Home - Search - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Schoolboy USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (13 and 14)

Medal Distribution

  • 1st Champions (8 Medalists, 3 Champions)
  • 2nd Basin Wrestling Club (4 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Team Extreme (4 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Wasatch (4 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Grapplers West (4 Medalists)
  • 6th Morgan Wrestling Club (3 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Pride Wrestling (3 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Pony Express (3 Medalists)
  • 9th Team Tooele (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Attack Wrestling (2 Medalists)
  • 11th North Summit (1 Medalist, 1 Champion)
  • 12th Altamont (1 Medalist)
  • 12th Brighton Wrestling (1 Medalist)
  • 12th Centerville (1 Medalist)
  • 12th Matheson (1 Medalist)
  • 12th Riverton 3 Style (1 Medalist)
  • 12th Roosevelt Wrestling Club (1 Medalist)
  • 12th Terminator (1 Medalist)
  • 12th Weber (1 Medalist)

Individual Results

  • 70

    • 1st Brady Farnsworth, Altamont

    • 2nd Levi Bruner, Pride Wrestling

    • 3rd Xavier Thomas, Matheson

    • 4th Tyson Norton, Grapplers West

  • 77

    • 1st Joe Mondragon, Team Extreme

    • 2nd Charles Bingham, Basin Wrestling Club

    • 3rd Jayden Blanchard, Team Extreme

    • 4th Brock George, Attack

  • 84

    • 1st Kyler Machan, Pride Wrestling

    • 2nd Daniel Johnson, Champions

    • 3rd Joshua Anderson, Champions

    • 4th Trevor Lowe, Pony Express

    • 5th Chandler V. Pargeets, Roosevelt Wrestling Club

    • 6th Austin Kennedy, Grapplers West

  • 91

    • 1st Kaden Campbell, Basin Wrestling Club

    • 2nd Nick Stavrides, Brighton Wrestling

    • 3rd Mason Kendrick, Pony Express

    • 4th Zach Colangelo, Pride Wrestling

    • 5th Colten Fassold, Wasatch

    • 6th Denton Grange, Pony Express

  • 98

    • 1st Easton Pentz, Morgan Wrestling Club

    • 2nd Curt Wilde, Team Extreme

    • 3rd Caden Kirkland, Weber

    • 4th Joshua Hair, Champions

    • 5th Dylan Brown, Basin Wrestling Club

    • 6th Tyson Vigil, Team Tooele

  • 105

    • 1st Dalton Harmon, Champions

    • 2nd Zach Purdy, Wasatch

    • 3rd Nico Disera, Grapplers West

    • 4th AJ Gianfilippo, Morgan Wrestling Club

  • 112

    • 1st Jake Fassold, Wasatch

    • 2nd Kimball Bastian, Champions

    • 3rd Antonio Meikel, Grapplers West

    • 4th Kenner French, Riverton 3 Style

    • 5th Josh Evans, Terminator

    • 6th Jake Daniels, Basin Wrestling Club

  • 120

    • 1st Grant LaMont, Champions

    • 2nd Hayden Pentz, Morgan Wrestling Club

    • 3rd Lucas Batin, Team Extreme

    • 4th Jeremiah Evans, Terminator

  • 128

    • 1st Seth Manning, Team Tooele

    • 2nd Jacob McNaughtan, Wasatch

    • 3rd Justin Wheeler, Centerville

  • 136

    • 1st Zach Hansen, Champions

    • 2nd Aaron Brown, Champions

  • 190

    • 1st Brenz Staples, North Summit

  • 210

    • 1st Roy Nash, Independent

    • 2nd Aspen Naylor, Attack

Outstanding Wrestler: Kyler Machan, Pride Wrestling, 84 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail