Home - Search - News - Calendars - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Novice USA Wrestling-Utah Folkstyle State Championships (11 and 12)

Medal Distribution

  • 1st Elite (6 Medalists, 3 Champions, 1 Outstanding Wrestler)
  • 2nd Team Rulon (6 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd North Summit (4 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Champions (4 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Team Legacy (3 Medalists, 1 Champion)
  • 5th TUG (3 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Basin Wrestling Club (3 Medalists)
  • 7th Grapplers West (3 Medalists)
  • 7th Riverton 3-Style (3 Medalists)
  • 7th Wasatch (3 Medalists)
  • 11th Warrior Freestyle Wrestling Club (2 Medalists, 1 Champion)
  • 12th Bear Den (2 Medalists)
  • 13th Logan Champs (1 Medalist, 1 Champion)
  • 14th Legion (1 Medalist)
  • 14th Morgan Wrestling Club (1 Medalist)
  • 14th Royal Wrestling Club (1 Medalist)
  • 14th Vandit (1 Medalist)

Individual Results

  • 60

    • 1st Jaxon Cole, North Summit

    • 2nd Brandon Meikel, Grapplers West

    • 3rd Derek Fisher, Team Legacy

    • 4th William Christopher Payne, Morgan Wrestling Club

    • 5th Hailey Cox, Elite

    • 6th Alexander Cloward, Riverton 3-Style Wrestling

  • 65

    • 1st Jake Holbrook, Team Rulon

    • 2nd Tanner Pyne, Champions

    • 3rd Koy Caldwell, Warrior Freestyle Wrestling Club

    • 4th Rylee Green, Bear Den

  • 70

    • 1st Cole Moody, Team Legacy

    • 2nd Jaron Jensen, Grapplers West

    • 3rd Seth Gardner, Wasatch

    • 4th McGwire Bottorff, Team Rulon

  • 75

    • 1st Taylor LaMont, Champions

    • 2nd Ryan Hansen, Champions

    • 3rd Taten Ringel, North Summit

    • 4th Jakob Discher, Wasatch

    • 5th William Ludlow, Riverton 3-Style Wrestling

    • 6th Kaygen Canfield, Bear Den

  • 80

    • 1st Benjamin Anderson, Elite

    • 2nd Jace Tilley, Elite

    • 3rd Devan Clyde, Wasatch

    • 4th McKoy Richards, Basin Wrestling Club

    • 5th RJ Bingham, Team Rulon

    • 6th Karson Barrett, Basin Wrestling Club

  • 85

    • 1st Connor Kirkland, Elite

    • 2nd Karther Knight, Team Rulon

    • 3rd Sean Johnson, Team Legacy

    • 4th Conner Wengreen, Team Rulon

    • 5th Beau McRae, Vandit

    • 6th Tucker Eldredge, Elite

  • 90

    • 1st Rand Pentz, North Summit

    • 2nd Sam Aiono, Grapplers West

    • 3rd Logan Rex, North Summit

    • 4th Steven Quintana, Royal Wrestling Club

    • 5th Brantley Johnson, TUG

    • 6th Austin Jensen, Riverton 3-Style Wrestling

  • 95

    • 1st Owen Pentz, Elite

    • 2nd Ashton J. Seely, Champions

  • 100

    • 1st Brandon Closson, TUG

  • 105

    • 1st Wyatt Koelling, Logan Champs

    • 2nd Weston Anderton, TUG

    • 3rd Austin Earley, Legion

  • 112

    • 1st Garrett Hoyt, Warrior Freestyle Wrestling Club

  • 120

    • 1st Sirrell Hall, Team Rulon

    • 2nd Brendon Hicken, Basin Wrestling Club

Outstanding Wrestler: Connor Kirkland, Elite, 85 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail