Home - News - Calendars - Forms - Records- Links - Contact Us
High School
Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

 

 

 

 
 
 
 

 

 

2004 Freestyle Year-End Rankings for State of Utah: Overall Kids Divisions (Ages 9 and 14)

Following are Overall Kids Divisions Top 25 rankings compiled by Doug Brown and UtahWrestling.org using this criteria.
 
Ranking Athlete Team City Division Weight Points
1st Carson Kuhn

Specialized Wrestling Club

Salt Lake City Novice 65 49
2nd Matthew Brown

Specialized Wrestling Club

Salt Lake City Schoolboy 105 46
3rd Jason Chamberlain

Specialized Wrestling Club

Salt Lake City Schoolboy 100 43
4th Brandon George

Specialized Wrestling Club

Salt Lake City Midget 60 29
4th Ryker Vandertoolen

Specialized Wrestling Club

Salt Lake City Schoolboy 75 29
6th William Kilpack Jordan Freestyle Wrestling Sandy Midget 60 26
7th Taylor Peacock Logan Logan Schoolboy 105 25
8th Derek Malan Weber Freestyle Wrestling Club North Ogden Schoolboy 80 20
9th Collin Grant

Specialized Wrestling Club

Salt Lake City Schoolboy 95 19
10th Braxton Vandertoolen

Specialized Wrestling Club

Salt Lake City Novice 60 18
10th Cody Vanburen Weber Freestyle Wrestling Club North Ogden Novice 70 18
10th Jaes Jones

Specialized Wrestling Club

Salt Lake City Schoolboy 80 18
13th Kade Moss

Specialized Wrestling Club

Salt Lake City Schoolboy 70 17
13th Jake Ribald Jordan Freestyle Wrestling Sandy Midget 70 17
13th Martin Rubalcaba Team Extreme St. George Schoolboy 90 17
13th Tucker Ray Elite Kaysville Schoolboy 85 17
13th Logan Wisener Roosevelt Roosevelt Midget 87 17
13th Jonathan Gappmaier Digger Freestyle Wrestling Sandy Schoolboy 95 17
19th Raider Lofthouse Elite Kaysville Novice 85 16
19th Koleton Hardy Stingers Brigham City Novice 75 16
19th Bryce Jackman Raptors Price Midget 55 16
19th Kolton Cheney North Sanpete Coalville Schoolboy 70 13
19th Jarrett Morrill Pony Express Hyrum Schoolboy 90 16
19th Trey Adamson

Specialized Wrestling Club

Salt Lake City Schoolboy 95 16
24th Spencer Brown

Specialized Wrestling Club

Salt Lake City Novice 90 15
25th Shand Hardy Stingers Brigham City Midget 55 14
25th Rasten Yeates Stingers Brigham City Midget 65 14
25th Austin Swenson Jordan Freestyle Wrestling Sandy Midget 75 14
25th Devan Haskell Team Extreme St. George Novice 80 14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Breakdown by Club

  • Specialized Wrestling Club: 11

  • Jordan Freestyle Wrestling: 3

  • Stingers: 3

  • Elite: 2

  • Team Extreme: 2

  • Weber Freestyle Wrestling Club: 2

  • Digger Freestyle Wrestling: 1

  • Logan: 1

  • North Sanpete: 1

  • Pony Express: 1

  • Raptors: 1

  • Roosevelt: 1

 
Coach Feedback Pages - Tournament Feedback Pages

 

UtahWrestling.org 11342 South Woodhill Drive Sandy, Utah 84092 (801) 641-9832 E-Mail