Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Schoolboy USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (13 and 14)

Medal Distribution

  • 1st Champions (7 Medalists, 3 Champions)
  • 2nd Taktic T3 (7 Medalists)
  • 3rd Crusher Wrestling Club (6 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Millard County Wrestling Club (6 Medalists)
  • 5th Cougar Den (5 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Top of Utah (4 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Team Legacy (3 Medalists, 3 Champions)
  • 8th Wasatch (3 Medalists, 1 Champions)
  • 9th TUG (2 Medalists, 2 Champions)
  • 10th Extreme Wrestling (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Fremont (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Team Erkin (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Tech Wrestling (2 Medalists, 1 Champion)
  • 14th Juab (2 Medalists)
  • 14th Mettle Wrestling (2 Medalists)
  • 14th Ram Wrestling (2 Medalists)
  • 14th Stallions Wrestling (2 Medalists)
  • 14th Syracuse (2 Medalists)
  • 14th Team Prestige (2 Medalists)
  • 14th Total Domination (2 Medalists)
  • 21st Team Erkin (1 Medalist, 1 Champion)
  • 22nd Apex (1 Medalist)
  • 22nd Bruin Wrestling (1 Medalist)
  • 22nd Cave Club (1 Medalist)
  • 22nd Claw (1 Medalist)
  • 22nd Delta (1 Medalist)
  • 22nd Junior Devils (1 Medalist)
  • 22nd Morgan Wrestling (1 Medalist)
  • 22nd Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 22nd North Summit (1 Medalist)
  • 22nd Tiger Wrestling (1 Medalist)
  • 22nd Total Domination (1 Medalist)

Individual Results

  • 77
    • 1st Marco Herrera, Team Legacy
    • 2nd Austin Bush, Team Erkin
    • 3rd Quade Smith, Syracuse
    • 4th Weston Godfrey, Top of Utah
    • 5th Benjamin Nielson, Juab
    • 6th Logan Long, Cougar Den
  • 77
    • 1st River Wardle, Team Legacy
    • 2nd Cooper Cox, Champions
    • 3rd Cole Jensen, Champions
    • 4th Brian Evans, Total Domination
    • 5th Jaron Priest, Crusher Wrestling
    • 6th Justin Lewis, Claw
  • 84
    • 1st Gavin Ayotte, Extreme Wrestling
    • 2nd Oakley Ridge, Mettle Wrestling
    • 3rd Mason Denton, Fremont
    • 4th Caden Dunn, Tactik T3
    • 5th Jaxon Morlan, Cougar Den
    • 6th Jarett Jorgensen, Morgan Wrestling
  • 91
    • 1st Tyson Humphreys, Crusher Wrestling
    • 2nd Jeremy Evans, Tech Wrestling
    • 3rd Preston Blotter, Wasatch
    • 4th Jayden Petersen, Delta
    • 5th Isaac Fisher, Crusher Wrestling
    • 6th Danny Khoundet, Stallions Wrestling
  • 98
    • 1st Terrell Barraclough, Crusher Wrestling
    • 2nd Jate Frost, Cougar Den
    • 3rd Kade Syddall, Team Prestige
    • 4th Sammy Heywood, Wasatch
    • 5th Rhett Miner, Mettle Wrestling
    • 6th Kaleb Nybo, Juab
  • 105
    • 1st Stockton O'Brien, Wasatch
    • 2nd Brayden Guthrie, Top of Utah
    • 3rd Justyn Mitchell, Champions
    • 4th Samuel Sprehn, Syracuse
    • 5th Wyatt Hogan, Cougar Den
    • 6th Triston Fillmore, Ram Wrestling
  • 112
    • 1st Riley Noble, Team Erkin
    • 2nd John Evans, Total Domination
    • 3rd Tyler Scheurn, North Summit
    • 4th Carson Sheets, Junior Devils
    • 5th Trevor Murray, Tactik T3
    • 6th Izaya Valdez, Tactik T3
  • 120
    • 1st Jace Dart, Top of Utah
    • 2nd Garrick Kilpack, Mountain Top Wrestling Club
    • 3rd Elijah Wilson, Cave Club
    • 4th Kurtus Nielson, Millard County Wrestling Club
    • 5th August Harrison, Extreme Wrestling
    • 6th Mark Rausch, Team Prestige
  • 128
    • 1st Mason Christiansen, Team Legacy
    • 2nd Bowen Shields, Millard County Wrestling Club
    • 3rd Alec Bolingbroke, Crusher Wrestling
    • 4th Brayden Tucker, Tactik T3
    • 5th John Whitaker, Millard County Wrestling Club
    • 6th Canyon Brann, Crusher Wrestling
  • 136
    • 1st McKay Foy, Cougar Den
    • 2nd Koby Johnson, Stallions Wrestling
    • 3rd Jett High, Ram Wrestling
    • 4th Richmond Phinney, Tiger Wrestling
    • 5th Wesley Dixon, Millard County Wrestling Club
    • 6th Alexander Lee, Tactik T3
  • 144
    • 1st Joshua Lee, Champions
    • 2nd Gabe Rowley, Millard County Wrestling Club
  • 152
    • 1st Zackary Johnson, Champions
    • 2nd Calun Whitaker, Millard County Wrestling Club
    • 3rd Steven Ibarra, Bruin Wrestling
  • 160
    • 1st Spencer Tauteoli, TUG
    • 2nd Zach Warren, Tactik T3
    • 3rd Colby Wilson, Top of Utah
  • 175
    • 1st Weston Warr, Fremont
    • 2nd Esteban Moreno, Apex
  • 190
    • 1st Kade Carlson, Tech Wrestling
    • 2nd Wade Bastian, Champions
    • 3rd Daniel Yates, Tactik T3
  • 210
    • 1st Carson Kay, Champions
  • 265
    • 1st Keegan Wilkinson, TUG
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail