Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Schoolboy USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 13 and 14)

Medal Distribution

  • 1st Team Prestige (9 Medalists, 3 Champions)
  • 2nd Champions (7 Medalists, 3 Champions)
  • 3rd Longhorn Wrestling (6 Medalists, 3 Champions)
  • 4th Bear River (4 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Syracuse (4 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Sanderson Wrestling (4 Medalists)
  • 7th Morgan Wrestling (3 Medalists, 1 Champion)
  • 8th King of the Mountain (3 Medalists)
  • 8th Top of Utah (3 Medalists)
  • 10th North Summit (2 Medalists, 1 Champion)
  • 11th Mettle Wrestling (2 Medalists)
  • 12th Fremont (1 Medalist, 1 Champion)
  • 13th Devils Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Empire Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Grantsville (1 Medalist)
  • 13th Hurricane Valley (1 Medalist)
  • 13th Monticello (1 Medalist)
  • 13th Stallions Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Stingers (1 Medalist)
  • 13th Tactik 3-Style (1 Medalist)
  • 13th Team Legacy (1 Medalist)
  • 13th Tech Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Westlake (1 Medalist)

Individual Results

  • 70
    • 1st Kyison Garcia, Team Prestige
    • 2nd Jacob Carson, Team Prestige
    • 3rd Landon Moralez, Devils Wrestling
    • 4th Kole Johnson, Stallions Wrestling
    • 5th Easton Evans, Top of Utah
    • 6th Jacob Waddoups, Sanderson Wrestling
  • 77
    • 1st Tristan Smith, North Summit
    • 2nd Kaden Ercanbrack, Champions
    • 3rd Blake Woolsey, Morgan Wrestling
    • 4th Gavyn Gappmayer, Team Prestige
  • 84
    • 1st Will Korth, Morgan Wrestling
    • 2nd Waylen Pentz, Sanderson Wrestling
    • 3rd Ryker Brann, Empire Wrestling
    • 4th Douglas Evans, King of the Mountain
    • 5th Dallan Hunsaker, Mettle Wrestling
    • 6th Michael Davis, Mettle Wrestling
  • 91
    • 1st Lukus Carrillo, Champions
    • 2nd Bridger Ricks, Stingers
    • 3rd Drew Lang, Sanderson Wrestling
    • 4th Bronson Richins, North Summit
    • 5th Ryan Robinson, Tech Wrestling
    • 6th Trenton Ward, Bear River
  • 98
    • 1st Sage Mortimer, Champions
    • 2nd Gabe Sanders, Top of Utah
    • 3rd Jaxon Bearden, Team Prestige
    • 4th Chanden Reid, Team Prestige
    • 5th Ethan McGhee, Longhorn Wrestling
    • 6th Gabe Lake, King of the Mountain
  • 105
    • 1st Scott Robertson, Bear River
    • 2nd Tristyn Dennett, Hurricane Valley
    • 3rd Tucker Butler, Tactik 3-Style
    • 4th Travis Hatch, Bear River
    • 5th Nathan Birch, Champions
  • 112
    • 1st Weston Mullins, Longhorn Wrestling
    • 2nd Rolonzo Padilla, Syracuse
    • 3rd Jarron Campbell, Morgan Wrestling
    • 4th Mahkyi Smith, Team Prestige
    • 5th Jacob Day, Grantsville
    • 6th Bryant Mullins, Longhorn Wrestling
  • 120
    • 1st Kaleb Sanchez, Longhorn Wrestling
    • 2nd Socrates Alofipo, Sanderson Wrestling
    • 3rd Izaac Wetzel, Champions
  • 128
    • 1st Jaden Stange, Team Prestige
    • 2nd Jordan Davies, Syracuse
    • 3rd Trevor Drake, Syracuse
    • 4th Robert Musselman, Monticello
  • 136
    • 1st Camron Eden, Syracuse
    • 2nd Andrew Jensen, Champions
    • 3rd Brock Guthrie, Top of Utah
    • 4th Austin McMillan, Team Prestige
  • 152
    • 1st Talmage Carman, Team Prestige
    • 2nd Cash Robb, Longhorn Wrestling
    • 3rd Danny Garcia, King of the Mountain
    • 4th Brock Page, Westlake
  • 175
    • 1st Nolan Kiser, Fremont
  • 190
    • 1st Macintyre Thacker, Longhorn Wrestling
    • 2nd Jeshua Koch, Bear River
    • 3rd Joshua Herrera, Team Legacy
  • 210
    • 1st Kyler Boren, Champions
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail