Home - Search - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Schoolboy USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 13 and 14)

Medal Distribution

  • 1st Elite (10 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Champions (7 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Mountain Top Wrestling Club (4 Medalists, 3 Champions)
  • 4th Grapplers West (4 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Stingers (3 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Team Extreme (3 Medalists, 1 Champion)
  • 5th TUG (3 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Wasatch (3 Medalists)
  • 9th Pride Wrestling (2 Medalists, 2 Champions, 1 Outstanding Wrestler)
  • 10th Pony Express (2 Medalists, 1 Champion)
  • 11th Vandit (2 Medalists)
  • 12th Olympus Threestyle Wrestling (1 Medalist)
  • 12th Riverton 3 Style (1 Medalist)

Individual Results

  • 70 lbs.

    • 1st Levi Bruner, Pride Wrestling Club

  • 77 lbs.

    • 1st Joe Mondragon, Team Extreme

    • 2nd Jaydon Rogers, Elite Wrestling Club

    • 3rd Kyson Levin, TUG

    • 4th Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

    • 5th Cody Jensen, Vandit Wrestling Club

    • 6th Brady Farnsworth, Elite Wrestling Club

  • 84 lbs.

    • 1st Kyler Machan, Pride Wrestling Club

    • 2nd Chandler Strand, Vandit Wrestling Club

    • 3rd Dakota Caldwell, Elite Wrestling Club

    • 4th Trent Kelly, Elite Wrestling Club

    • 5th Joshua Anderson, Champions Wrestling Club

    • 6th Shakieb Sargent, Team Extreme

  • 91 lbs.

    • 1st Chris Wengreen, Pony Express Wrestling

    • 2nd Shand Hardy, Stingers Wrestling Club

    • 3rd Brooks Robinson, Champions Wrestling Club

    • 4th Cameron Killian, Elite Wrestling Club

  • 98 lbs.

    • 1st Rayden Lindley, Elite Wrestling Club

    • 2nd Garrett Sweat, Wasatch Wrestling Club

    • 3rd Josh Gregg, Champions Wrestling Club

    • 4th Payton Mair, Wasatch Wrestling Club

  • 105 lbs.

    • 1st Brigg Butler, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd Dalton Harmon, Champions Wrestling Club

    • 3rd Kaden Lindley, Elite Wrestling Club

    • 4th Logan Stewart, Grapplers West

    • 5th Townes Falcon, Grapplers West

    • 6th Colton Marshall, Elite Wrestling Club

  • 112 lbs.

    • 1st Grant LaMont, Champions Wrestling Club

    • 2nd Kimball Bastian, Champions Wrestling Club

    • 3rd Jordan Wengreen, Pony Express Wrestling

    • 4th Kenner French, Riverton 3 Style

  • 120 lbs.

    • 1st Josh Searle, Elite Wrestling Club

    • 2nd Colton Killian, Elite Wrestling Club

    • 3rd Lucas Batin, Team Extreme

  • 128 lbs.

    • 1st William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd Seth Manning, Grapplers West

    • 3rd Matthew Williams, Stingers Wrestling Club

  • 136 lbs.

    • 1st Nick Sorenson, Stingers Wrestling Club

    • 2nd Aaron Brown, Champions Wrestling Club

    • 3rd Parker Hortin, Wasatch Wrestling Club

  • 144 lbs.

    • 1st Eric Johnson, Grapplers West

  • 190 lbs.

    • 1st Austin Taylor, TUG

  • 210 lbs.

    • 1st Zayne Sayers, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd Roy Nash, Olympus Threestyle Wrestling

    • 3rd Zac Dawe, TUG

    • 4th Aspen Naylor, Independent

Outstanding Wrestler: Kyler Machan, Pride Wrestling, 84  lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail