Home - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

USA Wrestling Salt Lake Slam
Salt Lake City, UT

Pee Wee Top 10 Team Results (ages 6 and Under)

  • 1st Duchesne 35.5

  • 2nd North Summit 35

  • 3rd Payson 21

  • 4th Bridger Valley Bruins 19

  • 5th Altamont 18.5

  • 6th Champions 18

  • 7th Rocky Mountain Wrestling 17

  • 8th Poky Grapplers 12

  • 9th Pioneers of Wrestling 11.5

  • 10th Tooele Wrestling 11.5

Pee Wee Individual Results (ages 6 and Under)

  • 3336 lbs.

    • 1st Colin Skewes, Duchesne

    • 2nd Tristen Smith, North Summit

    • 3rd Cole Jensen, Payson

    • 4th Levi Anderson, Rocky Mountain Wrestling

  • 3738 lbs.

    • 1st Tristan Farnsworth, Altamont

    • 2nd Tanner Dewaal, Champions

    • 4th Ty Mangelson, Juab

  • 3839 lbs.

    • 1st Cael Skewes, Duchesne

    • 2nd Cooper Cox, Pioneers of Wrestling

    • 3rd Bo Bushell, South Summit

  • 3941 lbs.

    • 1st Wyatt Hone, Payson

    • 2nd Oakley Ridge, Rocky Mountain Wrestling

    • 3rd Ryker Pentz, North Summit

    • 4th Braydon Allie, Tooele

  • 41 lbs.

    • 2nd Brayden Beard, Tooele

    • 3rd Kobe Peterson, Champions

  • 4251 lbs.

    • 1st Tyler Scheurn, North Summit

    • 3rd Zeke Kelley, Rocky Mountain Wrestling

Bantam Top 10 Team Results (ages 7 and 8)

  • 1st Mountain Top Wrestling Club 61

  • 2nd North Summit 53

  • 3rd Champions 41.5

  • 4th Wasatch 38

  • 5th Vernal 30

  • 6th Bridger Valley Bruins 29

  • 7th Payson 28

  • 8th Sweetwater Storm 28

  • 9th Salem 27

  • 10th Bullcatcher 25.5

Bantam Individual Results

  • 40 lbs.

    • 2nd Robert Edwards, Vernal

  • 44 lbs.

    • 3rd Cole Zorn, Rocky Mountain Wrestling

    • 6th Garrick Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

  • 48 lbs.

    • 1st Tayte Staples, North Summit

    • 2nd Joel Hardman, Vernal

    • 3rd McKay Foy, Altamont

    • 4th Jed Lee, Pride Wrestling

    • 5th Jacob Roylance, Champions

  • 52 lbs.

    • 2nd Zak Kohler, Wasatch

    • 3rd Brydger Purdy, Wasatch

    • 4th Keyan Staples, North Summit

    • 5th Nicholas Lund, Rocky Mountain Wrestling

  • 56 lbs.

    • 1st Austin Hone, Payson

    • 2nd Mason Christiansen, Mountain Top Wrestling Club

    • 4th Spencer Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

    • 5th Easton Keck, Salem

    • 6th Keller Rock, Champions

  • 60 lbs.

    • 2nd Isaac Semadeni, Logan Champs

    • 3rd Justin Martin, Salem

    • 6th Benjamin Hobson, North Summit

  • 65 lbs.

    • 1st Brock Hardy, Stingers

    • 2nd Justyn Ribald, Mountain Top Wrestling Club

    • 3rd Tucker Henstra, Champions

    • 4th Collin Lewis, Carbon

    • 5th Wyatt Kohler, Provo

    • 6th Dylan Kruger, North Summit

  • 70 lbs.

    • 1st Jace Anderson, North Summit

  • 75 lbs.

    • 1st Tysen Clark, Champions

  • HWT

    • 1st Carson Kay, Diamondbacks

Midget Team Results

  • 1st North Summit 55.5

  • 2nd Pioneers of Wrestling 49

  • 3rd Mountain Top Wrestling 48

  • 4th Champions 43

  • 5th Rocky Mountain Wrestling 33

  • 6th Weber Warriors 32

  • 7th Sweetwater Storm 31

  • 8th Bridger Valley Bruins 30

  • 9th Melba Wrestling Club 28.5

  • 10th Bullcatcher 28

Midget Individual Results

  • 50 lbs.

    • 1st Jaxon Cole, North Summit

    • 2nd Derek Fisher, Mountain Top Wrestling Club

    • 3rd Anthony Ridge, Rocky Mountain Wrestling

    • 4th Koy Caldwell, Weber Warriors

    • 6th Randy Hallam, Jr., Rocky Mountain Wrestling

  • 55 lbs.

    • 2nd Jake Holbrook, Stingers

    • 3rd Seth Gardner, Wasatch

    • 6th Kaden Zorn, Rocky Mountain Wrestling

  • 60 lbs.

    • 1st Taylor LaMont, Champions

    • 2nd Cole Moody, Pride Wrestling

    • 3rd Carsen Reinhardt, Duchesne

    • 6th Wyatt Monroe, Payson

  • 65 lbs.

    • 3rd Brandyn Van Tassell, Diamondbacks

    • 5th Conner Wengreen, Pony Express

    • 6th Beau McRae, Pioneers of Wrestling

  • 70 lbs.

    • 2nd Connor Kirkland, Weber Warriors

    • 5th Logan Rex, North Summit

    • 6th Lane Hunt, Roosevelt

  • 75 lbs.

    • 2nd Tanner Bookout, Pioneers of Wrestling

    • 4th Rand Pentz, North Summit

    • 5th Parker Kay, Diamondbacks

    • 6th Jordan Kelsey, Payson

  • 80 lbs.

    • 1st Sean Keating, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd Chayton Haveron, Juab

    • 3rd Weston Anderton, Pioneers of Wrestling

    • 5th Sean Johnson, Pride Wrestling

  • 87 lbs.

    • 1st Wyatt Koelling, Logan Champs

    • 5th Jakub Lewis, Tooele

    • 6th Tyler Coleman, North Summit

  • 112 lbs.

    • 1st Korbin Tibbals, Champions

  • 120 lbs.

    • 1st Isaac Evans, Rocky Mountain Wrestling

    • 2nd Christopher Hair, Champions

Novice Top 10 Team Scores

  • 1st Champions 108.5

  • 2nd Roosevelt Jr. High Wrestling 68.5

  • 3rd Kuna Wrestling Club 65

  • 4th Rocky Mountain Wrestling 46.5

  • 5th Bad Boyz Wrestling 46

  • 6th Payson 44

  • 7th Altamont 42

  • 8th Wayne 41

  • 9th Blackfoot Wrestling 40.5

  • 10th Weber Warriors 40

Novice Individual Results

  • 60 lbs.

    • 2nd Heston Woolsey, Weber Warriors

    • 3rd Matt Lee, Pride Wrestling

    • 4th Tanner Cox, Pioneers of Wrestling

  • 65 lbs.

    • 1st Caleb Williams, Champions

    • 4th Brady Farnsworth, Altamont

    • 5th Nathan Sandage, Champions

  • 70 lbs.

    • 2nd Jordan McRae, Pioneers of Wrestling

    • 3rd Hagen Loveless, Payson

    • 5th Cameron Killian, Champions

    • 6th Tyler Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

  • 75 lbs.

    • 1st Preston Stephenson, Wayne

    • 4th Chris Wengreen, Pony Express

  • 80 lbs.

    • 1st Chandler Strand, Vandit

    • 3rd Tayler Johnson, Mountain Top Wrestling Club

    • 4th Dylan Brown, Roosevelt

    • 6th Gabriel Roundy, Champions

  • 85 lbs.

    • 4th Wyatt Perry, Roosevelt

    • 5th Cesar Quezada, Champions

  • 90 lbs.

    • 2nd Caden Kirkland, Weber Warriors

    • 3rd Derek Spachman, Mountain Top Wrestling Club

    • 4th Dominic Garcia, Tooele

    • 5th Riley Brandner, TUG

  • 95 lbs.

    • 1st Kimball Bastian, Champions

    • 2nd Brian Batty, Wayne

    • 3rd Payton Henry, TUG

    • 4th Joshua Hair, Champions

  • 100 lbs.

    • 1st Rylee Foy, Altamont

    • 2nd Tayven Dilleshaw, Rocky Mountain Wrestling

    • 3rd Ian Moritz, Wasatch

    • 4th Dillon Gurr, Roosevelt

    • 5th Taejohn Koffel, Tooele

  • 105 lbs.

    • 1st Colton Allred, Payson

    • 2nd Mike Hamblin, Roosevelt

  • 112 lbs.

    • 1st Brandon Anderson, Rocky Mountain Wrestling

  • 120 lbs.

    • 1st Jarom Hendricks, Champions

  • HWT

    • 1st Chazz Haveron, Juab

    • 2nd Kalab Safely, Roosevelt

    • 3rd Cameron Mills, Champions

Middle School Top 10 Team Results

  • 1st Champions 156

  • 2nd Payson 102.5

  • 3rd Buckaroos Wrestling Club 83.5

  • 4th Mountain Top Wrestling Club 78.5

  • 5th North Summit 76

  • 6th Pioneers of Wrestling 76

  • 7th Tooele Wrestling 58

  • 8th South Summit 55

  • 9th Roosevelt Jr. High Wrestling 53

  • 10th Kuna Wrestling Club 52

Middle School Individual Results

  •  70 lbs.

    • 1st Dusty Hone, Cedar Redmen

    • 2nd Kyler Machan, Pioneers of Wrestling

    • 4th Layton Lewis, North Summit

    • 5th Tyler Jensen, Mountain Top Wrestling Club

    • 6th Britton Hausman, Hurricane Tigers

  • 77 lbs.

    • 1st Brandon George, Champions

    • 4th Chantry Pace, Champions

    • 6th Joey Day, Mountain Top Wrestling Club

  • 84 lbs.

    • 1st Branson Ashworth, Diamondbacks

    • 2nd Brigg Butler, Pioneers of Wrestling

    • 3rd Tanner Merkley, Vernal

    • 4th Rayden Lindley, Mountain Crest

    • 5th Austin Rowley, Champions

    • 6th Zeus Langarica, Pride Wrestling

  • 91 lbs.

    • 1st Jeff McCormick, South Summit

    • 2nd Korbin Levin, Pleasant Grove

    • 3rd Grant LaMont, Champions

    • 5th Gage Street, Pioneers of Wrestling

    • 6th Kaden Lindley, Mountain Crest

  • 98 lbs.

    • 1st Zac Loveless, Payson

    • 3rd Jed Mellen, Payson

    • 4th Patrick Brock, Elite

    • 6th William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

  • 105 lbs.

    • 3rd Jesse Carlisle, Champions

    • 6th Chris Robinson, North Summit

  • 112 lbs.

    • 2nd Dixon Richins, North Summit

    • 5th Connor Crandall, South Summit

    • 6th Spencer McKay, Logan Champs

  • 120 lbs.

    • 2nd Teddy Hackford, Wasatch

    • 3rd Anthony Small, Roosevelt

    • 4th Bo Wilson, Payson

    • 6th Andrew Rocha, Wolfpack

  • 128 lbs.

    • 2nd Zachary Coffman, Tooele

    • 3rd Jake Ribald, Mountain Top Wrestling Club

    • 4th Logan Wisener, Roosevelt

  • 136 lbs.

    • 2nd Allen Hamblin, Roosevelt

    • 3rd Jeremy Hansen, Bonneville

    • 4th Zak Hicken, Pleasant Grove

    • 5th Antonio Rodriquez, North Summit

    • 6th Shiaba Allen, Duchesne

  • 144 lbs.

    • 3rd Austin Scholes, North Summit

  • 152 lbs.

    • 1st Trevor Hansen, Pioneers of Wrestling

    • 2nd Collin Anderton, Pioneers of Wrestling

  • 160 lbs.

    • 1st Weston Rowley, Payson

    • 2nd Zayne Sayers, Mountain Top Wrestling Club

    • 3rd Trevor Jenkins, TUG

  • 175 lbs.

    • 1st Dustin Sorenson, Payson

    • 3rd Gage Stewart, Tooele

    • 4th Brenz Staples, North Summit

    • 5th Andrew Du Bose, Weber Warriors

    • 6th Wesley Thomas, Delta

  • 190 lbs.

    • 2nd Joe Flores, Box Elder

    • 3rd Zac Dawe, TUG

  • 210 lbs.

    • 1st Benjamin Peterson, American Fork

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail