carlson Wasatch Heber City Schoolboy 210 67
23rd Brice Clegg South Summit Kamas Novice 105 65
23rd Jaxon Morlan Extreme Wrestling Vernal Schoolboy 84 65
25th Cooper Blackett Juab Nephi Intermediate 65 64
25th Izaya Valdez Westlake Saratoga Springs Schoolboy 112 64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Breakdown by Club

  • Champions 5
  • Team Prestige 3
  • Fremont 2
  • Juab 2
  • Mettle Wrestling 1
  • Extreme Wrestling 1
  • Morgan Wrestling 1
  • Mountain Top Wrestling Club 1
  • Crusher Wrestling 1
  • Junior Devils 1
  • South Summit 1
  • Tech Wrestling 1
  • Westlake 1
 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail