Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Novice USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (11 and 12)

Medal Distribution

  • 1st Champions (9 Medalists, 3 Champions)
  • 2nd Team Prestige (7 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Fremont (6 Medalists)
  • 4th Juab (5 Medalists)
  • 5th Longhorn Wrestling (4 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Uintah (4 Medalists, 1 Champion)
  • 7th King of the Mountain (3 Medalists, 2 Champions)
  • 8th Syracuse (3 Medalists, 1 Champion)
  • 9th Empire Wrestling (3 Medalists)
  • 9th Mettle Wrestling (3 Medalists)
  • 9th Wasatch (3 Medalists)
  • 12th Bear River (2 Medalists, 1 Champion)
  • 13th Morgan Wrestling (2 Medalists)
  • 14th Cyprus USA Wrestling (1 Medalist, 1 Champion)
  • 14th Top of Utah (1 Medalist, 1 Champion)
  • 16th Atlas Wrestling (1 Medalist)
  • 16th Charger Wrestling (1 Medalist)
  • 16th Dons Wrestling (1 Medalist)
  • 16th Devils Wrestling (1 Medalist)
  • 16th Ironmen (1 Medalist)
  • 16th Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 16th North Summit (1 Medalist)
  • 16th Pride Wrestling (1 Medalist)
  • 16th Sanderson Wrestling (1 Medalist)
  • 16th Stingers (1 Medalist)
  • 16th Tech Wrestling (1 Medalist)
  • 16th Westlake (1 Medalist)

Individual Results

  • 60
    • 1st Teague Brown, Syracuse
    • 2nd Ryder Christensen, Wasatch
    • 3rd Porter Olson, Dons Wrestling
    • 4th Lander Bosh, Sanderson Wrestling
    • 5th Ryler Jorgensen, Morgan Wrestling
    • 6th Garrett Perry, Juab
  • 65
    • 1st Layne Kleimann, Team Prestige
    • 2nd Tucker Keller, Fremont
    • 3rd Cody Dyches, Champions
    • 4th Glade Harman, Mettle Wrestling
    • 5th James-Daniel Davis, Mettle Wrestling
    • 6th Kamren Wolff, Fremont
  • 70
    • 1st Dillon Ivie, Longhorn Wrestling
    • 2nd Tyler Payne, Juab
    • 3rd Camden Moat, King of the Mountain
    • 4th Hunter Sanchez, Team Prestige
    • 5th Parker Ballantyne, Westlake
    • 6th Brecken Ogden, Team Prestige
  • 75
    • 1st Cooper Sanders, Top of Utah
    • 2nd Cooper Blackett, Juab
    • 3rd Weston Richins, Longhorn Wrestling
    • 4th Logan Hancey, Fremont
    • 5th Drew Korth, Morgan Wrestling
    • 6th Jason Worthley, Fremont
  • 80
    • 1st Russell Evans, King of the Mountain
    • 2nd Colton Theobald, Champions
    • 3rd Junior Wetzel, Champions
    • 4th Brandon Murray, Stingers
    • 5th Brykn Burnett, Fremont
    • 6th Banks Love, Team Prestige
  • 85
    • 1st Sam Rasmussen, King of the Mountain
    • 2nd Brayden Webb, Longhorn Wrestling
    • 3rd Aiden Robertson, Bear River
    • 4th Gatlen Farnsworth, Longhorn Wrestling
    • 5th Christian Hartle, Uintah
    • 6th Landon Visser, Team Prestige
  • 90
    • 1st Austin Richens, Uintah
    • 2nd Ryder Robinson, Team Prestige
    • 3rd Jaxon McCurdy, Uintah
    • 4th Quinn Richins, Wasatch
    • 5th Cutler Blonquist, North Summit
    • 6th Trapper Anderson, Fremont
  • 95
    • 1st Riggin Boger, Champions
    • 2nd Braygen Tanner, Mettle Wrestling
    • 3rd Kael Bennie, Empire Wrestling
    • 4th Zane Miner, Champions
    • 5th Kaden Bennie, Empire Wrestling
    • 6th Karson Thompson, Atlas Wrestling
  • 100
    • 1st Cayaen Smith, Team Prestige
    • 2nd Will Harmon, Juab
    • 3rd Leimana Fager, Empire Wrestling
    • 4th Tilisa Matakaiongo, Ironmen
    • 5th Will Dixon, Pride Wrestling
  • 105
    • 1st Hixon Canto, Champions
    • 2nd Jay Cash Henderson, Tech Wrestling
    • 3rd Creeson Harrison, Uintah
    • 4th Christian Charles, Syracuse
    • 5th Caden Swasey, Devils Wrestling
  • 112
    • 1st Landen Shurtleff, Champions
    • 2nd Joshua Biesinger, Champions
    • 3rd Elijah Chamberlain, Wasatch
    • 4th Jaxen Endresen, Syracuse
    • 5th Ryan Mecham, Mountain Top Wrestling Club
  • 120
    • 1st Skyler Armenta, Cyprus USA Wrestling
    • 2nd Aiden M. Seely, Juab
    • 3rd Trevor Frank, Champions
    • 4th Collin Webb, Charger Wrestling
  • 140+
    • 1st Ryker Hatch, Bear River
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail