Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

Novice Greco-Roman State Championships (Ages 11 and 12)

Medal Distribution

  • 1st Delta (4 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Champions (3 Medalists)
  • 2nd Diamondbacks (3 Medalists)
  • 2nd Mountain Top Wrestling Club (3 Medalists)
  • 5th Carbon Raptors (2 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Vandit (2 Medalists, 2 Champions)
  • 7th Lehi (2 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Specialized Wrestling Club (2 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Stingers (2 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Tooele (2 Medalists, 1 Champion)
  • 11th TUG (2 Medalists)
  • 12th Pony Express (1 Medalist, 1 Champion)
  • 12th Team Tek (1 Medalist, 1 Champion)
  • 12th Uintah (1 Medalist, 1 Champion)
  • 15th Elite (1 Medalist)
  • 15th North Sanpete (1 Medalist)
  • 15th Wasatch (1 Medalist)

Individual Results

  • 60

    • 1st Bryce Jackman, Carbon Raptors (Price)

    • 2nd Gerritt Bradley, Champions (Springville)

    • 3rd Tyler Jensen, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 4th Wesly Orton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 5th Colton Walker, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 6th Kohl Tolbert, Delta (Delta)

  • 65

    • 1st Braxton Vandertoolen, Vandit

    • 2nd Brenden Turner, North Sanpete (Mt. Pleasant)

    • 3rd Brandon George, Elite (Kaysville)

    • 4th Korbin Levin, TUG (Pleasant Grove)

  • 70

    • 1st Tanner Merkley, Uintah (Vernal)

    • 2nd Casey James, Lehi (Lehi)

  • 75

    • 1st Jacob Ribald, Team Tek (Sandy)

    • 2nd DJ Argyle, TUG (Pleasant Grove)

    • 3rd AJ Frazier, Delta (Delta)

    • 4th Rasten Yeates, Stingers (Brigham City)

    • 5th Teddy Hackford, Wasatch (Heber City)

    • 6th Jesse Carlisle, Champions (Springville)

  • 80

    • 1st Jace Johnson, Delta (Delta)

    • 2nd Mitch Kay, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 3rd D. Matthew Vierkant, Champions (Springville)

    • 4th Zach Coffman, Tooele (Tooele)

    • 5th Daniel Bactista, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 6th Dillon Snow, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 85

    • 1st Jacob Falk, Vandit

  • 90

    • 1st Spencer McKay, Pony Express (Hyrum)

    • 2nd Matt Tuttle, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 95

    • 1st Luke King, Stingers (Brigham City)

  • 100

    • 1st Thomas Manning, Tooele (Tooele)

  • 112

    • 1st Wyatt Martinez, Carbon Raptors (Price)

  • 120

    • 1st Collin Anderton, Lehi (Lehi)

    • 2nd Derek Anderson, Delta (Delta)

  • 140

    • 1st Austin Christensen, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org 11342 South Woodhill Drive Sandy, Utah 84092 (801) 641-9832 E-Mail