Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Junior USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (17 and 18)

Medal Distribution

  • 1st Vandit (13 Medalists, 3 Champions)
  • 2nd Champions (9 Medalists, 4 Champions)
  • 3rd Tech Wrestling (9 Medalists)
  • 4th Crusher Wrestling Club (6 Medalists)
  • 5th Attack (5 Medalists, 2 Champions)
  • 6th Millard County Wrestling Club (5 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Grapplers West (3 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Pony Express (3 Medalists, 1 Champion)
  • 9th Tactik Wrestling (3 Medalists)
  • 10th Stingers (2 Medalists, 1 Champion)
  • 11th Bear Den (2 Medalists)
  • 11th Elite (2 Medalists)
  • 11th Team Tooele (2 Medalists)
  • 11th West Side Wild Things (2 Medalists)
  • 15th Kingdom Klub (1 Medalist)
  • 15th Little Tuff Guys (1 Medalist)
  • 15th Mountain Top Wrestling Club (1 Medalist)
  • 15th North Summit Youth Wrestling (1 Medalist)
  • 15th Peak Wrestling (1 Medalist)
  • 15th Provo-Orem Freestyle Wrestling (1 Medalist)
  • 15th South Valley Wrestling (1 Medalist)
  • 15th TUG (1 Medalist)
  • 15th Wasatch (1 Medalist)

Individual Results

  • 100
    • 1st Brock George, Attack
  • 106
    • 1st J Tolbert, Millard County Wrestling Club
    • 2nd Marshall Curtis, Champions
    • 3rd Cody Jensen, Vandit
  • 113
    • 1st Tyler Jensen, Vandit
    • 2nd Brock Goldstrohm, Tech Wrestling
  • 120
    • 1st Matthew Findlay, Vandit
    • 2nd Antonio Meikel, Grapplers West
    • 3rd Kyle Robison, Millard County Wrestling Club
    • 4th Britain Carter, Champions
    • 5th Jemeriah Evans, Champions
    • 6th Charles Facer, Crusher Wrestling
    • 7th Conrad Tirado, Tactik Wrestling
    • 8th Cedirc Bristow, West Side Wild Things
  • 126
    • 1st Rami Haddadin, Vandit
    • 2nd Branson Ashworth, Elite
    • 3rd Dusty Hone, Champions
    • 4th Cade Coles
    • 5th Sterling Ballif, Wasatch
    • 6th Tayten Babb, Millard County Wrestling Club
    • 7th Ivan Meza, Grapplers West
    • 8th Austin Jimenez, West Side Wild Things
  • 132
    • 1st Logan Stewart, Grapplers West
    • 2nd Kalin Gray, Crusher Wrestling
    • 3rd Zach Colangelo, Tech Wrestling
    • 4th Chase Hanson, Vandit
    • 5th Justin Horsley, Tech Wrestling
    • 6th Draper Ollis, Vandit
    • 7th Derek Thomas, Crusher Wrestling
    • 8th JC Anderson, Bear Den
  • 138
    • 1st Landon Knutzen, Champions
    • 2nd Zane Rich, Attack
    • 3rd Joey Barnett, Tech Wrestling
    • 4th Skyler Lloyd, Vandit
    • 5th Mason Kendrick, Pony Express
    • 6th Brady Anderson, Mountain Top Wrestling Club
    • 7th Ruben Gomez, Provo-Orem Freestyle Wrestling
  • 145
    • 1st Jordan Wengreen, Pony Express
    • 2nd William Chavez, Tech Wrestling
    • 3rd Jacob Earl, Vandit
    • 4th Zac Hewitt, Tactik Wrestling
    • 5th McQuae Anderson, Millard County Wrestling Club
    • 6th Joshua Campbell, Champions
    • 7th Jared Ewart, Millard County Wrestling Club
    • 8th Cameron Schwab, Pony Express
  • 152
    • 1st Grant LaMont, Champions
    • 2nd Walker Van Tassell
    • 3rd Derick Jorgensen, Peak Wrestling
    • 4th Luke Gibbs, Tech Wrestling
  • 160
    • 1st Jesse Carlisle, Champions
    • 2nd Danny Shepherd, Elite
    • 3rd Dillon Spencer, Attack
    • 4th Kameron Wilkinson, TUG
    • 5th Zachary Wilkin, Vandit
    • 6th Dylan Swenson, Tactik Wrestling
  • 170
    • 1st Nick Sorenson, Stingers
    • 2nd Seth Manning, Team Tooele
    • 3rd Josh Searle, Champions
    • 4th Kenyon James, Tech Wrestling
    • 5th Brayden Nuffer, Vandit
    • 6th Tyson Roberts, Tactik Wrestling
    • 7th Braydon Garcia, Crusher Wrestling
    • 8th Britton Butler, Attack
  • 182
    • 1st Jon Wixom, Champions
    • 2nd Ryan Petersen, Millard County Wrestling Club
    • 3rd Zach Coffman, Team Tooele
    • 4th Andrew De Spain, Vandit
    • 5th Dylan Sackett, Crusher Wrestling
    • 6th Russell Landes, South Valley Wrestling
  • 195
    • 1st Aspen Naylor, Attack
    • 2nd Dustin Christensen, Crusher Wrestling
    • 3rd Kyle Sorensen, Tech Wrestling
    • 4th Benson Porter
  • 220
    • 1st Joe Flores, Crusher Wrestling
    • 3rd Taylor Lancaster, Stingers
    • 3rd Michael Bargeron, Tech Wrestling
    • 4th Jonathan Cox, Little Tuff Guys
    • 5th Skyler Richards, Tech Wrestling
    • 6th Nate Rogers, Vandit
  • 285
    • 1st Jesus Avina, Crusher Wrestling
    • 2nd BroDee Stevenson, Bear Den
    • 3rd Brenz Staples, North Summit Youth Wrestling
    • 4th Nicholas Carothers, Vandit
    • 5th Lafitani Taufa, Kingdom Klub
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail