Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Novice USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (11 and 12)

Medal Distribution

  • 1st Diamondbacks (8 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Champions (7 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Mountain Top Wrestling Club (5 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Stingers (5 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Pioneers of Wrestling (4 Medalists, 3 Champions, 1 Outstanding Wrestler)
  • 6th Pony Express (4 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Wasatch (4 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Grapplers West (3 Medalists)
  • 9th Morgan (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th North Summit (2 Medalists)
  • 10th Team Tooele (2 Medalists)
  • 12th Rocky Mountain Wrestling (1 Medalist, 1 Champion)
  • 13th Delta (1 Medalist)
  • 13th Elite (1 Medalist)
  • 13th Warriors (1 Medalist)
  • 13th Roy (1 Medalist)
  • 13th Logan Champs (1 Medalist)

Individual Results

  • 60

    • 1st Skye Mackintosh, Pioneers of Wrestling (Lehi)

    • 2nd Dakota Caldwell, Warriors (North Ogden)

    • 3rd Dallin Goold, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 4th Kyson Levin, Elite (Kaysville)

  • 65

    • 1st Kyler Machan, Pioneers of Wrestling (Lehi)

    • 2nd Layton Lewis, North Summit (Coalville)

    • 3rd Cameron Killian, Champions (Springville)

    • 4th Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 5th Trevor Lowe, Pony Express (Hyrum)

  • 70

    • 1st Chris Wengreen, Pony Express (Hyrum)

    • 2nd Nick Rowley, Team Tooele (Tooele)

    • 3rd Joey Day, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 4th Josh Gregg, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 5th Trent Kelly, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 6th Dalton Rice, Pioneers of Wrestling (Lehi)

  • 75

    • 1st Brigg Butler, Pioneers of Wrestling (Lehi)

    • 2nd Shand Hardy, Stingers (Brigham City)

    • 3rd Matthew Findlay, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 4th Collin Beckstead, Team Tooele (Tooele)

    • 5th Colton Killian, Champions (Springville)

    • 6th Brent Evans, Delta (Delta)

  • 80

    • 1st Grant Lamont, Champions (Springville)

    • 2nd Garrett Sweat, Wasatch (Heber City)

    • 3rd Rayden Lindley, Stingers (Brigham City)

    • 4th Caden Kirkland, Roy (Roy)

    • 5th Alec Garcia, Champions (Springville)

    • 6th Logan Stewart, Grapplers West (Kearns)

  • 85

    • 1st Branson Ashworth, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 2nd Dalton Harmon, Champions (Springville)

    • 3rd Jordan Wengreen, Pony Express (Hyrum)

    • 4th Kaden Lindley, Stingers (Brigham City)

    • 5th Quigley Whitaker, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 90

    • 1st William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Jake Tolman, Stingers (Brigham City)

    • 3rd Antonio Meikel, Grapplers West (Kearns)

    • 4th Kimball Bastian, Champions (Springville)

    • 5th Hunter Ballam, Logan Champs (Logan)

  • 95

    • 1st Jake Fassold, Wasatch (Heber City)

    • 2nd Josh Searle, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 3rd Taylor Clark, Morgan (Morgan)

    • 4th Max Bonifacio, Grapplers West (Kearns)

    • 5th Donavan Minutes, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 105

    • 1st Nick Sorenson, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Ammon Stone, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 3rd Zach Hansen, Champions (Springville)

    • 4th Jacob McNaughtan, Wasatch (Heber City)

    • 5th Parker Hortin, Wasatch (Heber City)

  • 130

    • 1st Joshua Kasanicky, Rocky Mountain Wrestling (Orem)

    • 2nd Tyson Brown, Pony Express (Hyrum)

  • 140

    • 1st Zayne Sayers, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 140+

    • 1st Thomas Ericson, Morgan (Morgan)

    • 2nd Brenz Staples, North Summit (Coalville)

Outstanding Wrestler: Brigg Butler, Pioneers of Wrestling, 75

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail