Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Novice USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 11 and 12)

Medal Distribution

  • 1st Champions (10 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Fremont (4 Medalists, 3 Champions)
  • 3rd Mettle Wrestling (4 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Warrior Nation (4 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Syracuse (4 Medalists)
  • 5th Pride Wrestling (4 Medalists)
  • 5th Top of Utah (4 Medalists)
  • 8th Altamont (3 Medalists, 1 Champions)
  • 9th Team Legacy (3 Medalists)
  • 10th North Summit (2 Medalists, 2 Champions)
  • 10th Tasctik 3-Style (2 Medalists, 2 Champions)
  • 12th Morgan Wrestling (2 Medalists)
  • 12th Roosevelt (2 Medalists)
  • 14th Tech Wrestling (1 Medalist, 1 Champion)
  • 15th Bear River (1 Medalist)
  • 15th Duchesne Eagles (1 Medalist)
  • 15th Fielding (1 Medalist)
  • 15th South Summit (1 Medalist)
  • 15th Stallions Wrestling (1 Medalist)
  • 15th Total Domination (1 Medalist)

Individual Results

  • 60
    • 1st Tristan Smith, North Summit
    • 2nd Sage Mortimer, Champions
    • 3rd Sutton Brown, Syracuse
  • 65
    • 1st Marco Herrera, Fremont
    • 2nd Austin Bush, Fremont
    • 3rd Waylen Pentz, Morgan Wrestling
    • 4th Elijah Larsen, Top of Utah
    • 5th Bane Briggs, Syracuse
    • 6th Saxon Bailey, Syracuse
  • 70
    • 1st Parker Frasure, Tech Wrestling
    • 2nd Joshua Millward, Team Legacy
    • 3rd Lukus Carrillo, Champions
    • 4th Channing Warner, Champions
    • 5th River Smith, Top of Utah
    • 6th Dawson Wood, Pride Wrestling
  • 75
    • 1st Cooper Cox, Champions
    • 2nd Jarett Jorgensen, Morgan Wrestling
    • 3rd River Wardle, Team Legacy
    • 4th Gabe Sanders, Team Legacy
    • 5th Brian Evans, Total Domination
    • 6th Jaxon Morlan, Duchesne Eagles
  • 80
    • 1st Oakley Ridge, Mettle Wrestling
    • 2nd Ren Taylor, Roosevelt
    • 3rd Danny Khoundet, Stallions Wrestling
    • 4th Kody Keith, Mettle Wrestling
    • 5th Easton Richins, Roosevelt
    • 6th Brock Guthrie, Top of Utah
  • 85
    • 1st Hunter Bowden, Fremont
    • 2nd Tristan Farnsworth, Altamont
    • 3rd Brock Gutierrez, Warrior Nation
    • 4th Austin McMillan, Warrior Nation
    • 5th Braxton Thacker, Altamont
    • 6th Izaac Wetzel, Champions
  • 90
    • 1st Bo Bushell, Tactik 3-Style
    • 2nd Cael Smith, Top of Utah
    • 3rd Kade Syddall, Mountain Top Wrestling Club
    • 4th Ben Taufer, Tactik 3-Style
    • 5th Clay Lyman, Pride Wrestling
    • 6th Justin Evans, Champions
  • 95
    • 1st Tyler Scheurn, North Summit
    • 2nd Tucker Naccarato, Pride Wrestling
    • 3rd Talmage Carman, Warrior Nation
    • 4th Cale Miner, Mettle Wrestling
    • 5th Justyn Mitchell, Champions
    • 6th Zack Smith, Fielding
  • 100
    • 1st Mark Rausch, Warrior Nation
    • 2nd Brice Clegg, South Summit
  • 112
    • 1st Cash Robb, Altamont
    • 2nd Chandler Loveless, Pride Wrestling
  • 130
    • 1st Christopher McCoy, Champions
    • 2nd Benjamin Crockett, Champions
    • 3rd Kalvin Smith, Champions
  • 140
    • 1st Spencer Tauteoli, Mettle Wrestling
    • 2nd Colton Wood, Syracuse
  • 140+
    • 1st Weston Warr, Fremont
    • 2nd Dixon Owen, Bear River
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail