Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Novice USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (11 and 12)

Medal Distribution

  • 1st North Summit (6 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Wasatch (6 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Crusher Wrestling Club (5 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Elite (5 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Grapplers West (4 Medalists)
  • 6th Team Legacy (3 Medalists, 2 Champions)
  • 7th Mountain Top Wrestling Club (2 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Pony Express (2 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Vandit (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Attack (2 Medalists)
  • 10th Bear Den (2 Medalists)
  • 10th Breakdown (2 Medalists)
  • 10th Fremont Wrestling Club (2 Medalists)
  • 10th Phoenix (2 Medalists)
  • 10th Pride Wrestling (2 Medalists)
  • 16th Canyonlands Wrestling Club (1 Medalist, 1 Champion)
  • 16th Riverton 3-Style (1 Medalist, 1 Champion)
  • 18th Kingdom Klub (1 Medalist)
  • 18th Mettle Wrestling (1 Medalist)
  • 18th Millard County Wrestling Club (1 Medalist)
  • 18th Peak Wrestling (1 Medalist)
  • 18th Pioneers of Wrestling (1 Medalist)
  • 18th Stingers (1 Medalist)
  • 18th Uintah (1 Medalist)
  • 18th West Side Wild Things (1 Medalist)

Individual Results

  • 60 lbs.
    • 1st Tanner Orton, Mountain Top Wrestling Club
    • 2nd Isaiah Douglas, Pride Wrestling
  • 65 lbs.
    • 1st Zak Kohler, Wasatch
    • 2nd Kegan Leatherow, Fremont Wrestling Club
    • 3rd Kaiden Lamb, Stingers
    • 4th Gage Howard, Crusher Wrestling Club
    • 5th Colby Bowden, Fremont Wrestling Club
    • 6th Mckay Bush, Attack
    • 8th Karsten Jenson, Breakdown
    • 8th William Jeppson, Crusher Wrestling Club
  • 70 lbs.
    • 1st Hailey Cox, Elite
    • 2nd Isaac Wilcox, Phoenix
  • 75 lbs.
    • 1st John Manning, Team Legacy
    • 2nd Seth Gardner, Wasatch
    • 3rd Tanner Benedict, Team Legacy
    • 4th Rylee Green, Bear Den
    • 5th Braxton Edson, North Summit Youth Wrestling
    • 6th Spencer Maxwell, Mountain Top Wrestling Club
  • 80 lbs.
    • 1st Cole Moody, Team Legacy
    • 2nd Cooper Skinner, Bear Den
    • 3rd Steven Ballif, Wasatch
    • 4th Logan Jensen, Grapplers West
    • 5th Corbin Smith, Wasatch
    • 6th Brayden Stevens, Uintah
    • 7th Carson Bowdren, Elite
    • 8th Zachary Swensen, Pony Express
  • 85 lbs.
    • 1st Taten Ringel, North Summit Youth Wrestling
    • 2nd Tucker Eldredge, Pioneers of Wrestling
    • 3rd Jordan Engberg, Phoenix
    • 4th DJ Cohen, Wasatch
    • 5th Taylor Heath, Pride Wrestling
    • 6th Antonio Nava, North Summit Youth Wrestling
    • 7th Weston Memmott, Elite
    • 8th Keyan Staples, North Summit Youth Wrestling
  • 90 lbs.
    • 1st Zac Musselman, Canyonlands Wrestling Club
    • 2nd Maika Tauteoli, Mettle Wrestling
    • 3rd Shion Abe, Kingdom Klub
    • 4th Jamison Kerr, Peak Wrestling
    • 6th Brayden Sorenson, Wasatch
  • 95 lbs.
    • 1st Jace Anderson, North Summit Youth Wrestling
    • 2nd Beau McRae, Vandit
    • 3rd Dylan Chavez, Elite
    • 4th Tanner Shields, Millard County Wrestling Club
    • 5th Marcus Heath, West Side Wild Things
    • 6th Connor Dumont, Grapplers West
    • 7th Tristan Carman, Grapplers West
  • 100 lbs.
    • 1st Brock Hardy, Crusher Wrestling Club
    • 2nd Owen Pentz, Elite
    • 3rd Jayden Burton, Attack
    • 4th Gage Sackett, Crusher Wrestling Club
    • 5th Steven Quintana, Crusher Wrestling Club
    • 6th Dylan Kruger, North Summit Youth Wrestling
    • 7th Hunter Campbell, Breakdown
  • 105 lbs.
    • 1st Colton McBride, Pony Express
  • 112 lbs.
    • 1st Austin Earley, Crusher Wrestling Club
    • 2nd Harrison Johnson, Stingers
  • 120 lbs.
    • 1st Brandon Closson, Vandit
    • 2nd David Flores, Grapplers West
  • 140+ lbs.
    • 1st Ajax Revels, Riverton 3-Style
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail