Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Schoolboy USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (13 and 14)

Medal Distribution

  • 1st Team Prestige (11 Medalists, 4 Champions)
  • 2nd Champions (8 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd King of the Mountain (5 Medalists)
  • 4th Longhorn Wrestling (4 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Top of Utah (4 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Sanderson Wrestling (4 Medalists)
  • 7th Bear River (3 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Morgan Wrestling (3 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Syracuse (3 Medalists, 1 Champion)
  • 10th North Summit (2 Medalists, 1 Champion)
  • 11th Atlas Wrestling (2 Medalists)
  • 11th Tech Wrestling (2 Medalists)
  • 11th Westlake (2 Medalists)
  • 14th Cyprus USA Wrestling (1 Medalist)
  • 14th Devils Wrestling (1 Medalist)
  • 14th Empire Wrestling (1 Medalist)
  • 14th Grantsville (1 Medalist)
  • 14th Hurricane Valley (1 Medalist)
  • 14th Monticello (1 Medalist)
  • 14th Olympus (1 Medalist)
  • 14th Stallions Wrestling (1 Medalist)
  • 14th Stingers (1 Medalist)
  • 14th Tactik 3-Style (1 Medalist)
  • 14th Team Legacy (1 Medalist)

Individual Results

  • 70
    • 1st Kyison Garcia, Team Prestige
    • 2nd Jacob Carson, Team Prestige
    • 3rd Jacob Waddoups, Sanderson Wrestling
    • 4th Kole Johnson, Stallions Wrestling
    • 5th Easton Evans, Top of Utah
    • 6th Landon Moralez, Devils Wrestling
  • 77
    • 1st Tristan Smith, North Summit
    • 2nd Blake Woolsey, Morgan Wrestling
    • 3rd Kaden Ercanbrack, Champions
    • 4th Spencer Lee, Tech Wrestling
    • 5th Gavyn Gappmayer, Team Prestige
  • 84
    • 1st Will Korth, Morgan Wrestling
    • 2nd Colton Erickson, Tech Wrestling
    • 3rd Waylen Pentz, Sanderson Wrestling
    • 4th Ryker Brann, Empire Wrestling
    • 5th Garrin Lord, King of the Mountain
    • 6th Douglas Evans, King of the Mountain
  • 91
    • 1st Lukus Carrillo, Champions
    • 2nd Drew Lang, Sanderson Wrestling
    • 3rd Bridger Ricks, Stingers
    • 4th Bronson Richins, North Summit
    • 5th Elijah Larsen, Top of Utah
    • 6th Trenton Ward, Bear River
  • 98
    • 1st Gabe Sanders, Top of Utah
    • 2nd Joshua Millward, Westlake
    • 3rd Sage Mortimer, Champions
    • 4th Mack Bray, King of the Mountain
    • 5th Jaxon Bearden, Team Prestige
    • 6th Chanden Reid, Team Prestige
  • 105
    • 1st Scott Robertson, Bear River
    • 2nd Tristyn Dennett, Hurricane Valley
    • 3rd Tucker Butler, Tactik 3-Style
    • 4th Thaigeyn Smith, Team Prestige
    • 5th Kobe Paniagua, Atlas Wrestling
    • 6th Nathan Birch, Champions
  • 112
    • 1st Gage Ogden, Team Prestige
    • 2nd Jarron Campbell, Morgan Wrestling
    • 3rd Mahkyi Smith, Team Prestige
    • 4th Miles Hall, Olympus
    • 5th Jacob Day, Grantsville
    • 6th Bryant Mullins, Longhorn Wrestling
  • 120
    • 1st Kaleb Sanchez, Longhorn Wrestling
    • 2nd Socrates Alofipo, Sanderson Wrestling
    • 3rd Izaac Wetzel, Champions
  • 128
    • 1st Jaden Stange, Team Prestige
    • 2nd Jordan Davies, Syracuse
    • 3rd Robert Musselman, Monticello
    • 4th Trevor Drake, Syracuse
    • 5th Damon Armenta, Cyprus USA Wrestling
    • 6th Roman Rivera, Atlas Wrestling
  • 136
    • 1st Camron Eden, Syracuse
    • 2nd Andrew Jensen, Champions
    • 3rd Brock Guthrie, Top of Utah
    • 4th Cort Raddon, King of the Mountain
    • 5th Austin McMillan, Team Prestige
    • 6th Conner Morris, Champions
  • 152
    • 1st Talmage Carman, Team Prestige
    • 2nd Cash Robb, Longhorn Wrestling
    • 3rd Danny Garcia, King of the Mountain
    • 4th Brock Page, Westlake
  • 175
    • 1st Nolan Kiser, Fremont
    • 2nd CJ Vasquez, Pride Wrestling
  • 190
    • 1st Macintyre Thacker, Longhorn Wrestling
    • 2nd Jeshua Koch, Bear River
    • 3rd Joshua Herrera, Team Legacy
  • 210
    • 1st Kyler Boren, Champions
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail