Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

Novice Freestyle State Championships (Ages 11 and 12)

Medal Distribution

  • 1st Wasatch (7 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Mountain Top Wrestling Club (7 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Champions (6 Medalists, 3 Champions)
  • 4th Stingers (4 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Diamondbacks (4 Medalists, 1 Champion)
  • 6th North Summit (3 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Vandit (3 Medalists)
  • 8th Carbon Raptors (2 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Elite (2 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Pioneers of Wrestling (2 Medalist, 1 Champion)
  • 11th Delta (2 Medalists)
  • 11th Mountain Crest (2 Medalists)
  • 13th Scots (1 Medalist, 1 Champion)
  • 13th Morgan (1 Medalist, 1 Champion)
  • 15th Tooele (1 Medalist)
  • 15th TUG (1 Medalist)
  • 15th Uintah (1 Medalist)
  • 15th Weber Freestyle Wrestling Club (1 Medalist)

Individual Results

  • 60

    • 1st Tyler Jensen, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)
      2nd Kyler Machan, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)
      3rd Ryan James, Pioneers of Wrestling (Lehi)

    • 4th Layton Lewis, North Summit (Coalville)

    • 5th Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 6th Dakota Caldwell, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

  • 65

    • 1st Bryce Jackman, Carbon Raptors (Price)

    • 2nd Matthew Findlay, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 3rd Wesly Orton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 4th Wyatt Clark, North Summit (Coalville)

    • 5th Trent Kelly, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 6th Sterling Baliff, Wasatch (Heber City)
       

  • 70

    • 1st Brandon George, Elite (Kaysville)

    • 2nd Korbin Levin, Elite (Kaysville)

    • 3rd Shand Hardy, Stingers (Brigham City)

    • 4th Rayden Lindley, Mountain Crest (Hyrum)

    • 5th Jaxon Hermanson, Wasatch (Heber City)

  • 75

    • 1st Dalton Harmon, Champions (Springville)

    • 2nd Grant Lamont, Champions (Springville)

    • 3rd Kaden Lindley, Mountain Crest (Hyrum)

    • 4th Tanner Merkley, Uintah (Vernal)

    • 5th Jordan Wengreen, Mountain Crest (Hyrum)

    • 6th Tony Velasquez, Carbon Raptors (Price)

  • 80

    • 1st Rasten Yeates, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Riley Charlesworth, Wasatch (Heber City)

    • 3rd Branson Ashworth, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 4th Garrett Sweat, Wasatch (Heber City)

    • 5th William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 6th Jake Fassold, Wasatch (Heber City)

  • 85

    • 1st Jesse Carlisle, Champions (Springville)

    • 2nd Jake Tolman, Stingers (Brigham City)

    • 3rd Austin Swenson, Vandit (West Jordan)

    • 4th Matthew Vierkant, Champions (Springville)

    • 5th Nathan Evans, Delta (Delta)

    • 6th Jason Avery, Champions (Springville)

  • 90

    • 1st Teddy Hackford, Wasatch (Heber City)

    • 2nd Jake Ribald, Vandit (West Jordan)

    • 3rd Casey Peterson, Independent

    • 4th James Biesinger, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 5th Parker Hortin, Wasatch (Heber City)

    • 6th Nick Hulbert, Vandit (West Jordan)

  • 95

    • 1st Nick Sorenson, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Zachary Coffman, Tooele (Tooele)

  • 105

    • 1st Casey Carter, Champions (Springville)

  • 112

    • 1st Jake Petersen, Scots

  • 130

    • 1st Collin Anderton, Pioneers of Wrestling (Lehi)

    • 2nd Zayne Sayers, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 3rd Carson Edwards, Delta (Delta)

  • 140

    • 1st Brenz Staples, North Summit (Coalville)

  • 140+

    • 1st Shawn Rogers, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 2nd Braden Sutch, TUG (Pleasant Grove)

  • 140++

    • 1st Bryce Fearn, Morgan (Morgan)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org 11342 South Woodhill Drive Sandy, Utah 84092 (801) 641-9832 E-Mail