Home - Search - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Novice USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 11 and 12)

Medal Distribution

  • 1st Champions (7 Medalists, 3 Champions)
  • 2nd Riverton 3 Style (6 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Mountain Top Wrestling Club (6 Medalists)
  • 4th Pride Wrestling (5 Medalists, 2 Champions, 1 Outstanding Wrestler)
  • 5th Wasatch (4 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Stingers (4 Medalists)
  • 7th Vandit (3 Medalists, 2 Champions)
  • 8th Pony Express (2 Medalists, 1 Champion)
  • 9th Grapplers West (2 Medalists)
  • 10th Elite (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th North Summit (1 Medalist, 1 Champion)
  • 12th Falcon Wrestling Club (1 Medalist)
  • 12th Throwdown (1 Medalist)

Individual Results

  • 60 lbs.

    • 1st Jaxon Cole, North Summit Wrestling Club

    • 2nd Jake Holbrook, Stingers Wrestling Club

    • 3rd Brandon Meikel, Grapplers West

  • 65 lbs.

    • 1st Matthew Lee, Pride Wrestling Club

    • 2nd Xavier Martinez, Pride Wrestling Club

    • 3rd Coby Vandertoolen, Vandit Wrestling Club

    • 4th Tanner Cox, Pride Wrestling Club

    • 5th Skylar Orton, Mountain Top Wrestling Club

    • 6th Billy Ludlow, Riverton 3 Style

  • 70 lbs.

    • 1st Taylor LaMont, Champions Wrestling Club

    • 2nd Benjamin Anderson, Champions Wrestling Club

    • 3rd Jace Tilley, Stingers Wrestling Club

    • 4th Jaron Jensen, Grapplers West

    • 5th Hayden Butler, Mountain Top Wrestling Club

    • 6th Chance Hardy, Stingers Wrestling Club

  • 75 lbs.

    • 1st Jordan McRae, Vandit Wrestling Club

    • 2nd Conner Wengreen, Pony Express Wrestling

    • 3rd Caleb Rasmussen, Independent

    • 4th Carter McMillan, Mountain Top Wrestling Club

    • 5th Colton French, Riverton 3 Style

    • 6th Daniel Henstra, Champions Wrestling Club

  • 80 lbs.

    • 1st Sean Johnson, Pride Wrestling Club

    • 2nd Tyler Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

    • 3rd Jonathan Kasanicky, Throwdown

    • 4th Lucky Smith, Independent

  • 85 lbs.

    • 1st Tevin Nuttall, Champions Wrestling Club

    • 2nd Seth Rich, Independent

    • 3rd Ashton J. Seely, Champions Wrestling Club

    • 4th Jaxon Fullmer, Riverton 3 Style

    • 5th Austin Jensen, Riverton 3 Style

  • 90 lbs.

    • 1st Johnny O'Hearon, Champions Wrestling Club

    • 2nd Luke Davis, Pride Wrestling Club

    • 3rd Anthony Sargent, Mountain Top Wrestling Club

  • 95 lbs.

    • 1st Tayler Johnson, Vandit Wrestling Club

    • 2nd Nick Piscitelli, Wasatch Wrestling Club

    • 3rd Rex Bowden, Wasatch Wrestling Club

    • 4th Tyler Sargent, Mountain Top Wrestling Club

  • 100 lbs.

    • 1st Shane French, Riverton 3 Style

  • 112 lbs.

    • 1st Sirrel Hall, Pony Express Wrestling

    • 2nd Wade French, Riverton 3 Style

  • 130 lbs.

    • 1st Spencer Heywood, Wasatch Wrestling Club

  • 140 lbs.

    • 1st Jacob Biesinger, Champions Wrestling Club

Outstanding Wrestler: Matt Lee, Pride Wrestling, 65 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail