Home - Search - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Schoolboy USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (13 and 14)

Medal Distribution

  • 1st Elite (13 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Champions (10 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Mountain Top Wrestling Club (4 Medalists, 3 Champions)
  • 3rd Stingers (4 Medalists, 3 Champions)
  • 5th Pony Express (4 Medalists)
  • 6th Grapplers West (3 Medalists, 2 Champions)
  • 7th Morgan Wrestling Club (3 Medalists)
  • 7th Wasatch (3 Medalists)
  • 9th Pride Wrestling (2 Medalists, 2 Champions, 1 Outstanding Wrestler)
  • 10th Team Extreme (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th TUG (1 Medalist, 1 Champion)
  • 12th Vandit (2 Medalists)
  • 13th Black Hole (1 Medalist)
  • 13th Logan Champs (1 Medalist)
  • 13th Olympus Threestyle Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Palaestra (1 Medalist)
  • 13th Pioneers of Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Riverton 3 Style (1 Medalist)
  • 13th Team Tooele (1 Medalist)

Individual Results

  • 70 lbs.

    • 1st Levi Bruner, Pride Wrestling Club

  • 77 lbs.

    • 1st Joe Mondragon, Team Extreme

    • 2nd Jaydon Rogers, Elite Wrestling Club

    • 3rd Cody Jensen, Vandit Wrestling Club

    • 4th Dalton Rice, Pioneers of Wrestling

    • 5th Legend Carter, Champions Wrestling Club

    • 6th Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

  • 84 lbs.

    • 1st Kyler Machan, Pride Wrestling Club

    • 2nd Chandler Strand, Vandit Wrestling Club

    • 3rd Joshua Anderson, Champions Wrestling Club

    • 4th Dakota Caldwell, Elite Wrestling Club

    • 5th Trent Kelly, Elite Wrestling Club

    • 6th Trevor Lowe, Pony Express Wrestling

  • 91 lbs.

    • 1st Shand Hardy, Stingers Wrestling Club

    • 2nd Matthew Findlay, Palaestra

    • 3rd Cameron Killian, Elite Wrestling Club

    • 4th Skyler Lloyd, Black Hole Wrestling Club

    • 5th Chris Wengreen, Pony Express Wrestling

    • 6th Brooks Robinson, Champions Wrestling Club

  • 98 lbs.

    • 1st Britain Carter, Champions Wrestling Club

    • 2nd Branson Ashworth, Elite Wrestling Club

    • 3rd Garrett Sweat, Wasatch Wrestling Club

    • 4th Rayden Lindley, Elite Wrestling Club

    • 5th Landon Knutzen, Champions Wrestling Club

    • 6th Cameron Schwab, Pony Express Wrestling

  • 105 lbs.

    • 1st Brigg Butler, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd Dalton Harmon, Champions Wrestling Club

    • 3rd Kaden Lindley, Elite Wrestling Club

    • 4th Bracken Lovell, Independent

    • 5th Logan Stewart, Grapplers West

    • 6th Preston Brown, Elite Wrestling Club

  • 112 lbs.

    • 1st Grant LaMont, Champions Wrestling Club

    • 2nd Kimball Bastian, Champions Wrestling Club

    • 3rd Jordan Wengreen, Pony Express Wrestling

    • 4th Kenner French, Riverton 3 Style

    • 5th Easton Pentz, Morgan Wrestling Club

  • 120 lbs.

    • 1st Josh Searle, Elite Wrestling Club

    • 2nd Hunter Ballam, Logan Champs Wrestling Club

    • 3rd Hayden Pentz, Morgan Wrestling Club

    • 4th Colton Killian, Elite Wrestling Club

    • 5th Jake McNaughtan, Wasatch Wrestling Club

    • 6th Lucas Batin, Team Extreme

  • 128 lbs.

    • 1st William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd Matthew Williams, Stingers Wrestling Club

    • 3rd Morgan Bogue, Elite Wrestling Club

    • 4th Rylee Foy, Elite Wrestling Club

    • 5th Seth Manning, Team Tooele

  • 136 lbs.

    • 1st Nick Sorenson, Stingers Wrestling Club

    • 2nd Aaron Brown, Champions Wrestling Club

    • 3rd Parker Hortin, Wasatch Wrestling Club

  • 144 lbs.

    • 1st Eric Johnson, Grapplers West

  • 152 lbs.

    • 1st Colton Grossaint, Grapplers West

    • 2nd Ammon Stone, Champions Wrestling Club

  • 160 lbs.

    • 1st Kohler Smoot, Stingers Wrestling Club

  • 175 lbs.

    • 1st Kyle Foy, Elite Wrestling Club

  • 190 lbs.

    • 1st Austin Taylor, TUG

  • 210 lbs.

    • 1st Zayne Sayers, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd Roy Nash, Olympus Threestyle Wrestling

    • 3rd Zac Dawe, TUG

    • 4th Aspen Naylor, Independent

    • 5th Thomas Ericson, Morgan Wrestling Club

Outstanding Wrestler: Kyler Machan, Pride Wrestling, 84 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail