Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Novice USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 11 and 12)

Medal Distribution

  • 1st Wasatch (6 Medalists, 3 Champions)
  • 2nd North Summit (6 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Elite (5 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Fremont Wrestling Club (3 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Grapplers West (3 Medalists)
  • 5th Pride Wrestling (3 Medalists)
  • 7th Bear Den (2 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Crusher Wrestling Club (2 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Pony Express (2 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Uintah (2 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Vandit (2 Medalists, 1 Champion)
  • 12th Attack (2 Medalists)
  • 12th Breakdown (2 Medalists)
  • 14th Canyonlands Wrestling Club (1 Medalist)
  • 14th Champions (1 Medalist)
  • 14th Mettle Wrestling (1 Medalist)
  • 14th Pioneers of Wrestling (1 Medalist)
  • 14th South Summit (1 Medalist)
  • 14th Stingers (1 Medalist)
  • 14th Team Rulon (1 Medalist)

Individual Results

  • 60 lbs.
    • 1st Kegan Leatherow, Fremont Wrestling Club
    • 2nd Isaiah Douglas, Pride Wrestling
    • 3rd Mckay Bush, Attack
  • 65 lbs.
    • 1st Zak Kohler, Wasatch
    • 2nd Tayton W. Bennett, Fremont Wrestling Club
    • 3rd Jed Lee, Pride Wrestling
    • 4th Karsten Jenson, Breakdown
  • 70 lbs.
    • 1st Hailey Cox, Elite
    • 2nd Rylee Green, Bear Den
  • 75 lbs.
    • 1st Seth Gardner, Wasatch
    • 2nd Braxton Edson, North Summit Youth Wrestling
    • 3rd Gentry Warner, Champions
  • 80 lbs.
    • 1st Cooper Skinner, Bear Den
    • 2nd Corbin Smith, Wasatch
    • 3rd Logan Jensen, Grapplers West
    • 4th Zachary Swensen, Pony Express
    • 5th Brayden Stevens, Uintah
    • 6th Taylor Heath, Pride Wrestling
    • 7th Carlitos Nava, North Summit Youth Wrestling
    • 8th Jonathan Earl, Breakdown
  • 85 lbs.
    • 1st Taten Ringel, North Summit Youth Wrestling
    • 2nd E. Wyatt B. Jessen, Uintah
    • 3rd DJ Cohen, Wasatch
    • 4th Antonio Nava, North Summit Youth Wrestling
    • 5th Weston Memmott, Elite
    • 6th Tucker Eldredge, Pioneers of Wrestling
  • 90 lbs.
    • 1st Michael Peterson, Elite
    • 2nd Ritchie Heywood, Wasatch
    • 3rd Maika Tauteoli, Mettle Wrestling
    • 4th Zac Musselman, Canyonlands Wrestling Club
  • 95 lbs.
    • 1st Tucker Tomlinson, Uintah
    • 2nd Tanner Lofthouse, Team Rulon
    • 3rd Beau McRae, Vandit
    • 4th Jayden Burton, Attack
    • 5th Jace Anderson, North Summit Youth Wrestling
    • 6th Ty Thornton, South Summit
    • 7th Dylan Chavez, Elite
    • 8th Connor Dumont, Grapplers West
  • 100 lbs.
    • 1st Brock Hardy, Crusher Wrestling Club
    • 2nd Owen Pentz, Elite
    • 3rd Steven Quintana, Crusher Wrestling Club
    • 4th Dylan Kruger, North Summit Youth Wrestling
  • 105 lbs.
    • 1st Colton McBride, Pony Express
  • 112 lbs.
    • 1st Kendon Ketterer, Wasatch
    • 2nd Harrison Johnson, Stingers
  • 120 lbs.
    • 1st Brandon Closson, Vandit
    • 2nd David Flores, Grapplers West
    • 3rd Jonny Herrera, Fremont Wrestling Club
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail