Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Novice USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships (Ages 11 and 12)

Medal Distribution

  • 1st Champions (7 Medalists, 2 Champions, 1 Outstanding Wrestler)
  • 2nd Mountain Top Wrestling Club (6 Medalists, 2 Champions)
  • 2nd Stingers (6 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Diamondbacks (5 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Pony Express (3 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Pioneers of Wrestling (2 Medalists, 2 Champions)
  • 7th Wasatch (2 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Team Tooele (2 Medalists)
  • 8th Warriors (2 Medalists)
  • 10th Logan Champs (1 Medalist)
  • 10th Rocky Mountain Wrestling (1 Medalist)
  • 12th Vandit (1 Medalist)

Individual Results

  • 60

    • 1st Skye Mackintosh, Pioneers of Wrestling (Lehi)

    • 2nd Dakota Caldwell, Warriors (North Ogden)

    • 3rd Dallin Goold, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 65

    • 1st Kyler Machan, Pioneers of Wrestling (Lehi)

    • 2nd Cameron Killian, Champions (Springville)

    • 3rd Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 70

    • 1st Trent Kelly, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 2nd Chris Wengreen, Pony Express (Hyrum)

    • 3rd Nick Rowley, Team Tooele (Tooele)

    • 4th Joseph Day, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 5th Trevor Kinross, Champions (Springville)

    • 6th MacKelti Kilpack, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 75

    • 1st Shand Hardy, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Matthew Findlay, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 3rd Chandler Strand, Vandit (West Jordan)

    • 4th Colton Killian, Champions (Springville)

    • 5th Collin Beckstead, Team Tooele (Tooele)

  • 80

    • 1st Grant Lamont, Champions (Springville)

    • 2nd Garrett Sweat, Wasatch (Heber City)

    • 3rd Rayden Lindley, Stingers (Brigham City)

    • 4th Alec Garcia, Champions (Springville)

    • 5th Landon Olsen, Stingers (Brigham City)

    • 6th Daniel Medina, Warriors (North Ogden)

  • 85

    • 1st Dalton Harmon, Champions (Springville)

    • 2nd Kaden Lindley, Stingers (Brigham City)

    • 3rd Jordan Wengreen, Pony Express (Hyrum)

    • 4th Quigley Whitaker, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 90

    • 1st William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Jake Tolman, Stingers (Brigham City)

    • 3rd Hunter Ballam, Logan Champs (Logan)

  • 95

    • 1st Jake Fassold, Wasatch (Heber City)

    • 2nd Josh Searle, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 3rd Donavan Minutes, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 105

    • 1st Nick Sorenson, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Zach Hansen, Champions (Springville)

    • 3rd Parker Hortin, Wasatch (Heber City)

  • 130

    • 1st Tyson Brown, Pony Express (Hyrum)

    • 2nd Joshua Kasanicky, Rocky Mountain Wrestling (Orem)

  • 140

    • 1st Zayne Sayers, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

Outstanding Wrestler: Grant LaMont, Champions, 80 lbs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail