Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Schoolboy USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 13 and 14)

Medal Distribution

  • 1st Champions (7 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Crusher Wrestling Club (5 Medalists)
  • 3rd Team Legacy (4 Medalists, 3 Champions)
  • 4th North Summit (4 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Ironmen Wrestling (4 Medalists)
  • 6th Wasatch (3 Medalists, 2 Champions)
  • 7th Stingers (3 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Mettle Wrestling (2 Medalists, 1 Champion)
  • 9th Extreme Wrestling (2 Medalists)
  • 9th Fremont (2 Medalists)
  • 9th Grapplers West (2 Medalists)
  • 9th Mt. Crest (2 Medalists)
  • 9th Syracuse (2 Medalists)
  • 9th Vandit (2 Medalists)
  • 15th Logan (1 Medalist, 1 Champion)
  • 16th Bruin Wrestling (1 Medalist)
  • 16th Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 16th Panguitch (1 Medalist)
  • 16th Peak Grapplers (1 Medalist)
  • 16th South Summit (1 Medalist)
  • 16th Tactik Wrestling (1 Medalist)
  • 16th Total Domination (1 Medalist)
  • 16th TUG (1 Medalist)

Individual Results

  • 70
    • 1st Quenton Mortimer, Champions
    • 2nd Braydon Mogle, Mt. Crest
    • 3rd Mitchel Slack, Wasatch
    • 4th Dylian Moore, Peak Grapplers
    • 5th Mckay Bush, Fremont
  • 77
    • 1st Zak Kohler, Wasatch
    • 2nd Dalton Stutzman, Crusher Wrestling
    • 3rd Colby Bowden, Fremont
    • 4th Jaden Nelson, Syracuse
    • 5th Dyllon Arenivar, Ironmen Wrestling
    • 6th Bridger Green, Total Domination
  • 84
    • 1st Gentry Warner, Champions
    • 2nd Brady Lowry, Ironmen Wrestling
    • 3rd Isaac Wilcox, Mettle Wrestling
    • 4th Hailey Cox, Champions
    • 5th Jed Lee, South Summit
  • 91
    • 1st Tanner Benedict, Team Legacy
    • 2nd Derek Fisher, TUG
    • 3rd Stetson Shuman, Champions
    • 4th Jaren Myrup, Champions
    • 5th Jack Lang, Team Legacy
  • 98
    • 1st Raynger Keckler, Logan
    • 2nd Cooper Skinner, Stingers
    • 3rd Taten Ringel, North Summit
    • 4th Jackson Stout, Crusher Wrestling
    • 5th Gabriel Terry, Bruin Wrestling
    • 6th Tyler Fay, Mountain Top Wrestling Club
  • 105
    • 1st Cole Moody, Team Legacy
    • 2nd Ryan Hansen, Champions
    • 3rd Logan Jensen, Grapplers West
    • 4th Kaiden Lamb, Stingers
    • 5th Carson Bowdren, Tactik Wrestling
    • 6th Brayden Stevens, Extreme Wrestling
  • 112
    • 1st Owen Pentz, North Summit
    • 2nd Carlitos Nava, Crusher Wrestling
    • 3rd Jace Anderson, North Summit
    • 4th Antonio Nava, Crusher Wrestling
    • 5th Taylor Heath, Vandit
    • 6th Norman Mooney, Panguitch
  • 120
    • 1st Brock Hardy, Stingers
    • 2nd Steven Quintana, Crusher Wrestling
    • 3rd Jayden Burton, Syracuse
    • 4th Hayden Stuart, North Summit
  • 128
    • 1st Maika Tauteoli, Mettle Wrestling
    • 2nd Parker Kay, Champions
    • 3rd Tyler Haley, Ironmen Wrestling
    • 4th Brad Findlay, Vandit
  • 136
    • 1st DJ Cohen, Wasatch
    • 2nd Tucker Tomlinson, Extreme Wrestling
    • 3rd Tristan Carman, Grapplers West
    • 4th Dylan Ruedas, Mt. Crest
  • 144
    • 1st Enryque Castillo, Team Legacy
    • 2nd Carsen Potter, Ironmen Wrestling
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail