Home - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Novice USA Wrestling-Utah Folkstyle State Championships (11 and 12)

Medal Distribution

  • 1st Basin Wrestling Club (6 Medalists, 3 Champions)
  • 2nd Wasatch (4 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Champions (4 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Morgan Freestyle Wrestling Club (4 Medalists)
  • 4th Pioneers of Wrestling (4 Medalists)
  • 6th Payson (3 Medalists, 2 Champions)
  • 7th Team Extreme (3 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Pony Express (3 Medalists)
  • 9th Pride Wrestling (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th North Summit (2 Medalists)
  • 10th Attack Wrestling (2 Medalists)
  • 12th Diamondbacks (1 Medalist, 1 Champion)
  • 12th Logan Champs (1 Medalist, 1 Champion)
  • 14th Elite (1 Medalist)
  • 14th Falcon Wrestling (1 Medalist)
  • 14th Fremont (1 Medalist)
  • 14th Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 14th Rocky Mountain Wrestling (1 Medalist)
  • 14th TUG (1 Medalist)

Individual Results

  • 60

    • 1st Matthew Lee, Pride Wrestling

    • 2nd Heston Woolsey, Morgan Freestyle Wrestling Club

    • 3rd Colton Cutler, Pride Wrestling

  • 65

    • 1st Brady Farnsworth, Basin Wrestling Club

    • 2nd Tanner Cox, Pioneers of Wrestling

    • 3rd Jordan Bailey, Payson

    • 4th Cobe Berrett, Falcon Wrestling

    • 5th Kayden Prescott, North Summit

  • 70

    • 1st Joe Mondragon, Team Extreme

    • 2nd Skye Mackintosh, Pioneers of Wrestling

    • 3rd Jonathan Kasanicky, Rocky Mountain Wrestling

    • 4th Daniel Johnson, Champions

    • 5th Alex Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

    • 6th Jayden Pentz, Morgan Freestyle Wrestling Club

  • 75

    • 1st Hagen Loveless, Payson

    • 2nd Chris Wengreen, Pony Express

    • 3rd Joshua Anderson, Pioneers of Wrestling

    • 4th Cameron Killian, Elite

    • 5th Zach Roll, Basin Wrestling Club

    • 6th Trevor Lowe, Pony Express

  • 80

    • 1st Matthew Mott, Logan Champs

    • 2nd Dylan Brown, Basin Wrestling Club

    • 3rd Tanner Schwab, Pony Express

    • 4th Kayden Welch, Team Extreme

    • 5th DJ Whitehead, Team Extreme

    • 6th Stanley Ballif, Wasatch

  • 85

    • 1st Kaden Campbell, Basin Wrestling Club

    • 2nd Gabriel Roundy, Champions

    • 3rd Tristan Trussel, Morgan Freestyle Wrestling Club

    • 4th Daniel Orgill, North Summit

    • 5th Russell Gardner, Pioneers of Wrestling

  • 90

    • 1st Ruger Kerstiens, Jasper Wrestling

    • 2nd Caden Kirkland, Fremont Wrestling

    • 3rd Trent Malnar, Basin Wrestling Club

    • 4th Taylor Kump, TUG

    • 5th Brooks Robinson, Champions

  • 95

    • 1st Kimball Bastian, Champions

    • 2nd Nathan Arnold, Wasatch

  • 100

    • 1st Rylee Foy, Basin Wrestling Club

  • 112

    • 1st Spencer Heywood, Wasatch

    • 2nd Hayden Pentz, Morgan Freestyle Wrestling Club

    • 3rd Collin Gee, Attack Wrestling

  • 120

    • 1st Jacob Biesinger, Diamondbacks

  • 130

    • 1st Jacob McNaughtan, Wasatch

  • 140+

    • 1st Chazz Haveron, Payson

    • 2nd Jayce Williams, Attack Wrestling

Outstanding Wrestler:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail