Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Schoolboy USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 13 and 14)

Medal Distribution

  • 1st Mountain Top Wrestling Club (7 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Vandit (5 Medalists, 3 Champions)
  • 3rd Champions (5 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Elite (5 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Stingers (3 Medalists, 1 Champion, 1 Outstanding Wrestler)
  • 6th Wasatch (3 Medalists)
  • 6th Warriors (3 Medalists)
  • 8th Diamondbacks (2 Medalists, 1 Champion)
  • 9th North Summit (2 Medalists)
  • 10th Team Extreme (1 Medalist, 1 Champion)
  • 11th Delta (1 Medalist)
  • 11th Morgan (1 Medalist)
  • 11th Logan Champs (1 Medalist)
  • 11th Team Tooele (1 Medalist)
  • 11th Pioneers of Wrestling (1 Medalist)

Individual Results

  • 70

    • 1st Tyler Jensen, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Kohl Tolbert, Delta (Delta)

    • 3rd Sterling Ballif, Wasatch (Heber City)

  • 75

    • 1st Brandon George, Champions (Springville)

    • 2nd Braxton Vandertoolen, Vandit (West Jordan)

    • 3rd Wesly Orton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 80

    • 1st Mitch Brown, Elite (Kaysville)

    • 2nd Korbin Levin, Elite (Kaysville)

    • 3rd Gerritt Bradley, Champions (Springville)

    • 4th Jordyn Simpson, Warriors (North Ogden)

    • 5th Kevin Maxwell, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 85

    • 1st Patrick Brock, Elite (Kaysville)

    • 2nd Morgan Sweat, Wasatch (Heber City)

    • 3rd Brenden Turner, Elite (Kaysville)

    • 4th Brennyn Simpson, Warriors (North Ogden)

  • 90

    • 1st Rasten Yeates, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Logan Kinross, Champions (Springville)

    • 3rd Matthew Vierkant, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 4th Colton Walker, Morgan (Morgan)

    • 5th Riley Charlesworth, Wasatch (Heber City)

    • 6th Dant Winward, Stingers (Brigham City)

  • 95

    • 1st Jacob Falk, Vandit (West Jordan)

    • 2nd Jesse Carlisle, Champions (Springville)

    • 3rd Spencer McKay, Logan Champs (Logan)

    • 4th Chris Robinson, North Summit (Coalville)

  • 100

    • 1st Mitch Kay, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 2nd Brayden Humphreys, Elite (Kaysville)

    • 3rd Taylor Jackson, Vandit (West Jordan)

    • 4th Dixon Richins, North Summit (Coalville)

    • 5th James Biesinger, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 105

    • 1st Jake Ribald, Vandit (West Jordan)

    • 2nd Ella-Maereen Kilpack, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 110

    • 1st Matthew Tuttle, Elite (Kaysville)

    • 2nd Tavish Sandness, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 115

    • 1st Teddy Hackford, Vandit (West Jordan)

    • 2nd Zachary Coffman, Team Tooele (Tooele)

    • 3rd Tait Sandness, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 120

    • 1st Austin Frazier, Champions (Springville)

    • 2nd Damien Olsen, Stingers (Brigham City)

  • 145

    • 1st Jalen Weaver, Team Extreme (St. George)

    • 2nd Collin Anderton, Pioneers of Wrestling (Lehi)

    • 3rd Andrew Dubose, Warriors (North Ogden)

Outstanding Wrestler: Rasten Yeates, Stingers, 90 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail