Home - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Schoolboy USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (13 and 14)

Medal Distribution

  • 1st Elite (8 Medalists, 3 Champion)
  • 2nd Vandit (7 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Champions (6 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Mountain Top Wrestling Club (5 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Wasatch (5 Medalists)
  • 6th Warriors (4 Medalists)
  • 7th Carbon Raptors (3 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Diamondbacks (3 Medalists)
  • 8th North Summit (3 Medalists)
  • 8th Pioneers of Wrestling (3 Medalists)
  • 11th Delta (2 Medalists, 1 Champion)
  • 11th Stingers (2 Medalists, 1 Champion)
  • 13th Brighton (2 Medalists)
  • 13th Catz Freestyle (2 Medalists)
  • 13th Grapplers West (2 Medalists)
  • 13th Logan Champs (2 Medalists)
  • 13th Morgan (2 Medalists)
  • 18th North Sevier (1 Medalist)
  • 18th Team Extreme (1 Medalist)
  • 18th Team Tooele (1 Medalist)

Individual Results

  • 70

    • 1st Tyler Jensen, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Sterling Ballif, Wasatch (Heber City)

    • 3rd Kohl Tolbert, Delta (Delta)

  • 75

    • 1st Brandon George, Champions (Springville)

    • 2nd Braxton Vandertoolen, Vandit (West Jordan)

    • 3rd Wesly Orton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 4th Brandon Winward, Elite (Kaysville)

  • 80

    • 1st Mitch Brown, Elite (Kaysville)

    • 2nd Korbin Levin, Elite (Kaysville)

    • 3rd Gerritt Bradley, Champions (Springville)

    • 4th Bryce Jackman, Carbon Raptors (Price)

    • 5th Jordyn Simpson, Warriors (North Ogden)

    • 6th John Cade Wilson, Independent

  • 85

    • 1st Patrick Brock, Elite (Kaysville)

    • 2nd Morgan Sweat, Wasatch (Heber City)

    • 3rd Brenden Turner, Elite (Kaysville)

    • 4th Jess Clapier, Elite (Kaysville)

    • 5th Shawn Francis, Morgan (Morgan)

    • 6th Brennyn Simpson, Warriors (North Ogden)

  • 90

    • 1st Rasten Yeates, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Riley Charlesworth, Wasatch (Heber City)

    • 3rd Logan Kinross, Champions (Springville)

    • 4th Colton Walker, Wasatch (Heber City)

    • 5th Justys Keckler, Logan Champs (Logan)

    • 6th Matthew Vierkant, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 95

    • 1st Jacob Falk, Vandit (West Jordan)

    • 2nd Jesse Carlisle, Champions (Springville)

    • 3rd Spencer McKay, Logan Champs (Logan)

    • 4th Chris Robinson, North Summit (Coalville)

    • 5th Kaniho Burns, Champions (Springville)

  • 100

    • 1st Nathan Evans, Delta (Delta)

    • 2nd Brayden Humphreys, Elite (Kaysville)

    • 3rd Dixon Richins, North Summit (Coalville)

    • 4th Taylor Jackson, Vandit (West Jordan)

    • 5th James Biesinger, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 6th Mitch Kay, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 105

    • 1st Jake Ribald, Vandit (West Jordan)

    • 2nd Abraham Herrera, Catz Freestyle (Richmond)

    • 3rd Tanner Sweat, Wasatch (Heber City)

    • 4th Lane Neese, Carbon Raptors (Price)

    • 5th Tanner Eastmond, Pioneers of Wrestling (Lehi)

    • 6th Anthony Montoya, Grapplers West (Kearns)

  • 110

    • 1st Matt Tuttle, Elite (Kaysville)

    • 2nd Mark Michels, Vandit (West Jordan)

    • 3rd Tavish Sandness, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 115

    • 1st Teddy Hackford, Vandit (West Jordan)

    • 2nd Clay Davis, Brighton (Salt Lake City)

    • 3rd Zachary Coffman, Team Tooele (Tooele)

    • 4th Nathan Lamb, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 5th Randon Prochnow, Morgan (Morgan)

    • 6th Dallin Rice, Pioneers of Wrestling (Lehi)

  • 120

    • 1st Austin Frazier, Champions (Springville)

    • 2nd Damien Olsen, Stingers (Brigham City)

    • 3rd Antonio Rodriguez, North Summit (Coalville)

  • 125

    • 1st Nicholas Runyan, Brighton (Salt Lake City)

    • 2nd Zachary Taylor, Vandit (West Jordan)

    • 3rd Luke Blanch, Warriors (North Ogden)

  • 130

    • 1st Wyatt Martinez, Carbon Raptors (Price)

    • 2nd Moses Herrera, Catz Freestyle (Richmond)

    • 3rd Derek Sorenson, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 145

    • 1st Jalen Weaver, Team Extreme (St. George)

    • 2nd Collin Anderton, Pioneers of Wrestling (Lehi)

    • 3rd Riley Robins, North Sevier (Salina)

    • 4th Andrew Dubose, Warriors (North Ogden)

    • 5th Dillon McVicker, Grapplers West (Kearns)

Outstanding Wrestler: Teddy Hackford, Vandit, 115

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail