Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Junior USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (17 and 18)

Medal Distribution

  • 1st Champions (12 Medalists, 6 Champions)
  • 2nd Crusher Wrestling (9 Medalists)
  • 3rd Vandit (5 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Ruiz Combat Grappling (4 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Syracuse (4 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Mt. Crest (3 Medalists)
  • 6th Tech Wrestling (3 Medalists)
  • 8th Elite (2 Medalists, 1 Champion)
  • 8th Grapplers West (2 Medalists, 1 Champion)
  • 10th Agoge (2 Medalists)
  • 10th Ironmen Wrestling (2 Medalists)
  • 10th Millard County Wrestling Club (2 Medalists)
  • 10th Utah United (2 Medalists)
  • 14th 3-Style Wrestling (1 Medalist, 1 Champion)
  • 15th Bear Den (1 Medalist)
  • 15th Bruin Wrestling (1 Medalist)
  • 15th Emery All-Stars (1 Medalist)
  • 15th Extreme Wrestling (1 Medalist)
  • 15th Fremont (1 Medalist)
  • 15th Mettle Wrestling (1 Medalist)
  • 15th One Four Wrestling (1 Medalist)
  • 15th Panguitch (1 Medalist)
  • 15th Roosevelt (1 Medalist)
  • 15th Sky View (1 Medalist)
  • 15th South Boyz (1 Medalist)
  • 15th South Valley Wrestling (1 Medalist)
  • 15th Stingers (1 Medalist)
  • 15th Tactik Wrestling (1 Medalist)
  • 15th Team Legacy (1 Medalist)
  • 15th Total Domination (1 Medalist)
  • 15th Uintah (1 Medalist)

Individual Results

  • 106
    • 1st Brock George, Syracuse
  • 113
    • 1st Josh Jensen, Champions
    • 2nd Kade Evans, Utah United
    • 3rd Dallas Brown, Syracuse
  • 120
    • 1st Chandler Strand, Vandit
    • 2nd Jeremiah Evans, One Four Wrestling
    • 3rd Cody Lightfoot, Vandit
    • 4th Colton Berger, Syracuse
    • 5th Lukas Erickson, Agoge
    • 6th Brock Goldstrohm, Tech Wrestling
  • 126
    • 1st Antonio Meikel, Grapplers West
    • 2nd Jaydon Rogers, Crusher Wrestling
    • 3rd Trevor Lowe, Mt. Crest
    • 4th Austin Kennedy, Grapplers West
    • 5th Davis Halls, Tech Wrestling
    • 6th Cezly Collard, Emery All-Stars
  • 132
    • 1st Matthew Findlay, Vandit
    • 2nd Dusty Hone, South Boyz
    • 3rd Andrew Astle, Crusher Wrestling
    • 4th Stone Mele, Tech Wrestling
    • 5th Drew Hawkins, Bear Den
    • 6th Cade Coles, Panguitch
  • 138
    • 1st Branson Ashworth, Elite
    • 2nd Jared Ewart, Millard County Wrestling Club
    • 3rd Skyler Lloyd, Team Legacy
    • 4th Kenny Lopez, Ironmen Wrestling
    • 5th Andy Larsen, One Four Wrestling
    • 6th Brandon Evans, Bruin Wrestling
  • 145
    • 1st Brooks Robinson, Champions
    • 2nd Landon Knutzen, Champions
    • 3rd Beau Blackham, Uintah
    • 4th Mason Kendrick, Mt. Crest
    • 5th Ken Astle, Crusher Wrestling
    • 6th Zak Erickson, Agoge
  • 152
    • 1st Grant LaMont, Champions
    • 2nd Jordan Wengreen, Mt. Crest
    • 3rd Joey Barnett, Tech Wrestling
    • 4th Jesse Williams, Ironmen Wrestling
    • 5th Dakota Labrum, Extreme Wrestling
    • 6th Jeffrey McIlrath, Crusher Wrestling
  • 160
    • 1st Dalton Harmon, Champions
    • 2nd Jesse Carlisle, Champions
    • 3rd Danny Shepherd, Champions
    • 4th Matthew Williams, Stingers
    • 5th Colton Marshall, Crusher Wrestling
    • 6th Tosh Wilcox, Mettle Wrestling
  • 170
    • 1st Kimball Bastian, Champions
    • 2nd Kaden Campbell, Roosevelt
    • 3rd Benjamin Smith, Champions
    • 4th Kenner French, Tactik Wrestling
    • 5th Kalebb Howell, Elite
    • 6th Walker Van Tassell, South Valley Wrestling
  • 182
    • 1st Aaron Thomson, 3-Style Wrestling
    • 2nd Brayden Nuffer, Ruiz Combat Grappling
    • 3rd Travis Gilman, Total Domination
    • 4th Cody Stevenson, Vandit
    • 5th Christian Smith, Crusher Wrestling
    • 6th Ross McMullin, Sky View
  • 195
    • 1st Jonathan Wixom, Champions
    • 2nd Micah T Gill, Champions
    • 3rd Landon Brown, Crusher Wrestling
    • 4th Tyler Stevenson, Vandit
    • 5th Haden Phillips, Crusher Wrestling
    • 6th Drew Hale, Tactik Wrestling
  • 220
    • 1st Roy Nash, Ruiz Combat Grappling
    • 2nd Aspen Naylor, Syracuse
    • 3rd Jonathan Cox, Ruiz Combat Grappling
    • 4th Wade Meacham, Crusher Wrestling
  • 285
    • 1st Joe Flores, Crusher Wrestling
    • 2nd Richard Larsen, Ruiz Combat Grappling
    • 3rd Jake Van Valkenburg, Fremont
    • 4th Lafitani Taufa, Utah United
    • 5th Brayden Dixon, Millard County Wrestling Club
    • 6th Zach Hansen, Champions
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail