Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

Novice Greco-Roman State Championships (Ages 11 and 12)

Medal Distribution

  • 1st Rich Rebels (4 Medalists, 3 Champions)
  • 2nd Specialized Wrestling Club (4 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Delta (3 Medalists)
  • 4th Stingers (2 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Logan (2 Medalists, 1 Champion)
  • 5th Pony Express (2 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Weber Freestyle Wrestling Club (2 Medalists)
  • 7th Diamondbacks (2 Medalists)
  • 8th Elite (1 Medalist, 1 Champions)
  • 8th Wasatch (1 Medalist, 1 Champion)
  • 8th Lehi (1 Medalist, 1 Champion)
  • 8th Roosevelt (1 Medalist, 1 Champion)
  • 8th Tooele (1 Medalist, 1 Champion)
  • 13th Champions (1 Medalist)
  • 13th Digger Freestyle Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Fremont (1 Medalist)
  • 13th Grantsville (1 Medalist)
  • 13th Jordan Freestyle Wrestling (1 Medalist)
  • 13th Millard (1 Medalist)
  • 13th North Sanpete (1 Medalist)
  • 13th North Summit (1 Medalist)
  • 13th Team Extreme (1 Medalist)
  • 13th Timpanogos (1 Medalist)
  • 13th Uintah (1 Medalist)

Individual Results

  • 60

    • 1st Braxton Vandertoolen, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

  • 65

    • 1st Carson Kuhn, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 2nd Jace Lucero, Digger Freestyle Wrestling (Sandy)

    • 3rd Brenden Turner, North Sanpete (Mount Pleasant)

    • 4th Ronald Wardleigh, Fremont

  • 70

    • 1st Cody Vanburen, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

    • 2nd Dixon Richins, North Summit (Coalville)

    • 3rd DJ Argyle, Timpanogos (Orem)

    • 4th Daniel Bactista, Jordan Freestyle Wrestling (Sandy)

  • 75

    • 1st Koleton Hardy, Stingers (Brigham City)

    • 2nd DJ Argyle, Timpanogos (Orem)

    • 3rd Jace Johnson, Delta

    • 4th Jesse Malm, Rich Rebels

    • 5th Austin Rowley, Grantsville

  • 80

    • 1st Sam Harman, Pony Express (Hyrum)

    • 2nd Matt Tuttle, Millard (Fillmore)

    • 3rd Taylor Merkley, Uintah (Vernal)

    • 4th Devan Haskell, Team Extreme (St. George)

    • 5th Spencer McKay, Logan

    • 6th Jace Kelly, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 85

    • 1st Raider Lofthouse, Elite (Kaysville)

    • 2nd Derik Searle, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 3rd Jacob Draper, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 4th Marcus Jenkins, Champions (Springville)

    • 5th Corrick Knight, Pony Express (Hyrum)

  • 90

    • 1st Brayden Anderson, Logan

    • 2nd Spencer Brown, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

  • 95

    • 1st Austin Clark, Rich Rebels

    • 2nd Matthew Gallen

  • 100

    • 1st Shilo Welbum, Roosevelt

    • 2nd Jordan Argyle, Champions (Springville)

  • 105

    • 1st Logan Anderton, Lehi

    • 2nd Derek Anderson, Delta

  • 112

    • 1st Kaleb Motitz, Wasatch (Heber City)

    • 2nd Dylan Thomas, Delta

    • 3rd Zach Boden, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

  • 130

    • 1st Katch Larsen, Rich Rebels

  • 140

    • 1st Carson Mund, Stingers (Brigham City)

  • 140+

    • 1st Braxton Cornia, Rich Rebels

  • 140++

    • 1st Anthony Contreras, Tooele

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org 11342 South Woodhill Drive Sandy, Utah 84092 (801) 641-9832 E-Mail