Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Junior USA Wrestling-Utah Freestyle State Championships (17 and 18)

Medal Distribution

  • 1st Kingdom Klub (18 Medalists)
  • 2nd Vandit (6 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Crusher Wrestling Club (5 Medalists, 2 Champions)
  • 4th Millard County Wrestling Club (4 Medalists, 3 Champions)
  • 5th Stingers (4 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Elite (3 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Grapplers West (3 Medalists, 1 Champion)
  • 7th Total Domination (3 Medalists, 1 Champion)
  • 9th Attack (3 Medalists)
  • 9th Mountain Top Wrestling Club (3 Medalists)
  • 9th Salt City Grapplers (3 Medalists)
  • 12th Peak Wrestling (2 Medalists)
  • 12th Pony Express (2 Medalists)
  • 12th Team Tooele (2 Medalists)
  • 15th Logan Wrestling Club (1 Medalist, 1 Champion)
  • 15th North Summit Youth Wrestling (1 Medalist, 1 Champion)
  • 15th Red Storm Wrestling (1 Medalist, 1 Champion)
  • 18th TUG (1 Medalist, 1 Champion)
  • 18th Bear Den (1 Medalist)
  • 18th Breakdown (1 Medalist)
  • 18th Fremont Wrestling Club (1 Medalist)
  • 18th Team Rulon (1 Medalist)
  • 18th Warrior Wrestling Club (1 Medalist)

Individual Results

  • 98 lbs.
    • 1st J Kohl Tolbert, Millard County Wrestling Club
  • 105 lbs.
    • 1st Kyle Robison, Millard County Wrestling Club
    • 2nd Luke Howell, Peak Wrestling
  • 112 lbs.
    • 1st Jorge Minchey, Total Domination
  • 119 lbs.
    • 1st Bryce Jackman, Elite
    • 2nd Brandon Winward, Kingdom Klub
    • 3rd Joshua Boman, Attack
    • 4th Austin Johnson, Kingdom Klub
  • 125 lbs.
    • 1st Korbin Levin, Vandit
    • 2nd Mitch Brown, Elite
    • 3rd Cody Paraso, Vandit
    • 4th Dominic Kunder, Team Rulon
  • 130 lbs.
    • 1st Arthur Tomax, Grapplers West
    • 2nd Abraham Hernandez, Grapplers West
    • 3rd Kanchi Abe, Kingdom Klub
    • 4th John (Cade) Wilson, Crusher Wrestling Club
    • 5th Nico Bellucci, Attack
    • 6th Connor Duncan, Kingdom Klub
    • 7th Matt Tingey, Kingdom Klub
    • 8th Nelson Yonemura, Kingdom Klub
  • 135 lbs.
    • 1st Isaac Harrison, Logan Wrestling Club
    • 2nd Wesly Orton, Mountain Top Wrestling Club
    • 3rd Dante Winward, Stingers
    • 4th Tyson Roberts, Fremont Wrestling Club
    • 5th Matt Wilcox, Kingdom Klub
    • 6th Justin Anderson, Bear Den
    • 7th Zane Rich, Attack
    • 8th Kevin Maxwell, Mountain Top Wrestling Club
  • 140 lbs.
    • 1st Dallon Rice, Vandit
    • 2nd Taylor Jackson, Vandit
    • 3rd Jeppe Albertsen, Kingdom Klub
    • 4th Samuel Hartvigsen, Kingdom Klub
    • 5th Kalin Gray, Elite
  • 145 lbs.
    • 1st Dixon Richins, North Summit Youth Wrestling
    • 2nd Jess Clapier, Kingdom Klub
    • 3rd Derick Jorgensen, Peak Wrestling
    • 4th Keaton Green, Total Domination
    • 5th Drew Linton, Kingdom Klub
    • 6th Thatcher Smoot, Stingers
  • 152 lbs.
    • 1st Rasten Yeates, Stingers
    • 2nd Tyler Nielson, Millard County Wrestling Club
    • 3rd Adam Zander, Breakdown
    • 4th Anthony Gibson, Total Domination
    • 5th Gabe Kerr, Salt City Grapplers
    • 6th Korbin Smoot, Stingers
    • 7th Sam Christensen, Pony Express
    • 8th Aksel Albertsen, Kingdom Klub
  • 160 lbs.
    • 1st Dane Nielson, Millard County Wrestling Club
    • 2nd Jentry Diederich, Vandit
    • 3rd Preston Montoya, Kingdom Klub
  • 171 lbs.
    • 1st Jalen Weaver, Red Storm Wrestling
    • 2nd Thomas Manning, Team Tooele
    • 3rd Ross Taylor
    • 4th Braden Gibson, Vandit
    • 5th Brad Mortensen, Grapplers West
    • 6th Adam Maxwell, Mountain Top Wrestling Club
    • 7th AJ Tovey, Kingdom Klub
    • 8th Dustin Christensen, Crusher Wrestling Club
  • 189 lbs.
    • 1st Derek Thomas, Crusher Wrestling Club
    • 2nd Aaron Kuttler, Pride Wrestling
    • 3rd David Vagaia, Kingdom Klub
  • 215 lbs.
    • 1st Joe Flores, Crusher Wrestling Club
    • 2nd Jared Smith, Kingdom Klub
    • 3rd Garrett Hanson, Salt City Grapplers
    • 4th Steven Gueck, Champions
    • 5th Dalton DeSimon, Team Tooele
    • 6th Alexander Wright, Salt City Grapplers
    • 7th Vidal Gurrola, Kingdom Klub
  • 285 lbs.
    • 1st Dustin Dennison, TUG
    • 2nd Carlos Turner, Crusher Wrestling Club
    • 3rd Tanner Palmer, Kingdom Klub
    • 4th HS Wells, Pony Express
    • 5th Christian Cisneros, Warrior Wrestling Club
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail