Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

Schoolboy Greco-Roman State Championships (Ages 13 and 14)

Medal Distribution

  • 1st Specialized Wrestling Club (10 Medalists, 6 Champions)
  • 2nd Elite (6 Medalists, 3 Champions)
  • 3rd Digger Freestyle Wrestling (6 Medalists, 1 Champion)
  • 4th North Sanpete (4 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Pony Express (4 Medalists)
  • 6th Champions (3 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Logan (3 Medalists)
  • 8th Stingers (2 Medalists, 2 Champions)
  • 9th Cappy Cats (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Delta (2 Medalists)
  • 10th Weber Freestyle Wrestling Club (2 Medalists)
  • 12th Tooele (1 Medalist, 1 Champion)
  • 13th Diamondbacks (1 Medalist)
  • 13th Fremont (1 Medalist)
  • 13th Jordan Freestyle Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Duchesne (1 Medalist)
  • 13th Raptors (1 Medalist)
  • 13th Rich Rebels (1 Medalist)
  • 13th Team Extreme (1 Medalist)
  • 13th Wasatch (1 Medalist)

Individual Results

  • 70

    • 1st Kolton Cheney, North Sanpete (Mount Pleasant)

  • 75

    • 1st Ryker Vandertoolen, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 2nd Cody Wharton, Digger Freestyle Wrestling (Sandy)

    • 3rd Connor Meadows, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 4th Mike Valentine, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

  • 80

    • 1st Jaes Jones, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 2nd Derek Malan, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

    • 3rd Wyatt Ray, Elite (Kaysville)

    • 4th Matthew Finger, Fremont

    • 5th Jacob Rutledge, Digger Freestyle Wrestling (Sandy)

  • 85

    • 1st Tucker Ray, Elite (Kaysville)

    • 2nd Taylor Edwards, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 3rd Brayden Edwards, Delta

    • 4th Colby Hamilton, Pony Express (Hyrum)

    • 5th Carson Hamilton, Pony Express (Hyrum)

  • 90

    • 1st Martin Rubalcaba, Team Extreme (St. George)

    • 2nd Jarrett Morrill, Pony Express (Hyrum)

    • 3rd Travis Mcrae, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 4th Steven Bonnett, Wasatch (Heber City)

    • 5th Keaton Cheney, North Sanpete (Mount Pleasant)

    • 6th Wyatt Sackett, Elite (Kaysville)

  • 95

    • 1st Trey Adamson, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 2nd Jonathan Gappmaier, Digger Freestyle Wrestling (Sandy)

    • 3rd Collin Grant, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 4th Jake Morrill, Pony Express (Hyrum)

    • 5th Jayce Warren, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

  • 100

    • 1st Jason Chamberlain, Champions (Springville)

    • 2nd Orlando Nevanz, Digger Freestyle Wrestling (Sandy)

  • 105

    • 1st Matthew Brown, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 2nd Taylor Peacock, Logan

    • 3rd Chance Grant, Duchesne

    • 4th Cheyne Christensen, North Sanpete (Mount Pleasant)

  • 110

    • 1st Ethan Lofthouse, Elite (Kaysville)

    • 2nd Levi Rutledge, Digger Freestyle Wrestling (Sandy)

    • 3rd Joseph Bradshaw, Elite (Kaysville)

    • 4th Justin Procarione, Raptors (Price)

  • 115

    • 1st Daniel Goode, Tooele

    • 2nd Skyler Porter, Delta

    • 3rd Josh Thatcher, Logan

    • 4th Jed Alvey, North Sanpete (Mount Pleasant)

    • 5th Jordan Layton, Jordan Freestyle Wrestling (Sandy)

  • 120

    • 1st Ty Nielsen, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Jordan Ballam, Logan

    • 3rd Alisha Jenkins, Champions (Springville)

  • 125

    • 1st Mike Hawkins, Elite (Kaysville)

    • 2nd Brett Kendrick, Champions (Springville)

    • 3rd Tyson Larson, Rich Rebels

  • 130

    • 1st Ky Lucero, Digger Freestyle Wrestling (Sandy)

  • 145

    • 1st Colby Williamson, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Tyler Johnson, Cappy Cats (Pineview)

  • 165

    • 1st Collin Haskell, Cappy Cats (Pinevew)

  • 225

    • 1st Ike Mikoyelynn, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

  • 250

    • 1st Matthew Fairbrother, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org 11342 Woodhill Drive Sandy, Utah 84092 (801) 641-9832