Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

20112012 Youth Rankings: Overall Kids Division
7/8/12

Following are Overall Kids Division Top 25 rankings compiled by UtahWrestling.org using this criteria.
 
Ranking Athlete Team City Division Weight Points
1st Cole Moody

Team Legacy

Murray Schoolboy 91 119
2nd Ashton Seely
Champions
Mapleton Schoolboy 136 110
3rd Jaxon Cole

North Summit

Coalville Schoolboy 77 109
4th Jace Anderson Champions Mapleton Novice 95 103
5th Brock Hardy Stingers Brigham City Novice 120 102
6th Ethan Wood

Mountain Top Wrestling Club

Sandy Intermediate 65 101
7th Zac Musselman

Canyonlands

Monitcello Novice 112 98
8th Ryan Hansen
Champions
Mapleton Schoolboy 98 94
9th Oakley Ridge Mettle Wrestling American Fork Intermediate 60 92
10th Geoffrey Kelley Crusher Wrestling Layton Intermediate 103 91
11th Wyatt Koelling Crusher Wrestling Layton Schoolboy 144 87
12th Mason Christiansen Team Legacy Murray Novice 85 85
13th Gentry Warner Champions Mapleton Novice 80 82
14th Weston Nielsen

Team Legacy

Murray Bantam 55 81
14th Jackson Prescott North Summit Coalville Intermediate 60 81
14th Taylor LaMont Champions Mapleton Schoolboy 105 81
17th Kade Thompson
Mettle Wrestling
American Fork Novice 65 80
18th Logan Jensen Grapplers West Kearns Novice 90 79
19th Tristan Smith
North Summit
Coalville Intermediate 50 73
20th Korbon Tibbals Champions Mapleton Schoolboy 190 70
21st Davis Reynaud Phoenix Salt Lake City Schoolboy 120 69
22nd Marco Herrera
Fremont
Plain City Intermediate 55 66
23rd Gavin Ayotte Extreme Wrestling Vernal Novice 65 64
24th Brandon Meikel Grapplers West Kearns Schoolboy 70 63
25th Drew Lang
Team Legacy
Murray Intermediate 60 62
25th Taten Ringel North Summit Coalville Schoolboy 84 62

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Breakdown by Club

  • Champions 4
  • North Summit 4
  • Team Legacy 4
  • Crusher Wrestling 2
  • Grapplers West 2
  • Mettle Wrestling 2
  • Canyonlands 1
  • Fremont 1
  • Extreme Wrestling 1
  • Mountain Top Wrestling Club 1
  • Phoenix 1
  • Stingers 1
 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail