Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

Schoolboy Greco-Roman State Championships (Ages 13 and 14)

Medal Distribution

  • 1st Elite (9 Medalists, 3 Champions)
  • 2nd Specialized Wrestling Club (4 Medalists)
  • 3rd Vandit (3 Medalists, 3 Champions)
  • 4th Weber Freestyle Wrestling Club (3 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Diamondbacks (3 Medalists)
  • 6th Logan (2 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Mountain Top Wrestling Club (2 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Stingers (2 Medalists, 1 Champion)
  • 9th Delta (2 Medalists)
  • 9th Team Tek (2 Medalists)
  • 9th Wasatch (2 Medalists)
  • 12th Champions (1 Medalist, 1 Champion)
  • 12th Fremont (1 Medalist, 1 Champion)
  • 12th Sky View (1 Medalist, 1 Champion)
  • 15th Carbon Raptors (1 Medalist)
  • 15th Grapplers West (1 Medalist)
  • 15th North Sanpete (1 Medalist)
  • 15th Tiger Den (1 Medalist)
  • 15th Pony Express (1 Medalist)
  • 15th Uintah (1 Medalist)

Individual Results

  • 70

    • 1st Carson Kuhn, Vandit

    • 2nd Jacee Lucero, Team Tek (Sandy)

    • 3rd Chase Tolbert, Delta (Delta)

  • 80

    • 1st Kade Moss, Vandit

    • 2nd Connor Meadows, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 3rd Brandon Schroeder, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

  • 85

    • 1st Koleton Hardy, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Kameron Dary, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 3rd Cody Van Buren, Elite (Kaysville)

  • 90

    • 1st Raider Lofthouse, Elite (Kaysville)

    • 2nd Tucker Ray, Elite (Kaysville)

    • 3rd Taylor Merkley, Uintah (Vernal)

    • 4th Tanner Smoot, Stingers (Brigham City)

    • 5th Jacob Rutledge, Team Tek (Sandy)

  • 95

    • 1st Derek Malan, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

    • 2nd Trae Bennett, Elite (Kaysville)

    • 3rd Sam Harmon, Pony Express (Hyrum)

    • 4th Deric Searle, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 5th Mike Winger, Elite (Kaysville)

    • 6th Jeremy Moss, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

  • 100

    • 1st Brayden Anderson, Sky View (Hyrum)

    • 2nd Kenny Wood, Carbon Raptors (Price)

    • 3rd Spencer Brown, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 4th Wyatt Sackett, Elite (Kaysville)

  • 105

    • 1st Travis McRae, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Dakota Payne, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 3rd Clint Jacob, Elite (Kaysville)

    • 4th Matthew Gallen, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

  • 110

    • 1st Nolan Haycock, Champions (Springville)

    • 2nd Reggie Clawson, North Sanpete (Mt. Pleasant)

  • 115

    • 1st Chase Burns, Vandit

    • 2nd Dylan Carlson, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 125

    • 1st Ethan Lofthouse, Elite (Kaysville)

    • 2nd Carson Tippetts, Tiger Den (Ogden)

  • 130

    • 1st Taylor Peacock, Logan (Logan)

    • 2nd Nick Peterson, Delta (Delta)

    • 3rd Wyatt Daris, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

  • 145

    • 1st Austin Hansen, Elite (Kaysville)

    • 2nd Jake Olsen, Wasatch (Heber City)

    • 3rd Kaleb Moritz, Wasatch (Heber City)

    • 4th Jordan Ballam, Logan (Logan)

  • 165

    • 1st Taylor Hauser, Grapplers West

  • 185

    • 1st Austin Storey, Fremont (Plain City)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org 11342 South Woodhill Drive Sandy, Utah 84092 (801) 641-9832 E-Mail