Home - News - Calendars - Forms - Records- Links - Contact Us
High School
Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

 

 

 

 
 
 
 

 

 

Midget Freestyle State Championships (Ages 9 and 10)

Medal Distribution

  • 1st Wasatch (6 Medalists)
  • 2nd Stingers (4 Medalists, 1 Champion)
  • 3rd Pony Express (4 Medalists)
  • 3rd Tooele (4 Medalists)
  • 5th Champions (3 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Mountain Top Wrestling Club (3 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Diamondbacks (2 Medalists, 1 Champion)
  • 7th North Summit (2 Medalists, 1 Champion)
  • 9th Lehi (2 Medalists)
  • 9th TUG (2 Medalists)
  • 10th Carbon Raptors (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Grantsville (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Grapplers West (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Rocky Mountain (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Team Extreme (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Team Tek (1 Medalist, 1 Champion)
  • 16th American Fork (1 Medalist)
  • 16th Delta (1 Medalist)
  • 16th Rich (1 Medalist)
  • 16th South Summit (1 Medalist)
  • 16th Tiger Den (1 Medalist)
  • 16th Vandit (1 Medalist)
  • 16th Weber Freestyle Wrestling Club (1 Medalist)

Individual Results

  • 50

    • 1st Caleb Williams, Carbon Raptors (Price)

    • 2nd Kyson Levin, TUG (Pleasant Grove)

  • 55

    • 1st Kyler Machan, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Ryan James, Lehi (Lehi)

    • 3rd Skye Mackintosh, Lehi (Lehi)

    • 4th Chris Wengreen, Pony Express (Hyrum)

    • 5th Ty Anderson, Rich (Rich)

    • 6th Trent Kelly, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 60

    • 1st Nick Rowley, Grantsville (Grantsville)

    • 2nd Collin Beckstead, Tooele (Tooele)

    • 3rd Matthew Findley, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 4th Jake Clark, North Summit (Coalville)

    • 5th Joe Mondragon, Team Extreme (St. George)

    • 6th Seth Worthington, Diamondbacks (Spanish Fork)

  • 65

    • 1st Grant LaMont, Champions (Springville)

    • 2nd William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 3rd Shand Hardy, Stingers (Brigham City)

    • 4th Rayden Lindley, Pony Express (Hyrum)

    • 5th Jordan Wengreen, Pony Express (Hyrum)

    • 6th Chandler Strand, Vandit

  • 70

    • 1st Dalton Harmon, Champions (Springville)

    • 2nd Kaden Lindley, Pony Express (Hyrum)

    • 3rd Jake Fassold, Wasatch (Heber City)

    • 4th Ian Moritz, Wasatch (Heber City)

    • 5th Quinn Hicken, South Summit (Kamas)

    • 6th Alex Mcanellis, Delta (Delta)

  • 75

    • 1st Branson Ashworth, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 2nd Jake Tolman, Stingers (Brigham City)

    • 3rd Garrett Sweat, Wasatch (Heber City)

    • 4th Tyler Sabey, Wasatch (Heber City)

    • 5th Parker Hortin, Wasatch (Heber City)

    • 6th Hayden Pentz, Weber Freestyle Wrestling Club

  • 80

    • 1st Austin Swenson, Team Tek (Sandy)

    • 2nd Seth Manning, Tooele (Tooele)

    • 3rd AJ Nichols, Wasatch (Heber City)

    • 4th Zachary Marquarat, Tooele (Tooele)

    • 5th Austin Sutch, TUG (Pleasant Grove)

    • 6th Jacob Smith, American Fork (American Fork)

  • 87

    • 1st Nick Sorenson, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Zach Hansen, Champions (Springville)

    • 3rd Joseph Holt, Team Extreme (St. George)

    • 4th Carson Stroh, Tooele (Tooele)

  • 103

    • 1st Colton Grossaint, Grapplers West

    • 2nd Kohler Smoot, Stingers (Brigham City)

    • 3rd Jaime Parra, Tiger Den (Ogden)

  • 112

    • 1st Naatganie Tsosie, Rocky Mountain (Orem)

  • 120

    • 1st Brenze Staples, North Summit (Coalville)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Pages - Tournament Feedback Pages

 

UtahWrestling.org 11342 South Woodhill Drive Sandy, Utah 84092 (801) 641-9832 E-Mail