Home - Search - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Novice USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (11 and 12)

Medal Distribution

  • 1st Champions (6 Medalists, 3 Champions)
  • 2nd Wasatch (5 Medalists)
  • 3rd Pride Wrestling (4 Medalist, 1 Champion)
  • 4th Palastra (3 Medalists, 1 Champion, 1 Outstanding Wrestler)
  • 5th Logan Champs (3 Medalists, 1 Champion)
  • 5th North Summit (3 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Vandit (3 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Mountain Top Wrestling Club (3 Medalists)
  • 8th Riverton 3 Style (3 Medalists)
  • 8th Stingers (3 Medalists)
  • 11th Elite (2 Medalists, 2 Champions)
  • 12th Grapplers West (2 Medalists)
  • 12th Pony Express (2 Medalists)
  • 14th Falcon Wrestling Club (1 Medalist)
  • 14th Morgan Wrestling Club (1 Medalist)
  • 14th Throwdown (1 Medalist)
  • 14th Warrior Freestyle (1 Medalist)
  • 14th Pioneers of Wrestling (1 Medalist)

Individual Results

  • 60 lbs.

    • 1st Jaxon Cole, North Summit Wrestling Club

    • 2nd Brandon Meikel, Grapplers West

    • 3rd Jake Holbrook, Stingers Wrestling Club

  • 65 lbs.

    • 1st Matthew Lee, Pride Wrestling Club

    • 2nd Tanner Cox, Pride Wrestling Club

    • 3rd Cameron Hunsaker, Throwdown

    • 4th Coby Vandertoolen, Vandit Wrestling Club

    • 5th Skylar Orton, Mountain Top Wrestling Club

    • 6th Billy Ludlow, Riverton 3 Style

  • 70 lbs.

    • 1st Taylor LaMont, Champions Wrestling Club

    • 2nd Jace Tilley, Stingers Wrestling Club

    • 3rd Benjamin Anderson, Champions Wrestling Club

    • 4th Hayden Butler, Mountain Top Wrestling Club

    • 5th Jaron Jensen, Grapplers West

    • 6th Kayden Prescott, North Summit Wrestling Club

  • 75 lbs.

    • 1st Jordan McRae, Vandit Wrestling Club

    • 2nd Jayden Pentz, Morgan Wrestling Club

    • 3rd Conner Wengreen, Pony Express Wrestling

    • 4th Caleb Rasmussen, Independent

    • 5th Coleman Sweat, Wasatch Wrestling Club

    • 6th Coleman Thacker, Logan Champs Wrestling Club

  • 80 lbs.

    • 1st Connor Kirkland, Elite Wrestling Club

    • 2nd Sean Johnson, Pride Wrestling Club

    • 3rd Zane Rasmussen, Palaestra

    • 4th Logan Rex, North Summit Wrestling Club

    • 5th Dallin Denton, Independent

    • 6th Lucky Smith, Independent

  • 85 lbs.

    • 1st Gregory Lamb, Palaestra

    • 2nd Matthew Mott, Logan Champs Wrestling Club

    • 3rd Ashton J. Seely, Champions Wrestling Club

    • 4th Tevin Nuttall, Champions Wrestling Club

    • 5th Bradin Hohrein, Independent

    • 6th Garrett Lamb, Palaestra

  • 90 lbs.

    • 1st Johnny O'Hearon, Champions Wrestling Club

    • 2nd Luke Davis, Pride Wrestling Club

    • 3rd Stanley Ballif, Wasatch Wrestling Club

    • 4th Danny Green, Pioneers of Wrestling

    • 5th Anthony Sargent, Mountain Top Wrestling Club

  • 95 lbs.

    • 1st Wyatt Koelling, Logan Champs Wrestling Club

    • 2nd Tayler Johnson, Vandit Wrestling Club

    • 3rd Nick Piscitelli, Wasatch Wrestling Club

    • 4th Rex Bowden, Wasatch Wrestling Club

    • 5th Jackson Lancaster, Stingers Wrestling Club

    • 6th Hunter Moore, Wasatch Wrestling Club

  • 100 lbs.

    • 1st Shane French, Riverton 3 Style

    • 2nd Garrett Hoyt, Warrior Freestyle

  • 105 lbs.

    • 1st Payton Henry, Elite Wrestling Club

    • 2nd Ben Bolingbroke, Falcon Wrestling Club

  • 112 lbs.

    • 1st David Schena, Independent

    • 2nd Wade French, Riverton 3 Style

    • 3rd Sirrel Hall, Pony Express Wrestling

  • 140 lbs.

    • 1st Jacob Biesinger, Champions Wrestling Club

Outstanding Wrestler: Gregory Lamb, Palaestra, 85 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail