Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Schoolboy USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (13 and 14)

Medal Distribution

  • 1st Champions (6 Medalists, 3 Champions)
  • 2nd Wasatch (6 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Stingers (6 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Crusher Wrestling Club (6 Medalists)
  • 5th Team Legacy (5 Medalists, 1 Champion)
  • 6th North Summit (4 Medalists, 2 Champions)
  • 7th TUG (3 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Cedar City (3 Medalists)
  • 8th Grapplers West (3 Medalists)
  • 10th Logan (2 Medalists, 1 Champion)
  • 11th Bear Den (2 Medalists)
  • 11th Fremont (2 Medalists)
  • 11th Mettle Wrestling (2 Medalists)
  • 11th Mt. Crest (2 Medalists)
  • 11th Syracuse (2 Medalists)
  • 11th Tech Wrestling (2 Medalists)
  • 11th Vandit (2 Medalists)
  • 18th Millard County Wrestling Club (1 Medalist, 1 Champion)
  • 18th Warrior Wrestling (1 Medalist, 1 Champion)
  • 20th Bountiful (1 Medalist)
  • 20th Ironmen Wrestling (1 Medalist)
  • 20th Panguitch (1 Medalist)
  • 20th South Summit (1 Medalist)
  • 20th Total Domination (1 Medalist)

Individual Results

  • 70
    • 1st Quenton Mortimer, Champions
    • 2nd Mitchel Slack, Wasatch
    • 3rd Braydon Mogle, Mt. Crest
    • 4th Matthew Sedillo, Team Legacy
    • 5th Mckay Bush, Fremont
  • 77
    • 1st Zak Kohler, Wasatch
    • 2nd Dalton Stutzman, Crusher Wrestling
    • 3rd Colby Bowden, Fremont
    • 4th Jaden Nelson, Syracuse
    • 5th Dyllon Arenivar, Cedar City
    • 6th Bridger Green, Total Domination
  • 84
    • 1st Gentry Warner, Champions
    • 2nd Isaac Wilcox, Mettle Wrestling
    • 3rd Brady Lowry, Ironmen Wrestling
    • 4th Hailey Cox, Champions
    • 5th Jed Lee, South Summit
  • 91
    • 1st Tanner Benedict, Team Legacy
    • 2nd Derek Fisher, TUG
    • 3rd Jack Lang, Team Legacy
    • 4th Cade Hatch, Extreme Wrestling
    • 5th Jaren Myrup, Champions
    • 6th Jake Tagge, Tech Wrestling
  • 98
    • 1st Taten Ringel, North Summit
    • 2nd Raynger Keckler, Logan
    • 3rd Corbin Smith, Wasatch
    • 4th Cooper Skinner, Stingers
    • 5th Jackson Stout, Crusher Wrestling
    • 6th Justin Murray, Stingers
  • 105
    • 1st Ryan Hansen, Champions
    • 2nd Cole Moody, Team Legacy
    • 3rd Logan Jensen, Grapplers West
    • 4th Kaiden Lamb, Stingers
    • 5th Weston Memmott, Crusher Wrestling
    • 6th Rylee Green, Stingers
  • 112
    • 1st Owen Pentz, North Summit
    • 2nd Carlitos Nava, Crusher Wrestling
    • 3rd Taylor Heath, Vandit
    • 4th Jace Anderson, North Summit
    • 5th Antonio Nava, Crusher Wrestling
    • 6th Norman Mooney, Panguitch
  • 120
    • 1st Brock Hardy, Stingers
    • 2nd Steven Quintana, Crusher Wrestling
    • 3rd Shion Abe, Tech Wrestling
    • 4th Bronc Marriott, Bountiful
    • 5th Jayden Burton, Syracuse
    • 6th Logan Kennard, Wasatch
  • 128
    • 1st Tanner Shields, Millard County Wrestling Club
    • 2nd Dylan Payne, TUG
    • 3rd Maika Tauteoli, Mettle Wrestling
    • 4th Tyler Haley, Cedar City
    • 5th Brad Findlay, Vandit
    • 6th Parker Kay, Champions
  • 136
    • 1st Tucker Tomlinson, Extreme Wrestling
    • 2nd DJ Cohen, Wasatch
    • 3rd Tristan Carman, Grapplers West
    • 4th Dylan Ruedas, Mt. Crest
    • 5th Dylan Kruger, North Summit
  • 144
    • 1st Ritchie Heywood, Wasatch
    • 2nd Enryque Castillo, Team Legacy
    • 3rd Braden Johnson, Stingers
    • 4th Carsen Potter, Cedar City
    • 5th Zac Miller, Bear Den
  • 152
    • 1st Mac Peterson, Wolf Pack
  • 160
    • 1st Tyler Gabriel, Logan
  • 175
    • 1st Brandon Closson, TUG
    • 2nd Anthony Barrera, Bear Den
  • 190
    • 1st Dylan White, Juab
  • 210
    • 1st Brady Briskey, Warrior Wrestling
    • 2nd Gabriel Ruiz, Grapplers West
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail