Home - Search - News - Calendars - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

20092010 Youth Rankings: Overall Elite Division
7/26/10

Following are Overall Elite Division Top 25 rankings compiled by UtahWrestling.org using this criteria.
 
Ranking Athlete Team City Division Weight Points
1st Justin Schwendiman

Mountain Top Wrestling Club

Sandy Cadet 91 107
2nd Grant LaMont

Champions

Mapleton Cadet 119 102
3rd Zayne Sayers

Mountain Top Wrestling Club

Sandy Cadet 189 98
4th Koleton Hardy

Stingers

Brigham City Junior 135 86
5th Matt Findlay

Pride Wrestling

Sandy Cadet 105 75
6th Rasten Yeates

Stingers

Brigham City Cadet 140 73
7th Jesse Carlisle

Vandit

West Jordan Cadet 135 72
8th Thomas Manning

Team Tooele

Tooele Junior 171 70
9th Branson Ashworth

Elite

Highland Cadet 105 69
9th Carson Kuhn

Vandit

West Jordan Junior 125 69
11th Jalen Weaver

Team Extreme

St. George Junior 171 66
12th Rami Haddadin

Vandit

West Jordan Cadet 112 65
12th Antonio Meikel

Grapplers West

Kearns Cadet 119 65
12th Ronald Wardleigh

Elite

Highland Junior 119 65
15th Raider Lofthouse

Team Rulon

Logan Junior 160 64
16th Joe Flores

Elite

Highland Cadet 215 63
16th Josh Searle

Champions

Mapleton Cadet 135 63
18th Derek Thomas

Elite

Highland Junior 189 62
19th Brock George

Attack Wrestling

Syracuse Cadet 84 61
20th Kade Moss

Vandit

West Jordan Junior 135 60
20th Dixon Richins

North Summit

Coalville Junior 145 60
22nd Abraham Hernandez

Grapplers West

Kearns Junior 125 57
23rd Matt Williams

Stingers

Brigham City Cadet 135 56
24th Kamron Day

Millard County Wrestling Club

Fillmore Junior 130 55
25th William Kilpack

Mountain Top Wrestling Club

Sandy Cadet 140 54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Breakdown by Club

  • Elite 4

  • Vandit 4

  • Mountain Top Wrestling Club 3

  • Champions 2

  • Grapplers West 2

  • Stingers 2

  • Attack Wrestling 1

  • Millard County Wrestling Club 1

  • North Summit 1

  • Pride Wrestling 1

  • Team Rulon 1

  • Team Tooele 1

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail