Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Schoolboy USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 13 and 14)

Medal Distribution

  • 1st Champions (8 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Crusher Wrestling (5 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Wasatch (4 Medalists, 3 Champions)
  • 4th Cougar Den (4 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Tactik T3 (4 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Millard County Wrestling Club (4 Medalists)
  • 7th Mountain Top Wrestling Club (3 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Top of Utah (3 Medalists)
  • 9th Team Legacy (2 Medalists, 2 Champions)
  • 10th Fremont (2 Medalists, 1 Champion)
  • 11th Extreme Wrestling (2 Medalists)
  • 12th Juab (2 Medalists)
  • 12th Morgan Wrestling (2 Medalists)
  • 12th Stallions Wrestling (2 Medalists)
  • 12th Syracuse (2 Medalists)
  • 12th Team Erkin (2 Medalists)
  • 12th Team Prestige (2 Medalists)
  • 18th North Summit (1 Medalist, 1 Champion)
  • 19th Apex (1 Medalist)
  • 19th Cave Club (1 Medalist)
  • 19th Hurricane Valley (1 Medalist)
  • 19th Ironmen (1 Medalist)
  • 19th Juab (1 Medalist)
  • 19th Junior Devils (1 Medalist)
  • 19th Tech Wrestling (1 Medalist)
  • 19th Total Domination (1 Medalist)
  • 19th TUG (1 Medalist)

Individual Results

  • 70
    • 1st Marco Herrera, Team Legacy
    • 2nd Austin Bush, Team Erkin
    • 3rd Quade Smith, Syracuse
    • 4th Benjamin Nielson, Juab
  • 77
    • 1st River Wardle, Team Legacy
    • 2nd Brian Evans, Total Domination
    • 3rd Cooper Cox, Champions
    • 4th Jaeden Fowers, Mountain Top Wrestling Club
    • 5th Jaron Priest, Crusher Wrestling
    • 6th Warren Welch, Hurricane Valley
  • 84
    • 1st Oakley Ridge, Tactik T3
    • 2nd Gavin Ayotte, Extreme Wrestling
    • 3rd Mason Denton, Fremont
    • 4th Jarett Jorgensen, Morgan Wrestling
    • 5th Ren Taylor, Cougar Den
    • 6th Cole Lake, Ironmen
  • 91
    • 1st Tyson Humphreys, Crusher Wrestling
    • 2nd Jeremy Evans, Tech Wrestling
    • 3rd Danny Khoundet, Stallions Wrestling
    • 4th Montana Cragun, Morgan Wrestling
  • 98
    • 1st Sammy Heywood, Wasatch
    • 2nd Kade Syddall, Team Prestige
    • 3rd Terrell Barraclough, Crusher Wrestling
    • 4th Kaleb Nybo, Juab
    • 5th Jate Frost, Cougar Den
    • 6th Zack Smith, Top of Utah
  • 105
    • 1st Stockton O'Brien, Wasatch
    • 2nd Brayden Guthrie, Top of Utah
    • 3rd Heston Wood, Champions
    • 4th Samuel Sprehn, Syracuse
    • 5th Wyatt Hogan, Cougar Den
    • 6th Justyn Mitchell, Champions
  • 112
    • 1st Tyler Scheurn, North Summit
    • 2nd Riley Noble, Team Erkin
    • 3rd Izaya Valdez, Tactik T3
    • 4th Carson Sheets, Junior Devils
    • 5th Bo Bushell, Wasatch
    • 6th Hyrum Froerer, Champions
  • 120
    • 1st Garrick Kilpack, Mountain Top Wrestling Club
    • 2nd Dylan Upshaw, Mountain Top Wrestling Club
    • 3rd Elijah Wilson, Cave Club
    • 4th Mark Rausch, Team Prestige
    • 5th August Harrison, Extreme Wrestling
  • 128
    • 1st Mason Christiansen, Team Legacy
    • 2nd Bowen Shields, Millard County Wrestling Club
    • 3rd John Whitaker, Millard County Wrestling Club
    • 4th Alec Bolingbroke, Crusher Wrestling
    • 5th Canyon Brann, Crusher Wrestling
    • 6th Brayden Tucker, Tactik T3
  • 136
    • 1st McKay Foy, Cougar Den
    • 2nd Koby Johnson, Stallions Wrestling
    • 3rd Wesley Dixon, Millard County Wrestling Club
  • 152
    • 1st Zackary Johnson, Champions
    • 2nd Joshua Lee, Champions
    • 3rd Calun Whitaker, Millard County Wrestling Club
  • 160
    • 1st Zach Warren, Tactik T3
    • 2nd Spencer Tauteoli, TUG
    • 3rd Colby Wilson, Top of Utah
  • 175
    • 1st Weston Warr, Fremont
    • 2nd Esteban Moreno, Apex
  • 190
    • 1st Wade Bastian, Champions
  • 210
    • 1st Kade Carlson, Wasatch
    • 2nd Carson Kay, Champions
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail