Home - Search - News - Calendars - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Schoolboy USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 13 and 14)

Medal Distribution

  • 1st Pride Wrestling (8 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Elite (5 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Riverton 3-Style (5 Medalists)
  • 4th Champions (4 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Wasatch (4 Medalists, 2 Champions)
  • 6th Vandit (4 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Phoenix (3 Medalists, 2 Champions)
  • 8th Team Rulon (3 Medalists, 1 Champion)
  • 9th Basin Wrestling Club (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Grapplers West (2 Medalists)
  • 11th Stingers (1 Medalist, 1 Champion)
  • 11th Team Extreme (1 Medalist, 1 Champion)
  • 13th Bear Den (1 Medalist)
  • 13th Fremont (1 Medalist)
  • 13th Millard County Wrestling Club (1 Medalist)
  • 13th Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 13th North Summit (1 Medalist)
  • 13th Peak Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Pioneers of Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Royal Wrestling Club (1 Medalist)
  • 13th Southern Utah Champions (1 Medalist)
  • 13th Team Breakdown (1 Medalist)
  • 13th TUG (1 Medalist)

Individual Results

  • 70 lbs.

    • 1st Matthew Lee, Pride Wrestling

    • 2nd Tanner Cox, Elite

    • 3rd Coby Vandertoolen, Team Breakdown

    • 4th Antonio Ruiz, Grapplers West

  • 77 lbs.

    • 1st Chance Hardy, Stingers

    • 2nd Carter McMillan, Pride Wrestling

    • 3rd Kayden Prescott, North Summit

  • 84 lbs.

    • 1st Joe Mondragon, Team Extreme

    • 2nd Jaydon Rogers, Elite

    • 3rd Zane Rasmussen, Pride Wrestling

    • 4th Jonathan Kasanicky, Riverton 3-Style Wrestling

    • 5th Dalton Rice, Pioneers of Wrestling

    • 6th Brad Michels, Pride Wrestling

  • 91 lbs.

    • 1st Kyson Levin, Vandit

    • 2nd Ty Schwendiman, Vandit

    • 3rd Dallin Denton, Fremont

    • 4th Justin Andreasen, Bear Den

    • 5th Trevor Lowe, Team Rulon

    • 6th Jaxon Fullmer, Riverton 3-Style Wrestling

  • 98 lbs.

    • 1st Johnny O'Hearon, Champions

    • 2nd Austin Kennedy, Grapplers West

    • 3rd Tevin Nuttall, Elite

    • 4th Joshua Anderson, Champions

    • 5th Gregory Lamb, Pride Wrestling

    • 6th Luke Davis, Phoenix

  • 105 lbs.

    • 1st Chris Wengreen, Team Rulon

    • 2nd Nick Piscitelli, Wasatch

    • 3rd Taylor Kump, TUG

    • 4th MacKelti Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

  • 112 lbs.

    • 1st Cameron Killian, Champions

    • 2nd Brooks Robinson, Champions

    • 3rd Tayler Johnson, Vandit

    • 4th Gabriel Roundy, Vandit

  • 120 lbs.

    • 1st Kaden Campbell, Elite

    • 2nd Payton Mair, Wasatch

    • 3rd TJ Thacker, Team Rulon

    • 4th Shane French, Riverton 3-Style Wrestling

  • 128 lbs.

    • 1st Kimball Bastian, Elite

    • 2nd Teague Vigil, Royal Wrestling Club

    • 3rd Quigley Whitaker, Millard County Wrestling Club

    • 4th Dillon Gurr, Basin Wrestling Club

    • 5th Wade French, Riverton 3-Style Wrestling

    • 6th Chase Westerlind, Pride Wrestling

  • 136 lbs.

    • 1st Spencer Heywood, Wasatch

    • 2nd Izaac Brinton, Pride Wrestling

    • 3rd Kyler Kelsch, Southern Utah Champions

    • 4th Nathan Harward, Riverton 3-Style Wrestling

  • 144 lbs.

    • 1st Jacob McNaughtan, Wasatch

  • 152 lbs.

    • 1st Talon Gines, Basin Wrestling Club

    • 2nd Jeremy Templeton, Peak Wrestling

    • 3rd Hayden Hassell, Pride Wrestling

  • 190 lbs.

    • 1st Dakota Dodds, Phoenix

  • 210 lbs.

    • 1st Roy Nash, Phoenix

Outstanding Wrestler: Johnny O'Hearon, Champions, 98 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail