Home - News - Calendars - Forms - Records- Links - Contact Us
High School
Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Tournament Results
State Results
Club Sites

Greco-Roman

Rankings
Tournament Results
State Results
Club Sites

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites

 

 

 

 
 
 
 

 

 

Novice Freestyle State Championships (Ages 11 and 12)

Medal Distribution

  • 1st Specialized Wrestling Club (4 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Rich Rebels (4 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Weber Freestyle Wrestling Club (4 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Diamondbacks (4 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Pony Express (4 Medalists)
  • 6th Delta (4 Medalists)
  • 7th Stingers (3 Medalists, 3 Champions)
  • 9th Wasatch (3 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Digger Freestyle Wrestling (3 Medalists)
  • 11th Elite (2 Medalists, 2 Champions)
  • 12th Bingham (2 Medalists)
  • 13th Champions (2 Medalists)
  • 13th Skyline (2 Medalists)
  • 15th Lehi (1 Medalist, 1 Champion)
  • 15th Roosevelt (1 Medalist, 1 Champion)
  • 15th Tooele (1 Medalist, 1 Champion)
  • 16th Logan (1 Medalist)
  • 16th North Sanpete (1 Medalist)
  • 16th North Summit (1 Medalist)
  • 16th South Summit (1 Medalist)
  • 16th Team Extreme (1 Medalist)
  • 16th TUG (1 Medalist)
  • 16th West Panthers (1 Medalist)
  • 23rd Fremont (1 Medalist)
  • 23rd Timpanogos (1 Medalist)
  • 25th Uintah (1 Medalist)
  • 26th Grantsville (1 Medalist)
  • 26th Millard (1 Medalist)

Individual Results

  • 60

    • 1st Braxton Vandertoolen, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 2nd Brandon Woolstenhulme, South Summit (Kamas)

    • 3rd Kohl Tobert, Delta

  • 65

    • 1st Carson Kuhn, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 2nd Brenden Turner, North Sanpete

    • 3rd Ronald Wardleigh, Fremont

    • 4th Dalton Faucett, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 5th Jess Clapier, Skyline (Salt Lake City)

    • 6th Jacee Lucero, Digger Freestyle Wrestling (Sandy)

  • 70

    • 1st Cody Vanburen, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

    • 2nd Dixon Richins, North Summit (Coalville)

    • 3rd DJ Argyle, Timpanogos (Orem)

    • 4th Brandon Schroeder, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

    • 5th AJ Frazier, Delta

    • 6th Tyson Kendrich, Pony Express (Hyrum)

  • 75

    • 1st Koleton Hardy, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Quin Nielsen, TUG (Pleasant Grove)

    • 3rd Bret Clapier, Skyline (Salt Lake City)

    • 4th Jace Johnson, Delta

    • 5th Austin Rowley, Grantsville

    • 6th Jesse Malm, Rich Rebels

  • 80

    • 1st Jacob Falk, Elite (Kaysville)

    • 2nd Devan Haskell, Team Extreme

    • 3rd Sam Harman, Pony Express (Hyrum)

    • 4th Taylor Merkley, Uintah (Vernal)

    • 5th Matt Tuttle, Millard (Fillmore)

    • 6th Jace Kelly, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 85

    • 1st Raider Lofthouse, Elite (Kaysville)

    • 2nd Corrick Knight, Pony Express (Hyrum)

    • 3rd Austin Wilson, Digger Freestyle Wrestling (Sandy)

    • 4th Derik Searle, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 5th Jacob Draper, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 6th Marcus Jenkins, Champions (Springville)

  • 90

    • 1st Kaleb Ashworth, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 2nd Brayden Anderson, Logan

    • 3rd Spencer Brown, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 4th Spencer Schwab, Pony Express (Hyrum)
       

  • 95

    • 1st Clint Jacob, Elite (Kaysville)

    • 2nd Niko Klus, West Panthers (Salt Lake City)

    • 3rd Austin Clark, Rich Rebels

    • 4th Matthew Gallen

  • 100

    • 1st Shilo Welbum, Roosevelt

    • 2nd Jordan Argyle, Champions (Springville)

  • 105

    • 1st Logan Anderton, Lehi

    • 2nd Zach Boden, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

    • 3rd Preston Anderson, Bingham (South Jordan)

    • 4th Derek Anderson, Delta

  • 120

    • 1st Daniel Crook, Stingers (Brigham City)

  • 130

    • 1st Cristian Strickland, Digger Freestyle Wrestling (Sandy)

    • 2nd Katch Larsen, Rich Rebels

    • 3rd Darin Stansfield, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

  • 140

    • 1st Carson Mund, Stingers (Brigham City)

  • 140+

    • 1st Braxton Cornia, Rich Rebels

  • 140++

    • 1st Anthony Contreras, Tooele

    • 2nd Ian Miller, Bingham (South Jordan)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Pages - Tournament Feedback Pages

 

UtahWrestling.org 1133 East 11780 South Sandy, Utah 84094 (801) 641-9832