Home - Search - News - Calendars - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Novice USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 11 and 12)

Medal Distribution

  • 1st Team Rulon (5 Medalists)
  • 2nd Champions (4 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Elite (4 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Grapplers West (4 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Team Legacy (3 Medalists, 1 Champion)
  • 6th 5th Wasatch (3 Medalists)
  • 7th North Summit (2 Medalists, 2 Champions)
  • 8th Pride Wrestling (2 Medalists)
  • 8th South Summit (2 Medalists)
  • 10th Bear Den (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Logan Champs (1 Medalist, 1 Champion)
  • 11th Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 11th Phoenix (1 Medalist)
  • 11th Riverton 3-Style (1 Medalist)
  • 11th Royal Wrestling Club (1 Medalist)
  • 11th Throwdown (1 Medalist)
  • 11th Warrior Freestyle Wrestling Club (1 Medalist)

Individual Results

  • 60 lbs.

    • 1st Jaxon Cole, North Summit

    • 2nd Derek Fisher, Team Legacy

    • 3rd Brandon Meikel, Grapplers West

    • 4th Hailey Cox, Elite

  • 65 lbs.

    • 1st Holden Richards, Bear Den

    • 2nd Logan Crandall, South Summit

    • 3rd Jake Holbrook, Team Rulon

  • 70 lbs.

    • 1st Jaron Jensen, Grapplers West

    • 2nd Cole Moody, Team Legacy

    • 3rd Corbin Smith, Wasatch

    • 4th Skylar Orton, Mountain Top Wrestling Club

    • 5th Seth Gardner, Wasatch

    • 6th Xavier Martinez, Pride Wrestling

  • 75 lbs.

    • 1st Taylor LaMont, Champions

    • 2nd Ryan Hansen, Champions

    • 3rd Carson Bowdren, Elite

    • 4th Sierra DeHart, Pride Wrestling

    • 5th Jordan Engberg, Phoenix

    • 6th RJ Bingham, Team Rulon

  • 80 lbs.

    • 1st Jace Tilley, Elite

    • 2nd Benjamin Anderson, Champions

    • 3rd Conner Wengreen, Team Rulon

    • 4th Coleman Thacker, Team Rulon

    • 5th Ritchie Heywood, Wasatch

    • 6th Steven McNaughtan, Wasatch

  • 85 lbs.

    • 1st Sean Johnson, Team Legacy

    • 2nd Tanner Lofthouse, Team Rulon

    • 3rd Ty Thornton, South Summit

    • 4th Tucker Eldredge, Throwdown

    • 5th Shad Winn, Elite

    • 6th Connor Dumont, Grapplers West

  • 90 lbs.

    • 1st Logan Rex, North Summit

    • 2nd Steven Quintana, Royal Wrestling Club

    • 3rd Austin Jensen, Riverton 3-Style Wrestling

    • 4th Sam Aiono, Grapplers West

  • 95 lbs.

    • 1st Ashton J. Seely, Champions

  • 105 lbs.

    • 1st Wyatt Koelling, Logan Champs

    • 2nd Garrett Hoyt, Warrior Freestyle Wrestling Club

Outstanding Wrestler: Taylor LaMont, Champions, 75 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail