Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Schoolboy USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (13 and 14)

Medal Distribution

  • 1st Champions (8 Medalists, 4 Champions)
  • 2nd Crusher Wrestling Club (7 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Millard County Wrestling Club (7 Medalists)
  • 4th Mettle Wrestling (4 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Elite (4 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Pride Wrestling (4 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Vandit (4 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Attack (3 Medalists)
  • 8th Bear Den (3 Medalists)
  • 8th Kingdom Klub (3 Medalists)
  • 8th Riverton 3-Style (3 Medalists)
  • 8th Wasatch (3 Medalists)
  • 13th Grapplers West (2 Medalists)
  • 13th Mountain Top Wrestling Club (2 Medalists)
  • 13th Pony Express (2 Medalists)
  • 16th Basin Wrestling Club (1 Medalist, 1 Champion)
  • 16th Breakdown (1 Medalist, 1 Champion)
  • 16th Canyonlands Wrestling Club (1 Medalist, 1 Champion)
  • 16th Phoenix (1 Medalist, 1 Champion)
  • 20th Fremont Wrestling Club (1 Medalist)
  • 20th North Summit Youth Wrestling (1 Medalist)
  • 20th Peak Wrestling (1 Medalist)
  • 20th Stingers (1 Medalist)
  • 20th Team Legacy (1 Medalist)
  • 20th West Side Wild Things (1 Medalist)
  • 20th Wrestling Thunder (1 Medalist)

Individual Results

  • 70 lbs.
    • 1st Cameron Hunsaker, Mettle Wrestling
    • 2nd Jaxon Cole, North Summit Youth Wrestling
    • 3rd Holden Richards, Bear Den
    • 4th Trevor Cluff, Wasatch
    • 5th Brandon Meikel, Grapplers West
  • 77 lbs.
    • 1st Tanner Cox, Elite
    • 2nd Bryce Brimhall, Attack
    • 3rd Jakob Discher, Wasatch
    • 4th Coby Vandertoolen, Vandit
    • 5th Antonio Ruiz, West Side Wild Things
    • 6th Austin Sanders, Riverton 3-Style
    • 7th Schafer Heiner, Mettle Wrestling
  • 84 lbs.
    • 1st Taylor LaMont, Champions
    • 2nd Jace Tilley, Crusher Wrestling Club
    • 3rd Chance Hardy, Stingers
    • 4th Skylar Orton, Mountain Top Wrestling Club
    • 5th Sierra DeHart, Pride Wrestling
    • 6th Tristan Hellstrom, Riverton 3-Style
  • 91 lbs.
    • 1st Benjamin Anderson, Champions
    • 2nd Jaron Jensen, Grapplers West
    • 3rd Jayden Pentz, Elite
    • 4th Jonathan Kasanicky, Riverton 3-Style
    • 5th Dallin Ewart, Millard County Wrestling Club
    • 6th Landon Memmott, Elite
    • 7th Braxton Ocana, Crusher Wrestling Club
    • 8th Ryan Winger, Crusher Wrestling Club
  • 98 lbs.
    • 1st Landon Gates, Mettle Wrestling
    • 2nd Dallin Denton, Fremont Wrestling Club
    • 3rd Ty Schwendiman, Vandit
    • 4th Karther Knight, Pony Express
    • 5th Zack Porter, Millard County Wrestling Club
    • 6th Austin Martinez, Crusher Wrestling Club
    • 7th Conner Wengreen, Pony Express
    • 8th Zachary Walker, Kingdom Klub
  • 105 lbs.
    • 1st Zane Rasmussen, Pride Wrestling
    • 2nd Taylor Kump, Mettle Wrestling
    • 3rd Alex Maxwell, Mountain Top Wrestling Club
    • 4th Sean Johnson, Team Legacy
    • 5th Josh Allen, Millard County Wrestling Club
    • 6th Payton Stott, Millard County Wrestling Club
    • 7th Justin Andreasen, Bear Den
    • 8th Troy Jones, Champions
  • 112 lbs.
    • 1st Johnny O'Hearon, Champions
    • 2nd Jordan McRae, Vandit
    • 3rd Ashton J. Seely, Champions
    • 4th Tevin Nuttall, Champions
    • 5th Seth Rich, Attack
    • 6th Zachary Wilcox, Millard County Wrestling Club
    • 7th Danny Green, Wrestling Thunder
    • 8th Austin Trapp
  • 120 lbs.
    • 1st Tayler Johnson, Vandit
    • 2nd Gregory Lamb, Pride Wrestling
    • 3rd Trace Willoughby, Millard County Wrestling Club
    • 4th Wyatt Koelling, Crusher Wrestling Club
    • 5th David Schena, Millard County Wrestling Club
    • 6th Wyatt Perry
    • 7th Garrett Lamb, Pride Wrestling
    • 8th Jordan Taylor, Elite
  • 128 lbs.
    • 1st Brandon Musselman, Canyonlands Wrestling Club
    • 2nd Nick Piscitelli, Wasatch
    • 3rd Ben Bolingbroke, Crusher Wrestling Club
    • 4th Arius Wayman, Attack
    • 5th Spencer Kelly, Champions
  • 136 lbs.
    • 1st Cole Eldredge, Phoenix
    • 2nd Mark Hornberger, Bear Den
  • 144 lbs.
    • 1st Conner Sorensen, Champions
    • 2nd Taylor Tovey, Kingdom Klub
    • 3rd Desiderio Mascarenas, Peak Wrestling
    • 4th Spencer Fletcher, Kingdom Klub
  • 152 lbs.
    • 1st Dillon Gurr, Basin Wrestling Club
  • 160 lbs.
    • 1st Caleb Damschen, Crusher Wrestling Club
  • 175 lbs.
    • 1st Charlie Baggett, Breakdown
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail