Home - Search - News - Calendars - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

20092010 Youth Rankings: Overall Kids Division
7/1/10

Following are Overall Kids Division Top 25 rankings compiled by UtahWrestling.org using this criteria.
 
Ranking Athlete Team City Division Weight Points
1st Johnny O'Hearon

Champions

Mapleton Schoolboy 98 176
2nd Matt Lee

Pride Wrestling

Sandy Schoolboy 70 158
3rd Will Haight

Team Legacy

Murray Bantam 50 155
4th Ashton Seely

Champions

Mapleton Novice 95 135
5th Jaxon Cole

North Summit

Coalville Novice 60 131
6th Ryan Hansen

Champions

Mapleton Novice 75 125
7th Taylor LaMont

Champions

Mapleton Novice 75 123
7th Cole Moody

Team Legacy

Murray Novice 70 123
9th Roy Nash

Phoenix

Salt Lake City Schoolboy 215 120
10th Zak Kohler

Wasatch

Heber City Intermediate 60 115
11th Joe Mondragon

Team Extreme

St. George Schoolboy 84 114
12th Jace Anderson

North Summit

Coalville Intermediate 80 112
13th Tanner Cox

Elite

Highland Schoolboy 70 98
14th Kimball Bastian

Champions

Mapleton Schoolboy 128 97
15th Sean Johnson

Team Legacy

Murray Novice 95 94
16th Josh Millward

Team Legacy

Murray Bantam 50 93
16th Braden Henson

Team Legacy

Murray Intermediate 55 93
18th Brock Hardy

Stingers

Brigham City Intermediate 87 92
19th Seth Gardner

Wasatch

Heber City Novice 70 88
19th Jaron Jensen

Grapplers West

Kearns Novice 75 88
21st Brandon Meikel

Grapplers West

Kearns Novice 60 83
22nd Drew Lang

Team Legacy

Murray Bantam 45 79
23rd Wyatt Koelling

Logan Champs

Logan Novice 112 77
24th Logan Jensen

Grapplers West

Kearns Novice 75 76
25th Kelly Glaubensklee

Mountain Top Wrestling Club

Sandy Bantam 65 74
25th Ben Anderson

Champions

Mapleton Novice 80 74

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Breakdown by Club

  • Team Legacy 6

  • Champions 5

  • Grapplers West 3

  • North Summit 2

  • Wasatch 2

  • Elite 1

  • Logan Champs 1

  • Mountain Top Wrestling Club 1

  • Phoenix 1

  • Pride Wrestling 1

  • Stingers 1

  • Team Extreme 1

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail