Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Schoolboy USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (13 and 14)

Medal Distribution

  • 1st Champions (9 Medalists, 4 Champions)
  • 2nd Crusher Wrestling Club (7 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Wasatch (7 Medalists)
  • 4th Grapplers West (4 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Mettle Wrestling (4 Medalists, 1 Champion)
  • 4th TUG (4 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Stingers (4 Medalists)
  • 8th North Summit Youth Wrestling (3 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Vandit (3 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Bear Den (3 Medalists)
  • 10th Pony Express (3 Medalists)
  • 12th Team Legacy (2 Medalists, 1 Champion)
  • 13th Elite (2 Medalists)
  • 13th Logan (2 Medalists)
  • 13th Roosevelt (2 Medalists)
  • 16th Phoenix (1 Medalist, 1 Champion)
  • 17th Millard County Wrestling Club (1 Medalist)
  • 17th Morgan Wrestling Club (1 Medalist)
  • 17th Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 17th Riverton 3-Style (1 Medalist)
  • 17th South Summit (1 Medalist)
  • 17th West Side Wild Things (1 Medalist)

Individual Results

  • 70 lbs.
    • 1st Brandon Meikel, Grapplers West
    • 2nd Dalton Stutzman, Crusher Wrestling
    • 3rd Jayden Williams, South Summit
  • 77
    • 1st Jaxon Cole, North Summit Youth Wrestling
    • 2nd Holden Richards, Bear Den
    • 3rd Hailey Cox, Champions
    • 4th Tyler Fay, Mountain Top Wrestling Club
  • 84
    • 1st Cameron Hunsaker, Mettle Wrestling
    • 2nd Taten Ringel, North Summit Youth Wrestling
    • 3rd Raynger Keckler, Logan
    • 4th Nelson Jones, TUG
    • 5th Seth Gardner, Wasatch
    • 6th Trevor Cluff, Wasatch
    • 7th Tanner Benedict, Team Legacy
    • 8th Thomas Ollis, Vandit
  • 91
    • 1st Cole Moody, Team Legacy
    • 2nd Jace Tilley, Stingers
    • 3rd Carlitos Nava, North Summit Youth Wrestling
    • 4th Corbin Smith, Wasatch
    • 5th Taylor Heath, Vandit
    • 6th Cooper Skinner, Bear Den
    • 7th Jakob Discher, Wasatch
    • 8th William Ludlow, Riverton 3-Style
  • 98
    • 1st Merritt Taylor, Champions
    • 2nd Ryan Hansen, Champions
    • 3rd Taite Martin, Crusher Wrestling
    • 4th Weston Memmott, Mettle Wrestling
    • 5th Jaxon Van Tassell
    • 6th Carson Bowdren, Elite
    • 7th Karson Barrett, Roosevelt
    • 8th Tucker Eldredge, Elite
  • 105
    • 1st Benjamin Anderson, TUG
    • 2nd Jaron Jensen, Grapplers West
    • 3rd Owen Pentz, Morgan Wrestling Club
    • 4th Dallin Ewart, Millard County Wrestling Club
    • 5th Nathan Richards, Roosevelt
    • 6th Spencer Squires, Canyonlands Wrestling Club
    • 7th Liam Capel, Crusher Wrestling
    • 8th Tristan Hellstrom, Champions
  • 112
    • 1st Taylor LaMont, Champions
    • 2nd Steven Quintana, Crusher Wrestling
    • 3rd Ritchie Heywood, Wasatch
    • 4th Karther Knight, Pony Express
    • 5th Payton Knight, Champions
    • 6th Coleman Thacker, Logan
    • 7th DJ Cohen, Wasatch
    • 8th Shion Abe
  • 120
    • 1st Davis Reynaud, Phoenix
    • 2nd Austin Trapp
    • 3rd Conner Wengreen, Pony Express
    • 4th Tyler Andreason, Canyonlands Wrestling Club
    • 5th Cole Clark, Grapplers West
    • 6th Kelby Kendall
    • 7th Austin Earley, Crusher Wrestling
    • 8th Andrew Donaldson, Stingers
  • 128
    • 1st Mason Burton, Crusher Wrestling
    • 2nd Colton Flygare, Mettle Wrestling
    • 3rd Briar Bunderson, Stingers
    • 4th Brantley Johnson, TUG
    • 5th Joshua Whitehead, TUG
    • 6th Wyatt Davis, West Side Wild Things
    • 7th Dylan Ruedas, Pony Express
  • 136
    • 1st Ashton J. Seely, Champions
    • 2nd Koy Wilkinson, Mettle Wrestling
    • 3rd David Flores, Grapplers West
  • 144
    • 1st Wyatt Koelling, Crusher Wrestling
    • 2nd Garth Healey, Wasatch
  • 152
    • 1st Brandon Closson, Vandit
    • 2nd Jordan Watson, Bear Den
  • 190
    • 1st Jordy Evans, Champions
    • 2nd Korbon Tibbals, Champions
    • 3rd Riley Taylor, Stingers
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail