Home - News - Calendars - Forms - Records- Links - Contact Us
High School
Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Tournament Results
State Results
Club Sites

Greco-Roman

Rankings
Tournament Results
State Results
Club Sites

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites

 

 

 

 
 
 
 

 

 

Midget Freestyle State Championships (Ages 9 and 10)

Medal Distribution

  • 1st Jordan Freestyle Wrestling (8 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd Champions (6 Medalists)
  • 3rd North Summit (4 Medalists)
  • 4th Stingers (3 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Wasatch (3 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Diamondbacks (3 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Pony Express (3 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Raptors (2 Medalists, 1 Champion)
  • 9th Trappers (2 Medalists)
  • 10th Digger Freestyle (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Roosevelt (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Specialized Wrestling Club (1 Medalist, 1 Champion)
  • 13th Grantsville (1 Medalist)
  • 13th Roy (1 Medalist)
  • 13th Weber Freestyle Wrestling Club (1 Medalist)
  • 16th Tooele (1 Medalist)
  • 17th Hunter (1 Medalist)
  • 17th Logan (1 Medalist)
  • 17th Uintah (1 Medalist)
  • 20th Delta (1 Medalist)

Individual Results

  • 50

    • 1st Mason Kendrick, Pony Express (Hyrum)

    • 2nd Britain Carter, Champions (Springville)

    • 3rd Wesley Orton, Jordan Freestyle Wrestling (Sandy)

    • 4th Ryan James, Lehi

    • 5th Tyler Jensen, Hunter (West Valley City)

    • 6th Spencer McKay, TUG (Pleasant Grove)
       

  • 55

    • 1st Bryce Jackman, Raptors (Price)

    • 2nd Nick Rowley, Grantsville

    • 3rd Shand Hardy, Stingers (Brigham City)

    • 4th Kyler Machan, Jordan Freestyle Wrestling (Sandy)

    • 5th Tyler Procarione, Raptors (Price)

    • 6th Wyatt Clark, North Summit (Coalville)
       

  • 60

    • 1st Brandon George, Specialized Wrestling Club (Salt Lake City)

    • 2nd William Kilpack, Jordan Freestyle Wrestling (Sandy)

    • 3rd Rayden Lindley, Pony Express (Hyrum)

    • 4th Grant Lamont, Champions (Springville)

    • 5th Tanner Merkley, Uintah (Vernal)

    • 6th Jordan Wengren, Pony Express (Hyrum)

  • 65

    • 1st Branson Ashworth, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 2nd Chase Call, Champions (Springville)

    • 3rd Rasten Yeates, Stingers (Brigham City)

    • 4th Garrett Sweat, Wasatch (Heber City)

    • 5th Dalton Harrison, Champions (Springville)

    • 6th Alex Manelly, Delta
       

  • 70

    • 1st Jake Ribald, Digger Freestyle Wrestling (Sandy)

    • 2nd Riley Charlesworth, Wasatch (Heber City)

    • 3rd Ray Hinnen, Jordan Freestyle Wrestling (Sandy)

    • 4th Chris Robinson, North Summit (Coalville)

    • 5th Gavin Godfrey

    • 6th Cooper Beck, Diamondbacks (Spanish Fork)
       

  • 75

    • 1st Teddy Hackford, Wasatch (Heber City)

    • 2nd Austin Swenson, Jordan Freestyle Wrestling (Sandy)

    • 3rd Zach Coffman, Tooele

    • 4th Matthew Vierkant, Champions (Springville)

    • 5th Jesse Carlisle, Logan
       

  • 80

    • 1st Nick Sorenson, Stingers (Brigham City)

    • 2nd Nick Ovard, North Summit (Coalville)
       

  • 87

    • 1st Logan Wisener, Roosevelt

    • 2nd Jacob Thompson, Trappers

    • 3rd Wesley Rowley, Diamondbacks (Spanish Fork)

    • 4th Mitchell Wilson, Champions (Springville)

    • 5th Tyson Brown, Trappers

    • 6th Alec Armstrong, Jordan Freestyle Wrestling (Sandy)
       

  • 95

    • 1st Collin Anderson, Lehi

    • 2nd Shane Stansfield, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)
       

  • 103

    • 1st Tanner Eddington, Jordan Freestyle Wrestling (Sandy)

    • 2nd Dylan Sackett, Roy

    • 3rd Tennessee Suesue, Jordan Freestyle Wrestling (Sandy)

    • 4th Brenz Staples, North Summit (Coalville)
       

  • 120

    • 1st Gage Stewart

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Pages - Tournament Feedback Pages

 

UtahWrestling.org 11342 South Woodhill Drive Sandy, Utah 84092 (801) 641-9832