Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

Novice Greco-Roman State Championships (Ages 11 and 12)

Medal Distribution

  • 1st Mountain Top Wrestling Club (9 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Stingers (4 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Champions (3 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Wasatch (3 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Vandit (3 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Carbon Raptors (3 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Mountain Crest (3 Medalists)
  • 8th Elite (2 Medalists, 1 Champion)
  • 9th Diamondbacks (1 Medalist, 1 Champion)
  • 9th Pioneers of Wrestling (1 Medalist, 1 Champion)
  • 11th Grantsville (1 Medalist)
  • 11th Tooele (1 Medalist)
  • 11th Delta (1 Medalist)
  • 11th TUG (1 Medalist)
  • 11th Weber Freestyle Wrestling Club (1 Medalist)

Individual Results

  • 60

    • 1st Tyler Jensen, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Kyler Machan, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 3rd Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 4th Nick Rowley, Grantsville (Grantsville)

    • 5th Dakota Caldwell, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

  • 65

    • 1st Bryce Jackman, Carbon Raptors (Price)

    • 2nd Matthew Findlay, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 3rd Wesly Orton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 4th Austin Maynes, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 5th Brayden Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 70

    • 1st Brandon George, Elite (Kaysville)

    • 2nd Korbin Levin, Elite (Kaysville)

    • 3rd Shand Hardy, Stingers (Brigham City)

    • 4th Tyler Procarione, Carbon Raptors (Price)

    • 5th Rayden Lindley, Mountain Crest (Hyrum)

  • 75

    • 1st Dalton Harmon, Champions (Springville)

    • 2nd Grant Lamont, Champions (Springville)

    • 3rd Kaden Lindley, Mountain Crest (Hyrum)

    • 4th Jordan Wengreen, Mountain Crest (Hyrum)

  • 80

    • 1st Jake Fassold, Wasatch (Heber City)

    • 2nd William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 3rd Rasten Yeates, Stingers (Brigham City)

    • 4th Riley Charlesworth, Wasatch (Heber City)

    • 5th Josh Searle, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 85

    • 1st Jesse Carlisle, Champions (Springville)

    • 2nd Austin Swenson, Vandit (West Jordan)

    • 3rd Jake Tolman, Stingers (Brigham City)

    • 4th Matthew Vierkant, Champions (Springville)

    • 5th Lane Nesse, Carbon Raptors (Price)

  • 90

    • 1st Teddy Hackford, Wasatch (Heber City)

    • 2nd Jake Ribald, Vandit (West Jordan)

    • 3rd Nick Hulbert, Vandit (West Jordan)

  • 95

    • 1st Nick Sorenson, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Zachary Coffman, Tooele (Tooele)

  • 105

    • 1st Casey Carter, Champions (Springville)

  • 130

    • 1st Collin Anderton, Pioneers of Wrestling (Lehi)

    • 2nd Zayne Sayers, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 3rd Carson Edwards, Delta (Delta)

  • 140

    • 1st Shawn Rogers, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 2nd Braden Sutch, TUG (Pleasant Grove)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org 11342 South Woodhill Drive Sandy, Utah 84092 (801) 641-9832 E-Mail